Ovo su "popine zverke": Sveštenik iz Topole već pola veka uzgaja golubove
Ljubav prema ovim pticama počela je kad je Đorđe imao šest godina
Brojni su hobiji kojima se ljudi strastveno predaju, a sveštenik Đorđe Radišić (59) iz sela Žabari kod Topole već više od pola veka zaljubljen je u golubove: sive, bele, crvene avijane.
- Kad sam imao šest godina na krov moje kuće sleteo je jedan crveni ćuban i od tad je počela moja ljubav prema ovim pticama, a koja i dan danas traje. Od njega sam dobio potomke i tako sam uvećavao svoje jato, a danas imam oko 300 golubova - priča Đorđe za RINU.
Da bi golub bio dobar najvažniji su kvalitetan pedigre, dobra građa, zdravlje i naravno da dobro leti.
- Svi golubari ulažu u svoje ptice da bi bile što spretnije, a to se najbolje vidi kad ih pustite da lete. Dobar visokoletač u Srbiji mora da leti dugo, visoko, kružno i da se vrati odakle je poleteo i sve to naravno u određnom vremenskom roku kako bi osvojili neku nagradu na takmičenjima. Moraju biti zdravi i vakcinisani , bitna je i kondicija pa se mora vežbati sa njima - priča ljubitelj ovih ptica.
Međutim, često se dešava da se neki od najboljih letača nisu vratili u dvorište ovog sveštenika iz Topole jer su ih na nebu zadesile nepredviđene okolnosti.
- Ili ih u visokom letu uhvati soko ili ih struje odnesu na sasvim drugu stranu i zato smo uvek srećni kad ih vidimo da se vraćaju, jer to znači da su izuzetno kvaliteni i da znaju gde zaista pripadaju. Kad su golubovi u dobroj formi skoro uvek se vraćaju kući - rekao je Đorđe.
Golubarstvo je izuzetno cenjeno u svetu. U mnogim stranim zemljama , kao i u Srbiji, po striktno određenm pravilima održavaju se takmičenja golubova, poput takmičenja konja ili pasa. Prosečan život jednog goluba traje između 10 i 12 godina, a Đorđe svoje ljubimce hrani najkvalitetnijom hranom i ulaže u njih pre svega mnogo ljubavi i pažnje.
- Od milja sam ih prozvao “Popine zverke - ovo je mnogo više od hobija, nema nikakve zarade i u pitanju je čista ljubav. Mnogo mi je bitna i podrška moje porodice i to što oni razumeju moju zaokupljenost golubovima”, kaže kroz osmeh.
Pravi golubari ponekad kažu da se dobar golub ne može kupiti, ali se može uzgajiti i utrenirati. A neretko se za najbolje primerke ovih ptica isplaćuju velike cifre. Golub sa pedigreom zna da košta do hiljadu, pa čak do pedeset hiljada evra. Najskuplji golub ikada prodat je u Turskoj za milion dolara, i to pola miliona dato je u novcu, a pola u zlatu.
(Telegraf.rs)
Video: Vuk Vidor za Telegraf.rs o uzbudljivoj izložbi koja nas očekuje u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tara
Ziv bio pope ko voli zivotinje taj voli i ljude ajde sulejmanijo navalite sa minusima.
Podelite komentar
Veka
Poznajem coveka,divan covek.
Podelite komentar
Tanja
Djordje je svestenik u nasoj parohiji. Predivan covek,uvek nasmejan i spreman da podeli savet. Veoma ljubazan i uvek spreman za razgovor.
Podelite komentar