Tri beogradska fakulteta podižu cene školarina, odobrio Senat: Na jednom programu čak za 19.000
Kvote za upis su na nivou prošlogodišnjih
Na tri fakulteta u Beogradu školarine će biti povećane od 1. oktobra naredne akademske 2020/21. godine, a fakulteti su za korekcije cena danas dobili saglasnost Senata Univerziteta u Beogradu.
Fakultet Bezbednosti povisio je školarinu sa 106.900 na 118.200 dinara, Fakultet za fizičku hemiju sa 69.000 na 75.000 dinara, dok je Matematički povećao na jednom studentskom programu za 19.000 dinara.
- Povećana je školarina samo na smeru informatika sa 141.000 na 160.000 dinara, dok je za istu tu vrednost, spuštena na istom studentskom programu, na modulu profesor matematike i računarstva - objasnili su sa tog fakulteta.
Prema rečima prorektora Petra Bulata, većina fakulteta zadržala je iste školarine godinama ili su one minimalno povećane.
- U okviru Beogradskog Univerziteta posluje 31 fakultet i školarine se na nekim nisu menjale godinama. Na primer, Fakultet Bezbednosti ima iste školarine od 2010. godine. Mislim da ove korekcije stvarno nisu velike - kazao je Bulat.
On je naveo da su kvote za upis su na nivou prošlogodišnjih i kako kaže, u planu je da se ove akademske školske godine upiše 15.014 na osnovne integrisane akademske studije, oko 9.000 za master i oko 1.900 na doktorske studije.
- Otprilike su dve trećine budžetska mesta. Na akademskim studijama 9.597 mesta smo planirali, ali videćemo šta će nam država odobriti. Za master smo planirali 4.102 budžetska mesta, a za doktorske studije 692 mesta - izjavio je proretkor.
Na sednici Senata Univerziteta u Beogradu rečeno je i da mnogi fakulteti ulaze u proces akreditacije i da im ističe rok od šest godina i ukazano je da bi trebali da podnesu na vreme novi zahtev.
Skupa i priprema
I pripreme za prijemni ispit, koje su pojedinim kandidatima važne, koštaju maturante, a buduće brucoše, tčnije, njihove roditelje. Cene su 20.000 do 40.000 dinara na fakultetima.
Najpovoljnija je cena pripremne nastave na Mašinskom fakultetu, gde 65 časova košta 20.000 dinara, a najskuplja na Elektrotehničkom fakultetu, gde 60 časova, plaćenih na rate, iznosi 40.000 dinara.
Individualni časovi u privatnim centrima koštaju od 10 do 30 evra, a roditelji na kraju za pripremnu nastavu izdvoje i do 500 evra za ceo kurs.
- Pripreme traju do juna i uglavnom se održavaju vikendom. Kada završe oblast kandidati imaju test na kojem je poželjno da imaju prosek iznad 95 procenata, u suprotonom obrađuju ponovo tu istu oblast - rekli su u jednom privatnom edukativnom centru.
(Telegraf.rs/ Tanjug)
Video: Dušku iz sela Metaljka migranti uništili domaćinstvo, meštani potpuno nemoćni i u strahu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Peter
Stvar na državnm fakultetima je što oni za te pare ne daju ništa.Profesori tumače Bolonju kako žele.Studenti nemaju kome ni da se obrate jer predstavnici studenata bave se političkim pitanjima.Državni fakulteti ostali su zaglavljeni u prošlom veku,ptofesori su sve svja.Tako da za te pare bolje dete na privatni fakultet gde se prema njemu ponašaju kao prema ljudskom biću,a ne kao nižoj vrsti.I da na svakom državnom faksu po jedan dinosaurus.
Podelite komentar
NS 1
Dokle da se jeftino ili besplatno školuju pa onda pobegnu na zapad,neka plate.
Podelite komentar
Hrvoje
Lideri u regionu...
Podelite komentar