Đaci u srpskim školama organizovali tuče, davili vršnjake, terali da jedu zemlju: Ovako su kažnjeni
Organizovali su tuče i snimali, a onda naplaćivali 50 dinara za "ulaz" u grupu koja bi vodila do užasavajućih video snimaka. Zbog udaraca, učenici u osnovnim školama završavali su u nesvesti, đaci su pretili jedni drugima, davili školske drugare, terali ih da jedu zemlju, boli se šestarima...
Ovaj stravičan niz mogao bi da se nastavi s obzirom na to da vršnjačko nasilje u školama širom Srbije ne jenjava, a na kome je odgovornost za nasilničko ponašanje učenika, pitanje je na koje niko do sad nije dao pravi odgovor.
Užasni primeri zlostavljanja i maltretiranja školskih drugara, čak i među prvacima, zgroze nas i zabrinu, a obrazovne ustanove za medije daju izjave da je "procedura u toku" te da je "ministarstvo o tome obavešteno".
Posle nekoliko dana, slučajevi vršnjačkog nasilja prečesto padnu u zaborav, pre no što i saznamo na koji način su nasilni đaci za to kažnjeni, odnosno - koje mere su preduzete kako se njihovo agresivno ponašanje ne bi ponovilo.
Iživljavala se nad vršnjakinjom, udaljena iz škole
Možda najdrastičniji primer vršnjačkog nasilja koje nas je ostavilo bez teksta jeste slučaj devojčica iz Srednje škole Barajevo.
Dve devojčice (14) snimljene su kako u dvorištu škole u Barajevu tuku i iživljavaju se nad svojom vršnjakinjom, udarajući joj naizmenično šamare. Za sve to vreme druga deca su se smejala, a čak su i one same pokazivale osmehe.
Epilog stravičnog nasilja završen je preseljenjem učenice O. M., jedne od onih koje su se iživljavale nad svojom žrtvom, iz Srednje škole Barajevo.
To je za Telegraf.rs potvrdio Dobrivoje Jelić, direktor barajevske srednje škole.
- Protiv O. M. je pokrenut disciplinski postupak koji je završen. Mi nismo mogli da je prebacimo u drugu obrazovnu ustanovu, ali je dete udaljeno iz škole. Roditelji su podigli njena dokumenta i ona više nije naša učenica - kaže Jelić.
On navodi i da ne zna šta se dalje dešavalo, odnosno u koju školu se njihova bivša učenica upisala posle incidenta koji je potresao javnost septembra prošle godine.
Udario drugaricu 3 puta, dobio ukor direktora
Slučaj vršnjačkog nasilja koji gotovo da nije ništa blaži, onaj je iz Osnovne škole "Vuk Karadžić" u Bačkoj Palanci, a koji se odigrao oktobra prošle godine.
Učenik 7. razreda napao je drugaricu iz razreda na času i 3 puta je udario pesnicom u glavu, posle čega je devojčica pala u nesvest. Kako je majka tada ispričala za medije, njena ćerka je, nakon što ju je školski drug vređao, a pre no što je došlo do fizičkog obračuna, ustala i prišla mu u nameri da ga gurne i pita zašto to radi.
Direktorka OŠ "Vuk Karadžić, Sanja Ralić, kaže za Telegraf.rs da je protiv dečaka pokrenut vaspitno-disciplinski postupak zbog, kako je Tim za zaštitu utvrdio, 3. stepena nasilja nad drugaricom iz razreda.
- Oboje su dobili zaslužene disciplinske mere. Dečak je sankcionisan u skladu sa počinjenim 3. stepenom nasilja koji je utvrdio Tim za zaštitu. Treći stepen je poslednji i najteži oblik nasilja. U skladu sa tim su se preduzele mere, najpre se obavestila školska uprava, policija, Centar za socijalni rad. Na osnovu procene, dečaku je izrečena mera ukor direktora i sa njim je pojačan vaspitni rad - objašnjava direktora Sanja Ralić.
Naša sagovornica ističe da učenik više nije pravio nikakve incidente.
- Vaspitni rad podrazumeva aktivnosti u koje se uključuju odeljenski starešina, stručni saradnici, određeni predmetni nastavnici koji imaju bolji odnos sa tim učenikom. Prati se čitav njegov radni dan i naravno, a taj učenik se uključio i u društveno-koristan rad, što smo odskora i mi počeli da praktikujemo - navodi direktorka.
Devojčica koja je udarena, dobila je, pored disciplinske mere, i individualan plan zaštite koji podrazumeva određene aktivnosti koje se sprovode u cilju podrške od strane odeljenskog starešine, psihologa i pedagoga.
Prišao drugarici s leđa i počeo da je davi
Devojčica (15) čije je ime poznato redakciji, iz Osnovne škole "Vuk Karadžić" iz Deronja kod Odžaka, bila je još jedna žrtva vršnjačkog nasilja.
Za razliku od prethodnih slučajeva nasilja u kojima su na devojčice nasrtale njihove vršnjakinje, na ovu učenicu 7. razreda, ruku je digao njen drugar iz razreda i naneo joj povrede.
On je, naime, kako su preneli mediji ranije, prišao devojčici s leđa i počeo da je davi.
Kako je za Telegraf.rs rečeno iz Ministarstva prosvete, rukovodstvo škole je o ovom slučaju obavestilo Školsku upravu Sombora.
Pozvali smo direktorku ove obrazovne ustanove, Zoru Doroslovac, da je pitamo na koji način je sedmak kažnjen.
- Dečak je morao da bude kažnjen i jeste. Kao direktor sam obavestila Školsku upravu, a oni dalje Ministarstvo prosvete. Dečak je kažnjen ukorom direktora. Nije prebačen u drugu školu. Situacija nije bila toliko alarmanta, dete nije nikada bilo nasilno niti je ikada bio problematičan - navodi ona.
Naša sagovornica dalje objašnjava da ukor direktora ima za cilj da opomene učenika, da se više ne ponaša neprikladno.
- Ta mera posebno utiče na dalji upis u srednju školu pa najviše pogađa osmake. Takav učenik treba da se zapita hoće li ijedna škola da ga primi sa ukorima - ističe Doroslovac.
Posle ukora, kako navodi, dečak je počeo da se kloni devojčice.
- To dete je bilo primereno i i dalje je. To je bila njihova igra - dodaje direktorka.
Snimali organizovane tuče, hteli da zarade
Sedmaci Osnovne škole "Vuk Karadžić" iz Novog Pazara zgranuli su javnost koja je imala prilike da vidi njihove organizovane međusobne tuče - ciljano snimljene u jednom novopazarskom naselju.
Naime, grupe učenika sastajale su se posle ili pre časova u blizini škole na zakazane tuče koje su snimali mobilnim telefonima i posle, kako je ranije direktora ove obrazovne ustanove Rafeta Emrović rekla, tražili po 50 dinara onom ko bi želeo da vidi ko se sa kim obračunavao.
Direktorka Emrović kaže za portal Telegraf.rs da učenici škole na čijem je čelu više nisu organizovali tuče, da je proces još u toku, ali da im je kao mera prepisan društveno-koristan rad.
- Za sada im je smanjena ocena iz vladanja, imaju društveno-koristan rad u okviru odeljenske zajednice, naprave neki pano, onda to prezentuju pred razredom. Dobijaju određene teme i izlažu pred svim učenicima. Redovno imaju razgovore sa psiholozima i pedagozima i roditelji su došli malo svesti. Savet roditelja je doneo odluku i da se im se zabrane mobilni telefoni - objašnjava direktorka novopazarske škole za Telegraf.rs.
Pojačan vaspitni rad
Osnovnu školu "Petar Petrović Njegoš" u Beogradu oktobra prošle godine potresao je slučaj vršnjačkog nasilja kada je majka dečaka Luke P. (12), Ivana P., objavila na svom Tviter profilu da je njen sin već 7 godina izložen maltretiranju grupe dečaka.
- Ovo je moj srednji sin Luka. Ima 12 godina. Trpi vršnjačko nasilje još od polaska u 1. razred. Najgore što to i dan danas traje. "Drugar" je pokušao da ga baci sa 3. sprata škole! Od tada traje pakao - napisala je uznemirena majka.
Direktorka škole Vesna Baračkov kaže za portal Telegraf.rs da su sve teškoće prevaziđene, te da je to bila "trenutna vršnjačka kriza".
- Urađeno je sve po procedurama i pružena je podrška u skladu sa protokolom i njemu i učenicima za koje je rečeno da su izvršili nasilje nad njim. Sve teškoće su prevaziđene, to je bila jedna trenutna vršnjačka kriza i sada više nemamo nikakvih problema. Preduzete su mere u skladu sa protokolom, u takvim situacijama uvek je pojačan vaspitni rad sa decom, to je osnovna mera. Ako ta mera da efekte, onda je to to. Ako ne da rezultate, onda potražimo pomoć struke, što u ovom slučaju nije bilo neophodno - navodi za Telegraf.rs direktorka ove beogradske osnovne škole.
Šestar u čelo?
Učenik 5. razreda OŠ "Ćirilo i Metodije" na Zvezdari u Beogradu zadobio je hematom na glavi kada ga je njegov vršnjak usred časa ubo šestarom pravo u čelo, kako je tvrdila majka povređenog dečaka.
S druge strane, iz Ministarstva su naveli da nije bilo uboda šestarom.
- Dva učenika su se tokom odmora gurkala i tom prilikom jedan od učenika zadobio je ogrebotinu na čelu. Dakle, nije reč o hematomu od uboda šestarom. Ministarstvo je obavešteno o tom događaju, kao i roditelji učenika. Škola je postupala po proceduri - rekli su za Telegraf.rs u Ministarstvu prosvete.
Direktorka škole Manuela Ilić potvrdila je ranije za Telegraf.rs da se incident dogodio, ali nije želela da iznosi detalje.
- Škola radi na rešavanju problema. Uključen je tim za borbu protiv nasilja i psihološko-pedagoška služba. Roditelji ne treba da budu zabrinuti - poručila je ranije direktorka koja, kada smo je pozvali u četvrtak, nije želela da daje izjave povodom ovog slučaja.
Incident se, podsetimo, dogodio 25. oktobra na času tehničkog.
Prvak terao drugare da jedu zemlju
Još jedan slučaj vršnjačkog nasilja desio se u srpskim obrazovnim ustanovama, ovoga puta u Osnovnoj školi "Vasa Živković" u Pančevu i to među đacima prvacima.
Kako je preneo portal K-13, u prijavi roditelja u koju su imali uvid, jedan učenik prvog razreda udarao je decu punom flašicom vode u glavu, davio ih rukama, stavljao zemlju u usta, udarao pesnicama po glavi i vratu, šutirao u stomak, pljuvao, čupao za kosu.
Roditelji kažu i da je sporni učenik makazama sekao kosu jedne devojčice a pre toga obezbeđenje navodno nije reagovalo na poziv dece dok je sporni učenik fizički napao drugo dete u toaletu.
Direktorka pančevačke osnovne škole kaže za Telegraf.rs da je ovaj slučaj davno ostavljen iza njih poručujući da dalje informacije o dečaku ne može da iznosi u javnost.
Kružila priča o pištolju u školi
Kako su mediji preneli januara ove godine, učenik šestog razreda Osnovne škole "Vladislav Petković Dis" u Velikom Mokrom Lugu na kojeg se roditelji godinama žale, navodno je u školsku zgradu i vitlao pištoljem.
Ipak, direktorka ove škole kaže za portal Telegraf.rs da nijedan učenik nikada u ovu ustanovu nije uneo pištolj.
- Ti navodi nisu istiniti. Dečak nije doneo nikakvo oružje u školu, to se nije desilo. Roditelji su čuli tu netačnu informaciju i naravno da su se zabrinuli. Sazvala sam sastanak sa roditeljima zbog toga. Imaćemo opet sastanak jer nam je važno da roditelji budu zadovoljni, ali o drugim temama jer se taj događaj sa pištoljem nikad nije odigrao - navodi direktorka Lidija Nikolić.
Iz MUP za Telegraf.rs takođe navode da je policija izašla na teren, ali da dečak kod sebe nije imao pištolj.
Video: Zastrašujući snimak vršnjačkog nasilja u Barajevu
(D. Simić/d.simic@telegraf.rs)
Video: Đole prognoza
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojana
Roditelj koji odlaskom u školu nakon nasilja nad svojim detetom tretira se kao incidentan roditelj i još je gore po dete. U jednoj Pančevačkoj osnovnoj školi kriju nasilja a nastavnici ponižavaju žrtvu pred celim razrednom. Dete naviknuto na nasilje a nastavnike neinteresuje nego savetuju roditelje da vode dete psihijatra da ojača. Direktori čuvaju svoje stolice nastavnici kažu ako vam ne odgovara promenite školu. A nasilnik ni ukorom nije kažnjen kažu takav je zakon.
Podelite komentar
Kristina
Nažalost došlo je vreme da se nastavnici boje đaka,roditelji dece,al to je delom doprinela "demokratija"!!!!Nesmeš da slučajno udariš dete,jer ono je demokratskim zakonom,a "dobra deca" mogu da unakaze decu koja ništa nikom loše nisu uradila,al nazalost neznanu ni da se brane ,jer su vaspitani da ne upotrebljavaju nasilje.Znanu li roditelji te bahate bande šta im deca rade,dok oni zarađuju da ih prežive?Žalost i to VELIKA😢😢😢😢😢😭😭😭😭
Podelite komentar
JACA ♎
Ovo što se dešava je posledica "demokratije" (čitaj anarhije) u školama, uvodjenja dečjih prava i velike popustljivosti prema deci, jer se nastavnici bukvalno prisiljavaju na to. Što se više priča o nasilju i vode beskrajne nedelotvorne procedure- "sipanje iz šupljeg u prazno",stanje je sve gore! Umesto da se jasno uvedu stroga pravila šta se NE SME i da počinioci dobiju unapred utvtdjene kazne koje neće biti simbolične i smešne, uvodi se pojačan vaspitni rad,društveno koristan rad i ostale gluposti, koje na bahatu decu uopšte ne utiču. U škole treba vratiti RAD, RED i DISCIPLINU, jer toga definitivno više nema u školama!
Podelite komentar