Osobe koje su bile sa zaraženim Subotičaninom u kontaktu neće moći da idu u školu i na posao
Ministar zdravlja Srbije Zlatibor Lončar potvrdio je na današnjoj konferenciji da imamo potvrđen prvi slučaj korona virusa u Srbiji. Nova bolest, da posetimo, potvrđena je kod muškarca (43) iz Subotice, koji se nalazi u izolaciji u tamošnjoj bolnici.
- Obećali smo da ćemo biti krajnje transparentni. Desila se stvar koju smo očekivali, i koja je bila realna da se desi. Bilo je bukvalno pitanje sata kada će to biti. Imamo prvi pozitivan slučaj korona virusa. Radi se o čoveku koji ima 43 godine. Ono što je najbitnije, on se dobro oseća, trenutno nema nikakve tegobe. Boravio je u više navrata u Budimpešti. Tamo mu živi sestra. Ona je imala respiratorne tegobe, temperaturu i sve one znake koji su slični korona virusu - rekao je Lončar.
Kada se vratio iz Budimpešte, prvooboleli u Srbiji je osetio tegobe, i sam se javio lekarima.
- Bio je odgovoran, samoizolovao se, decu poslao na selo, ostao samo sa suprugom. Posumnjalo se odmah na korona virus, uzete su analize, noćas je urađen test, i bukvalno pre sat vremena stigao je rezultat. On je u izolaciji u bolnici u Subotici. Naše nadležne službe su uzele već analize svih osoba koje su bile u kontaktu sa njim i njegovom porodicom. Očekujemo u toku dana da dobijemo i te analize. Dobro se osećaju i njegova supruga i deca. Nemamo nikakvog da ima ozbiljnije zdravstvene tegobe - naveo je ministar zdravlja.
Poseban oprez kod muškaraca starijih od 75 godina
On se još jednom zahvalio svim nadležnim službama na odlično odrađenom poslu, i istakao da nema mesta za paniku. Apelovao je, pogotovo na muškarce starije od 75 godina, da se ne izlažu gužvama u zatvorenom prostoru.
- Bilo je pitanje sata kada će se desiti. Danas je već nerealno da pomislimo da postoji neka zemlja koja nema korona virus. Pitanje je da li je registrovan ili ne. To je globalni problem i tako se i tretira. Nastavićemo i dalje sa svim merama. Molimo sve građane da se pridržavaju tih mera. Ponavljam, nema mesta panici, nema mesta strahu. Skrećem pažnju pogotovo ljudima, pogotovo muškarcima, koji imaju preko 75 godina i imaju druge tegobe, da u ovom momentu smanje kontakte i izloženost gde ima dosta ljudi, pogotovo u gradskom prevozu. Da zaštite malo sebe. Srbija je spremna apsolutno za ovo. Sve što struka nalaže mi ćemo odraditi.
Istakao je da je ovo globalni problem, jer ovaj virus nema ni pasoš, i nije mu problem da pređe granicu. S tim u vezi, trebalo bi, kako je rekao, da se sastanu svi ministri zemalja iz Evrope, i zauzmu zajednički stav koje bi sprovodile sve zemlje.
- Ja se nadam da će do toga doći, ali dok ne dođe do toga mi ćemo sprovoditi sve što kaže struka - rekao je on.
Tražimo lekove na koje deluje korona virus
Naglasio je da se traži rešenje da se stupi u kontakt koji imaju iskustva sa lečenjem obolelih kako bi se našla terapija koja je uspešna:
- Tražimo koja su najbolja sredstva, koja su dala rezultate, i građani treba da znaju da ćemo raditi da to nabavimo i bude dostupno svim našim pacijentima.
Vršilac dužnosti načelnika Jedinice za zarazne bolesti u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd primarijus dr Predrag Kon, epidemiolog, rekao je da je veoma bitno što smo otkrili prvi slučaj.
- To jeste nova situacija, ali potpuno očekivana. Imali smo situaciju koju nismo očekivali. Mislili smo da će se desiti u Beogradu. Ali nije tako. To znači da funkcioniše sistem. Istina, u ovom konkretnom slučaju, taj pacijent se sam javio sa tegobama. Posumnjano je, bez obzira na to što prethodno nije u Mađarskoj dijagnostikovan COVID-19 u njegovim kontaktima, pa je ispitivan. Posle toga, preduzeto je sve po našim procedurama - rekao je Kon.
On je dodao da ćemo u ovoj situaciji imati daleko veće angažovanje epidemioloških službi, koja će trasisrati kontakte.
- Do detalja će biti ispitani ljudi koji su bili sa njim u kontaktu, i biće stavljeni pod nadzor, eventualno kućni karantin. Jako je važno da osobe koje su u karantinu nisu odgovorne samo sebi već i čitavom društvu. Bitno je shvatati da takve osobe ne mogu raditi niti deca mogu da idu u školu. zato je bitno naglasiti zdravstvenim radnicima da se dobro pripreme za rad u izolaciji, pogotovo korišćenja zaštitne opreme jer je, da podsetim, u epidemiji SARS-a bilo obolevanja zdravstvenih radnika, što je bila dvostruka šteta - istakao je dr Kon.
On je istakao da ono što se može dalje očekivati jeste novi broj obolelih u drugim mestima u Srbiji pogotovo u glavnom gradu koji je najbrojniji.
Na kraju, rekao je da je poruka sledeća:
- Nastavimo život, kao i do sada nema promene. Pojedini delovi zdravstvenog sistema biće žestoko opterećeni iz razloga je neophodno trasirati sve kontakte. U ovom slučaju, na sreću, nemamo tako ogroman broj jer se sam javio i u izolaciji, ali da se radilo o mlađem čoveku koji je bio više društveno angažovan bilo bi i te kako posla.
Pelemiš: Pacijent se sam javio, dokaz da su građani svesni
Pratimo da se pojavljuju novi slučajevi obolevanja u svetu i za sada mislim da je stvar u okviru kontrole, bar kako ja to vidim. Potrebno je razmišljati i o lečenju - rekao je Kon.
Bivši direktor Infektivne klinike u Beogradu Mijomir Pelemiš takođe je rekao da je ovo nešto što smo očekivali.
- Ovo je dokaz da zdravstveni sistem funkcioniše i da su građani svesni. Ovo je, takođe, i rezultat rada svih, a posebno radne grupe koja radi mesecima. Ono što je jako važno, taj naš prvi bolesnik je otkriven na vreme, nije u teškom stanju, neće dovesti ni do kakvog teškog stanja i panike ni kod građana, ni kod zdravstvenih radnika jer je puno lakše kada imate lakšeg bolesnika - objasnio je Pelemiš.
Lončar je, odgovarajući na pitanja novinara, rekao da su razrađeni svi scenariji. Istakao je i da pacijent više nema temperaturu, i da se bez obzira na to što članovi njegove poroodice nemaju nikakve simptome tretiraju kao da imaju.
- Imali smo priče neodgovornih da mi nećemo moći da zbrinemo nijednog pacijenta osim u Infektivnoj klinci u Beogradu. Imate pacijenta koji je otkriven i leči se u Subotici. Kako će se lečiti svi planovi su razrađeni i za Beograd i za druga mesta. Ovaj pacijent je aposolutno dobro. Jutros nema temperaturu. Njegova porodica nema nikakve simptome, ali ih tretiramo kao da imaju - dodao je ministar.
Lončar je rekao i da se radi na tome da se pronađe terapija koja je kod obolelih dala rezultate.
- Uveravam građane da u tom smilsu mogu da budu smireni i da će komplikovani slučajevi dobiti terapiju koja je dala rezultate kod onih koji su imali isti ili sličan problem - kazao je ministar zdravlja.
Napomenuo je da Srbija jedna ozbiljna zemlja koja može da rešava probleme. Ovo je stvar, kako kaže, na koju ćemo odreagovati, koja će proći, a život mora da funkcioniše dalje.
VIDEO Kon: Bitno je što smo otkrili prvi slučaj korona virusa
(Telegraf.rs)
Video: Prestonica na udaru jake vejavice: Mećava na putevima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Karlobag
IMA LEKA!!! Sezona će opet biti najbolja u istoriji! Kažu da UV zraci načisto ubijaju virus Covid19(Ali ako je zrak hrvatski a srpski je vazduh kako onda ovo nisu UV vazdusi).... IRANCI MASOVNO OKUPIRALI LETOVALIŠTA U MARTU: Uživaju uz more, posle saznanja da VRUĆINE i UV zraci ubijaju koronavirus!
Podelite komentar
nikolas
ZATVORITE VRTICE,SKOLE I FAKULTETE DO DALJNJEG I SACUVAJTE NAM UNUCAD I DECU GOSPODO MINISTRI !!! SVE CE SE NADOKNADITI SAMO KAD SU DECA ZDRAVA!!! ZABRINUTI OTAC I DEDA!!!
Podelite komentar
Cica
Kako je doputovao. Sam ili u busu, gde ima još putnika
Podelite komentar