Srbi gledali u Mesec i tražili crne linije: Astronom tvrdi da nema nikakvog čuda na nebu

 
 ≫ 
  • 0

Postoji i jedan zanimljiviji fenomen na nebu - neobično sjajna Venera, naša zvezda Danica

Mesec je pridev snežni dobio po mesecu februar, za koji se očekuje da je mesec sa najviše snežnih padavina u godini. Pun mesec ili Supermesec, pojavio se na nebu ovog vikenda, sa najvećom vidljivošću 9. februara u ranim jutarnjim satima. Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Pun Mesec nad Srbijom, treći put u 2020. godini, a prvi Super-Mesec, u ovoj godini, za posmatrače izgledao je neobično, jer su po njemu golim okom mogle navodno videti crne linije. Mnoge posmatrače zbunila je ova pojava. Neki ga nazivaju "Mesec crva", koji se pojavljuje svakih 29,5 dana, kada je Mesec potpuno osvetljen Sunčevim zracima.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, astornom Branko Simonović iz Astronomskog društva "Ruđer Bošković", objasnio je ovaj fenomen.

- Nisam imao prilike da posmatram Mesec, ali sam sasvim siguran da nikakvih promena na njemu nije bilo. To su verovatno strani mediji preneli vest o crnim linijama. U svakom slučaju nije u pitanju fenomen, a najmanje astronomski fenomen. Ovde sam zahvaljujući dobroj volji Jutarnjeg programa RTS-a, na braniku smisla i razuma, zbog super, krvavih, crnih, a sad i crvljivih Meseca - rekao je astronom.

Dakle, ne postoji Mesec sa tim crnim linijama, ali je svakako bio pun Mesec, treći u ovoj godini i prvi Super-Mesec. Šta predstavlja taj fenomen?, upitan je Simonović.

pun mesec, horoskop, supermesec foto: pixabay.com

- Super-Mesec je super besmislica, ona spada u domen pseudofenomena. Taj pojam je nastao sedamdesetih godina. Nekada se pričalo o Super-Marsu, pa kada se to izlizalo, nastao je Super-Mesec. Celog veka posmatram Mesec, i nisam u stanju da primetim tu malu razliku između njegove apogejske i perigejske veličine. Dakle, Mesec se kreće po eliptičnoj putanji oko Sunca, kada je najbliži Zemlji onda je nešto malo veći, a kada je najdalji onda je malo dalji. I promene nisu uočljive golim okom - istakao je astronom.

Šta za posmatrače tih pojava nije besmislica, i šta je zaista fenomen?

- S vremena na vreme imamo pojave koje su lepe, pa tako ovih večeri, kao i u vremenu ispred nas možemo na zapadnoj strani neba, u sumrak, da uočimo sjajnu lepu zvezdu, a to je zvezda Danica kako je narod zove. To je planeta Venera. Zvezda Danica nije isto što i zvezda severnjača - rekao je Branko Simonović.

Asteroid koji bi mogao biti opasan za Zemlju 29. aprila će se približiti našoj planeti, saopšteno je iz agencije Nasa. Tog dana biće udaljen šest miliona kilometara, što je 16 puta dalje nego što je Mesec udaljen od Zemlje. Da li bi asteroid mogao da predstavlja pretnju, jer se Zemljina orbita nalazi na njegovoj trajektoriji leta?

- Ne, i ova vest spada u tu vrstu generički izmišljenih vesti. To je važna tema o potencijalno opasnim asteroidima, koji presecaju zemljinu orbitu. Zahvaljujući nebeskoj mehanici, mi smo u stanju da analiziramo kretanja tih tela i procenimo njihovo kretanje u budućnosti. Na dnevnom nivou mi imamo takve prolaze asteroida pored Zemlje, a postavlja se pitanje šta je tu uopšte blizu. Ljudi tragom vesti zovu opservatoriju i pitaju na osnovu informacija iz medija, da li je sve to tačno - zaključio je astronom Branko Simonović.

Video: Kiša meteora kakvu samo poželeti možete

(Telegraf.rs)

Video: Građani Apatina ne misle da će biti većih problema zbog većeg vodostaja Dunava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA