Ovo su "popine zverke": Sveštenik iz Topole već pola veka uzgaja golubove
Brojni su hobiji kojima se ljudi strastveno predaju, a sveštenik Đorđe Radišić (59) iz sela Žabari kod Topole već više od pola veka zaljubljen je u golubove: sive, bele, crvene avijane.
- Kad sam imao šest godina na krov moje kuće sleteo je jedan crveni ćuban i od tad je počela moja ljubav prema ovim pticama, a koja i dan danas traje. Od njega sam dobio potomke i tako sam uvećavao svoje jato, a danas imam oko 300 golubova - priča Đorđe za RINU.
Da bi golub bio dobar najvažniji su kvalitetan pedigre, dobra građa, zdravlje i naravno da dobro leti.
- Svi golubari ulažu u svoje ptice da bi bile što spretnije, a to se najbolje vidi kad ih pustite da lete. Dobar visokoletač u Srbiji mora da leti dugo, visoko, kružno i da se vrati odakle je poleteo i sve to naravno u određnom vremenskom roku kako bi osvojili neku nagradu na takmičenjima. Moraju biti zdravi i vakcinisani , bitna je i kondicija pa se mora vežbati sa njima - priča ljubitelj ovih ptica.
Međutim, često se dešava da se neki od najboljih letača nisu vratili u dvorište ovog sveštenika iz Topole jer su ih na nebu zadesile nepredviđene okolnosti.
- Ili ih u visokom letu uhvati soko ili ih struje odnesu na sasvim drugu stranu i zato smo uvek srećni kad ih vidimo da se vraćaju, jer to znači da su izuzetno kvaliteni i da znaju gde zaista pripadaju. Kad su golubovi u dobroj formi skoro uvek se vraćaju kući - rekao je Đorđe.
Golubarstvo je izuzetno cenjeno u svetu. U mnogim stranim zemljama , kao i u Srbiji, po striktno određenm pravilima održavaju se takmičenja golubova, poput takmičenja konja ili pasa. Prosečan život jednog goluba traje između 10 i 12 godina, a Đorđe svoje ljubimce hrani najkvalitetnijom hranom i ulaže u njih pre svega mnogo ljubavi i pažnje.
- Od milja sam ih prozvao “Popine zverke - ovo je mnogo više od hobija, nema nikakve zarade i u pitanju je čista ljubav. Mnogo mi je bitna i podrška moje porodice i to što oni razumeju moju zaokupljenost golubovima”, kaže kroz osmeh.
Pravi golubari ponekad kažu da se dobar golub ne može kupiti, ali se može uzgajiti i utrenirati. A neretko se za najbolje primerke ovih ptica isplaćuju velike cifre. Golub sa pedigreom zna da košta do hiljadu, pa čak do pedeset hiljada evra. Najskuplji golub ikada prodat je u Turskoj za milion dolara, i to pola miliona dato je u novcu, a pola u zlatu.
(Telegraf.rs)
Video: Etnografski muzej obeležio deset godina krsne slave na Uneskovoj listi
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tara
Ziv bio pope ko voli zivotinje taj voli i ljude ajde sulejmanijo navalite sa minusima.
Podelite komentar
Veka
Poznajem coveka,divan covek.
Podelite komentar
Tanja
Djordje je svestenik u nasoj parohiji. Predivan covek,uvek nasmejan i spreman da podeli savet. Veoma ljubazan i uvek spreman za razgovor.
Podelite komentar