"Ne zovem te jer nemam minute, Santa Marija dela salute": Grad u kojem je ljubav jača od navijača
![Grafiti Vranje Grafiti Vranje](https://xdn.tf.rs/2020/03/28/grafiti-460x0.jpg)
Uprkos ekspanziji savremenih sredstava komunikacije, ulični grafiti, kao načini prenošenja poruka široj javnosti, ne gube na značaju i zastupljenosti na području Vranja i juga Srbije.
Na javnim površinama vidljivi su oni čiji su sadržaj i poruke različitog karaktera, i to najčešće ljubavne, zatim političke, patriotske ili socijalne prirode.
Zidovi zgrada, haustore i druga, nekada prazna mesta, ispunjeni su stihovima pesama, ali i humorom, koji je specifičan za ovo podneblje. Pa, tako na zvučnom zidu pored autoputa piše „Ne zovem te jer nemam minute, Santa Marija dela salute“, kao i „Ajde da se napijemo“.
Na drugom zidu pak piše „Da mi je jedan let, da preletim s tobom ceo svet“, „Nije svaki drhtaj od hladnoće“ ili „Da li ljubav pobeđuje oboje kad pogreše?“, „Dok me ima, nisi sama, čuvam te do sudnjega dana“.
Tu su i oni sa snažnom porukom koji ukazuju na postojeće društvene probleme, kao „Smrt kapitalizmu“, „Vranje voli Kosovo“ i „Mafija gospođo, mafija“. „Stoko, sluga si sistema“.
Grafiti su „street art“, odnosno ulična umetnost, koja pored verbalnih poruka, podrazumeva i iscrtavanje i slikanje određenih tema na zidovima zgrada.
Grafiti predstavljaju slanje poruka na javnim površinama, odnosno mogućnosti komunikacija savremenog urbanog pojedinca ili grupe sa gradom i gradskom populacijom. A o tome kada se prvi put pojavljuju u Vranju, kao vid prenošenja neke poruke široj javnosti, govori Dejan Ristić, ovdašnji novinar.
- Krajem osamdesetih, na javnim mestima u gradu pojavljuju se prvi grafiti. U početku su to bili navijački, koji su se odnosili na Zvezdu i Partizan. Potom je krenulo i sa pisanjem ljubavnih poruka, pa sa raspadom zemlje i višestranačjem, pojavili su se politički i nacionalistički grafiti. Međutim, ono što je u Vranju možda i najzanimljivije u vezi grafita su oni koji su pisani na dijalektu.
Jedan od takvih iz tog perioda je i “Kud Idioti, Kude majku ti” - seća se Ristić.
Grafiti pripadaju kulturi mladih, odavno su jedan od alternativnih načina izražavanja i označavaju poseban stil modernog, urbanog življenja. To ostaju i danas i pored drugih mnogobrojnih sredstava komunikacije i izražavanja.
Video: Nekad je crtao grafite krijući se, a sad mu aplaudiraju: Nijedan njegov mural nikad nije prekrečen
(S. T.)
Video: Đurić: Nisam verovao da će folk postati zvanična kultura u Srbiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vranjanac
Koliko je samo star ovaj grafit "smrt kapitalizmu", znao sam da je Vranje i bez da procitam to u tekstu. Pozdrav za sve dobre ljude i cuvajte se
Podelite komentar
Đorđe T.
“ Ko radi umreće od gladi “ Grafit na zidu Fabrike Obuće Beograd ( pre “ Privatizacije” i propasti ).
Podelite komentar
Valerija
Pisace i gore stvari sada kada smo bez posla.Nervozni i ljuti.Cudi me da ovde kod bas u Bg nema toliko grafita.Mada mi smo dosta disciplinovani zahvaljujuci dobrim merama i organizaciji.Ima po neki ljubavni natpis u kraju sto je romanticno
Podelite komentar