Opomena roditeljima koji šalju decu da starijima kupe hleb: Volonteri ovoga moraju da se pridržavaju
Povodom fotografija i snimaka koji obilaze Srbiju svedočeći o tome kako smo se jedni drugima našli u nevolji, kako su se mladi prihvatili posla volontera, kako su roditelji posavetovali decu da pomognu starijim komšijama, pa udružili snage, obratili smo se epidemiologu Zoranu Radovanoviću. Pitali smo ga kako bi trebalo da se mladi volonteri ponašaju, a da ne ugroze zdravlje svoji starijih komšija.
Istakao je da se mere zašitite ne smeju zaboraviti, s obzirom na to da je stanovništvo starije od 65 godina, čije je kretanje potpuno ograničeno uvođenjem policijskog časa, najugroženije od komplikacija usled zaraze novim korona virusom, dok najmlađi, oni koji su im na usluzi, ne predstavljaju rizičnu kategoriju stanovništva, ali su mogući prenosici.
On je za Telegraf.rs kazao da mlađi dobrovoljci na taj način mogu da ugroze zdravlje starih, zbog čega napominje da održavaju rastojanje, koriste maske, kao i da se posle razmene obavezno peru ruke.
- Treba da ostanu na rastojanju većem od jedan metar. Dobro je da imaju maske, a stariji, kad preuzmu te pakete, treba da operu ruke - kaže dodajući da se tom prilikom razmenjuje i novac posle koga takođe treba ruke oprati.
Opominje stare da komšijsku decu, koja ipak čine veliku stvar, tom prilikom ne miluju, a da se sami potom ne dodiruju po licu, posebno ne po nosu, očima i ustima, sve dok ne operu ruke.
S obzirom na to da se vrši podela paketa zvaničnim kanalima, ali i da najmlađi susedi u pomoć priskaču upravo tako što odu po hleb, mleko, jogurt, Radovanović upozorava da se donesne namirnice ne jedu pre pranja ruku.
Za one posebno oprezne savetuje da bace kese, ili da ih odlože na terasu ili špajz, te da će kroz neki dan biti bezbedne za upotrebu.
- Ako je neko jako oprezan, može da izvadi sve iz kese, pa da je odloži. Ali, znajte da je i ono u kesi neko pre toga dodirivao rukama - dodaje ističući da ne treba ići toliko daleko da se čiste plastična flaša ili tetrapak.
- Sipa se u čašu, pa se pije. Ali, prvo se operu ruke - kazao je doktor Radovanović.
Objašnjava da je najveći rizik od prenošenja virusa kapljičnim putem, te da se zdravlje starijih sugrađana najbolje čuva tako što će mlađi držati propisano rastojanje i nositi zaštitu.
Video: Kon: Imamo 188 potvrđenih slučajeva, 14 je u teškom stanju
(B.P.)
Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.