Ekološka katastrofa u Priboju: Nekada jedna od omiljenih najčistijih reka, sad je plutajuća deponija

 
  • 18

Velike količine otpada prete da naprave havariju u radu Hidrocentrale

Stotine kubika smeća plovi rekom Lim i preti da izazove ekološku katastrofu. Nekada jedna od najčistijih reka u kojoj su se odrasli i deca kupali, sada je plutajuća deponija od plastike i najrazličitijeg otpada. Osam opština kroz koje protiče ova reka nemaju sanitarne deponije a smetlišta se nalaze u priobalju, pa se Lim puni najrazličitijim otpadom koje stiže iz Crne Gore, Bosne i Hercegovine i deponije Stanjevine u Prijepolju.

- Četrdeset hiljada kubnih metara smeća godišnje pluta Limom, prema procenama stručnjaka koji su to ispitivali. Oko 40 posto otpada potone, 20 posto se zadrži na obalama, a 40 procenata prođe vodenim tokom - rekao je Goran Reković, predsednik F onda za zaštitu životne sredine opštini Priboj.

Najugroženije je Potpećko jezero do koga rekom stiže smeće, a zatim i do Hidrocentrale, a velike količine otpada prete da naprave havariju u njenom radu.

- Angažujemo ronioce koji za 20 dana izvade oko 200 kubika smeća, a mi sa našom mehanizacijom uklanjamo krupna stabla kako se ne bi ugrožavao sam proces proizvodnje. Sve to, međutim, povećava troškove i može dovesti do havarijskih zastoja - kaže Predrag Šaponjić, direktor „ Limskih hidroelektrana“.

Ekolozi u Priboju upozoravaju da ukoliko se uskoro nešto ne preduzme da bi Lim mogao da postane mrtva reka i ističu da imaju pripremljen projekat za postavljanje sajle i plutajućih barijera na Limu za kupljenje smeća koje plovi rekom.

- Kada postavimo barijeru i sprečimo dotok smeća, onda ćemo se bazirati da očistimo kompletan ovaj potez od Hidrocentrale do barijere. Nadam se da ćemo do početka turističke sezone uspeti to da očistimo - naglašava Siniša Laković iz Ekološkog udruženja „Jastreb“.

Iz opštine Priboj kažu da se problem mora rešiti na nivou tri države kroz koje reka protiče u dužini od 220 kilometara.

- Ako se ne reši problem Stanjevina, šta nam vredi da ulažemo u turističku infrastrukturu. Koliko god se trudili da rešimo taj problem na teritoriji naše opštine, ništa nismo uradili ako se u problematku ne uključe i u drugim opštinama i državama - kaže predsednik opštine Priboj, Lazar Rvović.

Resorno ministarstvo obezbedilo je 96 miliona dinara i ovih dana očekuje se raspisivanje tendera za izgradnju transfer stanice, što bi bio početak rešavanje problema deponije Stanjevine.

Video: Reka pliva u hemikalijama, a inspektori ne vide penu

(Telegraf.rs/ RINA)

Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Peca

    15. mart 2020 | 13:39

    Kakav narod takve i reke.Primitivizam je bolest!

  • samo iskeno

    15. mart 2020 | 14:33

    Ja mislim da je sve ovo zato sto nas bombardovali ‘99! Sve zagadjeno !!! Nije brale nego smo kao nacija ne vaspitani! Strasno i jadno

  • Ee

    15. mart 2020 | 14:03

    Ne treba nama corona!!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA