U kojim gradovima se mogu očekivati novi slučajevi zaraze korona virusom u Srbiji?
Najrealnije je da se novi slučajevi obolevanja od novog korona virusa u Srbiji pojave u većim gradovima, poput Beograda, Niša i Novog Sada, kažu naši epidemiolozi.
Prvi slučaj obolevanja registrovan je u Subotici kod Mađara I. Đ. (43), preduzetnika iz Bačke Topole. On se zarazio dok je boravio u Budimpešti kod sestre, i po povratku u Srbiju, osetio je simptome i sam se javio lekarima.
Na konferenciji povodom prvog potvrđenog slučaja u Srbiji, vršilac dužnosti načelnika Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd primarijus dr Predrag Kon, epidemiolog, rekao je da je očekivao da se, upravo, prvi slučaj obolevanja registruje u Beogradu, u kojem očekuje sledeće.
- Imamo situaciju koju nismo očekivali. Mislili smo da će se desiti u Beogradu. Ali nije tako. To znači da funkcioniše sistem. Istina, u ovom konkretnom slučaju, taj pacijent se sam javio sa tegobama. Posumnjano je, bez obzira na to što prethodno nije u Mađarskoj dijagnostikovan COVID-19 u njegovim kontaktima, pa je ispitivan. Posle toga, preduzeto je sve po našim procedurama - rekao je Kon.
On je naveo da se sada može očekivati novi broj obolelih u drugim mestima u Srbiji:
- Pogotovo u glavnom gradu, koji je najbrojniji.
S obzirom na to da imamo korona virus u Srbiji, prema njegovim rečima, sada će epidemiološka služba biti daleko više angažovana, koja treba da trasira sve kontakte sa obolelim.
- Do detalja će biti ispitani ljudi koji su bili u kontaktu sa prvoobolelim, i biće stavljeni pod nadzor, eventualno kućni karantin. Jako je važno da osobe koje su u karantinu nisu odgovorne samo sebi već i čitavom društvu. Bitno je shvatati da takve osobe ne mogu raditi niti deca mogu da idu u školu. Zato je bitno naglasiti zdravstvenim radnicima da se dobro pripreme za rad u izolaciji, pogotovo korišćenja zaštitne opreme jer je, da podsetim, u epidemiji SARS-a bilo obolevanja zdravstvenih radnika, što je bila dvostruka šteta - istakao je dr Kon.
Na kraju, rekao je da je poruka sledeća:
- Nastavimo život, kao i do sada nema promene. Pojedini delovi zdravstvenog sistema biće žestoko opterećeni iz razloga je neophodno trasirati sve kontakte. U ovom slučaju, na sreću, nemamo tako ogroman broj jer se sam javio i u izolaciji, ali da se radilo o mlađem čoveku koji je bio više društveno angažovan bilo bi i te kako posla.
Igra malih brojeva
Profesor Branislav Tiodorović, bivši direktor Instituta za javno zdravlje u Nišu, takođe, mišljenja je da se naredni oboleli mogu očekivati u Beogradu, kao i u Nišu i Novom Sadu.
- U Mađarskoj, odakle je došao naš prvozaraženi, bilo je nekih 20 sumnjivih, a virus je potvrđen kod 4. To je igra malih brojeva, i u toj igri se naš pacijent zarazio - kaže Tiodorović:
- Najrealnije je očekivati da nam zaraženi stignu iz Italije, Francuske, Belgije i to u Beograd, Niš, Novi Sad koji su veliki gradovi.
Tiodorović otkriva da su instituti i zavodi nakon ovog prvog slučaja podigli nivo spremnosti na još viši nivo.
Kaže i da će "korona virus" biti skinut sa scene za oko dva meseca, kada neće moći da se izbori sa visokim temperaturama.
- Od polovine maja njega više neće biti. Njemu ne odgovaraju visoke temperature od 20 stepeni i više - rekao je prof. dr Tiodorović.
Korona virus potvrđen je u 77 zemalja. Do sada je od njega obolelo više od 100.000 ljudi, a umrlo najmanje 3.400.
U Srbiji je na njega testirano 60 osoba.
Zdravstveno upozorenje za za putnike koji dolaze iz zaraženih područja
Svi koji su boravili u području u kojima su aktuelne epidemije COVID-19, ili bili u kontaktu sa osobama kod kojih je potvrđena infekcija ili postavljena sumnja na nju, ili su posećivali zdravstvene ustanove u kojima se leče oboleli od ove bolesti dužni su da se drže sledećih uputstava Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut":
- u narednih 14 dana smanjite kontakte sa drugim osobama u domaćinstvu, na radnom mestu ili na javnim mestima,
- ako osetite simptome infekcije organa za disanje (povišena temperatura, kijavica, kašalj, curenje iz nosa, otežano disanje ili drugo), odmah stavite masku preko usta i nosa, pojačajte higijenu ruku (pranje toplom vodom i sapunom), izbegavajte kontakte sa drugim osobama, koristite maramicu kad kijate ili kašljete, i pozovite telefonom epidemiologa instituta ili zavoda za javno zdravlje nadležnog za područje u kome boravite. Od epidemiologa ćete dobiti uputstva o daljem postupku.
- Za bliže informacije pozvati broj Ministarstva zdravlja - 064 8945 235, ili Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović–Batut” - 011 2684 566, ili institute/zavode za javno zdravlje na teritoriji na kojoj boravite čije kontakt informacije možete pronaći na ovom LINKU Ministarstva zdravlja.
VIDEO: Kon: Bitno je što smo otkrili prvi slučaj korona virusa
(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)
Video: Zakonom o igrama na sreću uvode se zabrane i ograničenja za maloletnike
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ja pa ja
Sutra se vraca veca grupa svojeglavih turista iz Milana, sve ih po sletanju staviti u karantin tj.izolaciju na 12 dana ili smo na.ebali, ima da rasire virus samo tako. Mozda ga nisu zakacili ali sto rizikovati, 12 dana izolacije, moze kucne, pa neka mamu i tatu zaraze a ne ostale.
Podelite komentar
PRINCIPijalan
Molim starije gradjane, penzionere, da izbegavaju javne skupove, voznje autobusima po lepoj nam Srbiji, mesta gde ima puno ljudi, gde se ceka u redovima, gde se koriste iste olovke, listici...Ostanite u svojim kucama pa makar ne pojeli taj sendvic. Za vase je dobro....a i za nase. Vlada korona napolju 😂😂😂
Podelite komentar
Lela
Kako zamisljate da deca u skoli smanje kontakt?
Podelite komentar