Kada ulazite u Srbiju, morate da kažete gde ste boravili: Poseban nadzor za državljane Srbije

  • 3
granični prelaz Batrovci, kolona kamiona Foto: Uprava carina

Već posle prvih registrovanih slučajeva korona virusa u Srbiji predviđene su mere prevencije i zaštite. One, između ostalog podrazumevaju i određene izmene u radu policije. Preventivno su zatvorena 42 manja granična prelaza, a iz policije apeluju na državljane Srbije da kažu graničnim službenicima u kojim su zemljama boravili.

Direktor Policije Vladimir Rebić je rekao za RTS da je Vlada donela odluku da se zabrana ulaska odnosi na jednu provinciju u Kini, na jedan grad u Južnoj Koreji, na kanton Tićino u Švajcarskoj i na sve strane državljane koji dolaze iz Italije, Irana i Rumunije.

- To znači da svi putnici koji su stranci, a koji dolaze iz tog područja, ne mogu ući u Republiku Srbiju - naveo je Vladimir Rebić.

Ova zabrana se ne odnosi na posade teretnih vozila kojima se vrši međunarodni prevoz u drumskom saobraćaju.

- Ukoliko postoji prevoz uz dozvolu nadležnih organa, iako se vrši iz Rumunije i Italije, a konačna destinacija je u Republici Srbiji, teretna vozila mogu ući u Srbiju, pod posebnim nadzorom sanitarnog inspektora - istakao je Rebić i dodao da se za teretna vozila koja su u tranzitu kroz Srbiju dozvoljava prolaz u trajanju od 12 sati.

Kako navodi Rebić, na graničnim prelazima nije bilo problema sa putnicima kojima je zbog mera Vlade Srbije zabranjen ulaz u državu.

aerodrom NIkola Tesla, koronavirus Foto: Tanjug/Rade Prelić

- Mi blagovremeno obavestimo susedne granične organe. Nikad se to ne radi u istom trenutku, već se ostavi neki period od 12 sati da se upoznaju nadležni organi - rekao je Vladimir Rebić.

Direktor policije je naveo da se državljani Srbije kod kojih se posumnja da su zaraženi koronavirusom, a iz Republike Srbije su se stavljaju pod poseban nadzor.

- Sanitarni inspektor donosi rešenje i oni se sprovode u zdravstvenu ustanovu - kazao je Rebić.

Zatvorena 42 manja granična prelaza

Privremeno su zatvorena 42 manja granična prelaza, a kako je naveo Rebić, interes države je bio da omogući efikasniju i bolju kontrolu i zaštitu svih građana Republike Srbije od ulaska osoba koje su zaražene virusom iz inostranstva.

- Mi pratimo aktuelnu situaciju i u svakom trenutku je broj graničnih prelaza podložan izmeni. Ukoliko određeni razlozi ukažu da treba otvarati ili zatvarati prelaze, mi ćemo to učiniti - rekao je Rebić.

Sprovođenje svake mere se u krajnjoj distanci svede na policiju. Mi smo zaštitili policijske službenike koji rade na graničnim prelazima.

- Imaju propisanu zaštitnu opremu, jer oni prvi dolaze u kontakt sa licima koja su potencijalno zaražena i ukoliko sanitarni inspektor donese rešenje da određeno lice treba smestiti u karantin, tu je policija koja to treba da obezbedi, ukoliko građanin ne poštuje rešenje - naveo je Rebić.

Kazna do tri godine zatvora zbog širenja panike

Kako je dodao, nije bilo slučajeva da je policija morala da interveniše zbog osoba koje ne žele da odu u karantin.

- Imali smo dva slučaja gde smo postupali zbog širenja panike na društvenim mrežama zbog činjenice da su, iz nekog razloga, građani davali informacije koje su apsolutno netačne i ti građani su procesuirani - naveo je Rebić i dodao da je zbog krivičnog dela širenje panike za koje je zaprećena novčana kazna ili zatvorska kazna od tri meseca do tri godine.

Granični prelaz Badovinci Foto: Telegraf

Rebić apeluje na državljane Srbije koji dolaze iz inostranstva kažu službenicima na granici odakle dolaze, kako bi sanitarni inspektori mogli da vrše nadzor nad njima.

Zatvoreni svi granični prelazi sa Rumunijom

Najveći granični prelaz sa Rumunijom, Vatin kod Vršca, zatvoren je od juče od 20.35, javlja reporter RTS-a i dodaje da su zatvoreni i svi ostali granični prelazi između Srbije i Rumunije.

Zabrana važi isključivo za strance. Državljani Srbije koji žele da uđu u zemlju to mogu da učine i na ovom prelazu, ali zato strancima nije dozvoljen ulazak u Srbiju.

Rumunski državljani mogu u Rumuniju, ali državljani Srbije i drugih zemalja ne mogu da uđu u Rumuniju. Zabrana ne važi za teretni saobraćaj. Vozači kamiona mogu da pređu granicu, ali uz obavezan sanitarni nadzor inspekcije. Na graničnom prelazu Vatin se, prema rečima reportera RTS-a, nalazi jedan automobil i veliki broj kamiona.

U Rumuniji je do juče bilo 70 potvrđenih slučajeva zaraze koronavirusom, a više od 20.000 ljudi nalazi se u kućnoj izolaciji, dok se 1.700 pacijenata nalazi pod lekarskim nadzorom.

(Telegraf.rs)

Video: Vučić: Ja sam predsednik i onima koji me vređaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • qwerty

    14. mart 2020 | 12:52

    sada je kasno za takve mere. pre ce biti da komsije iz regije trebaju zatvarati granicu prema Srbiji jer koliki pratim izbili smo u vrh po broju zarazenih u regionu.

  • Mina

    14. mart 2020 | 12:45

    Meni stric dosao juce iz Italije...

  • Nije nego

    14. mart 2020 | 12:44

    U Republiku Srpsku idemo po benzin. Neka uđe u zapisnik.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA