Kako izgleda kućna izolacija zbog korone: Evo šta morate da imate da ne biste bili u bolnici

  • 4
korona virus, koronavirus, corona Foto: Tanjug/AP

Osoba koja je obolela ili se sumnja da ima novi korona virus COVID 19, koji još nije registrovan kod nas, osim na infektivnoj klinici može da budu smeštena i u kućnoj izolaciji.

Algoritmom za postupanje sa osobama, koje se stavljaju pod zdravstveni nadzori, definisano je i kakvi uslovi moraju da budu kod kuće gde je zaraženi pacijent.

Ono što bi bilo najbolje jeste da postoji zasebna soba za obolelog, koja može da se provetrava, kao i da u domaćinstvu postoji makar jedna osoba dobrog zdravlja i bez faktora rizika koja može da neguje pacijenta.

- Moguće je iz domaćinstva privremeno udaljiti osobe koje nisu neophodne za negu pacijenta, a rizične su ( stare osobe, deca, trudnice, porodilje, osobe oslabljenog imuniteta, osobe sa hroničnim poremećajima zdravlja. U slučaju kućne izolacije, moguće je zabraniti posete domaćinstvu, odnosno oboleloj osobi. Članovi porodice bi trebalo da borave u drugoj sobi, ali ako ne postoje uslove za to, onda od obolelog treba da budu udaljeni najmanje jedan metar, i da spavaju u odvojenim krevetima - navodi se u merama za kućnu izolaciju srpskog Algoritma koji stoji na sajtu covid19.rs.

Ne bi bilo loše i da se naprave improvizovani paravani kako bi se izolovala obolela osoba. Ukućanin koji ima korona virus ne bi trebalo da ulazi u zajednički prostor, kao što je kuhinja, dok kupatilo treba da bude stalno provetreno. 

- Odeća obolelog mašinski treba da se pere, a svaka površina sa kojom je zaraženi bio u kontaktu da se dezinfikuje. Maramice i ubruse, koje je koristio zaraženi prvo staviti u zasebnu kesu pa onda ukloniti sa drugim kućnim otpadom - navodi se u merama za kućnu izolaciju.

korona virus, koronavirus, corona Foto: Tanjug/AP

Osoba koja neguje pacijenta treba da nose medicinsku masku koja dobro prianja uz lice, a maska se ne sme dirati ili nameštati tokom upotrebe.

- Ako se maska ovlaži ili zaprlja sekretima, mora se odmah zameniti. Masku baciti nakon upotrebe i oprati ruke nakon uklanjanja maske. Treba da pere ruke nakon svakog kontakta sa obolelom osobom ili njenim neposrednim okruženjem.

Svi u domaćinstvu bi trebalo da izbegavaju direktan kontakt kože i odeće sa materijalima zagađenim sekretima obolele osobe.

U Srbiji još nema zaraženih novim korona virusom. Do sada je u Institutu "Torlak"na covid 19 tetsirano 45 osoba, i svi su bili negativni.

VIDEO: Sledite uputstva Ministarstva zdravlja i smanjite rizik od zaraze korona virusom

(Lj. R. - lj.racic@telegraf.rs)

Video: Osuđenici u Okružnom zatvoru okitili jelku!

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Maska

    3. mart 2020 | 22:25

    Koju masku kad maski nigde nema.

  • dr24

    4. mart 2020 | 10:23

    Korona virus je veoma mali oko 0,125 mikrona što znači da prolazi kroz većinu maski filtera. Kao i svi virusi ne može baš puno da opstane u vazduhu i ne pogoduju mu visoke temperature. Filteri za prečišćavanje vazduha u prostoriji, prečišćavaju čestice od 2,5 -10 mikrona što znači da većinu filtera virus prolazi. U Kini se za dezinfekciju u bolnicama koriste UV lampe, a za sada postoje neke indicije da jedino fotokatalitički filteri mogu uništiti većinu bakterija čak i one koje su otporne na UV zrake / poput Ešerihije/, ali i neke viruse /Vaccinia, Influenza A, SARS koji je "bliski rođak" korona virusa/. Preventiva je svakako najvažnija, redovno pranje ruku antibakterijskim sapunom na bazi mikročestica srebra, jačanje imunog sistema i svakako opreznost koliko god je to moguće kao i izbegavanje mesta gde boravi veliki broj ljudi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA