Objavljena čitulja ministru Coi koja je oživela priču o zaboravljenoj državi, "Republici Koloniji"

 ≫ 
  • 8
Stojanovic Aleksandar coa, Aca Cirkus ministar u vladi republike Kolonije, Valjevo, Foto: Facebook/Valjevo svaki dan

Nakon što je u lokalnom valjevskom listu objavljena čitulja posvećena Aleksandru Stojanoviću, preminulom u 63. godini, poslednji pozdrav privukao je pažnju mnogih. U potpisu su Maki, Teša, Gubar, Ćela, Macan, Geja, Roki, u tri reči iznad nazvani Vladom Republike Kolonije.

To je tek drugi put da se na čitulji spomenula Kolonija. Ispod imena preminulog stoji i njegovo zvanje - ministar u Vladi Republike Kolonije, ili čak malim slovom iz razloga koji će vam kasnije postati jasniji.

Kako nam je Valjevac Zoran Maravić objasnio, nije reč o šali, ali jeste o parodiji. Davnih devedesetih, tu na obodu Valjeva, u naselju Radnička kolonija, nadomak fabrike municije Krušika, osnovana je Republika Kolonija.

Republika Kolonija Tabla na ulazu u "Republiku Koloniju" Foto: Youtube Printskrin/ Republika Kolonija

- Otcepili su se od od Grada Valjeva i Republike Srbije. Table su postavili na ulazu u taj deo grada - počinje priču o kojoj, veruje, dobro znaju onih koji su tih '90. bili odrasli: - Predsednik države je bio Bogoljub Arsenijević Maki, Tešić Dragoljub je bio premijer.

Ministar vojni im je bio čovek koji nije služio vojsku. Čovek koji je bio zavisnik od heroina bio je ministar zdravlja. Goran Drašković Macan je bio ministar informisanja, jer je radio na lokalnoj radio-stanici, a Aleksandar Stojanović bio je ministar kapitalnih investicija.

Kada je objasnio kako je sve počelo, Maravić se prisetio i rušenja. Počelo je od rušenja spomenika.

- Podigli su spomenik tadašnjem predsedniku, pa je dolazila milicija i rušila, to je bio ogroman muški polni organ od stiropora - rekao je za Telegraf.rs uz pojašnjenje da se radilo o zvaničnom, državnom predsedniku Miloševiću, te da grupa nije konkretno reagovala na njega, već na stanje u društvu.

Podigli su još jedan spomenik - radniku. Reč je o akvarijumu sa fekalijama, kako nam je preneo hroničar jednog vremena, ne precizirajući sudbinu ovog spomenika.

Republika Kolonija Spomenik srpskom radniku Foto: Youtube Printskrin/ Republika Kolonija

Ipak, došlo je i konačno rušenje - '99. godine, zajedno sa velikim delom zemlje.

Za vreme NATO bombardovanja porušena je Kolonija. Bombe su promašile Krušik. Premijer (Tešić) je bio zatrpan u ruševinama. Preživeo je, a oni su nastavili da prave parodiju na sve što nije dobro - kazao je poredeći za poznavaoce današnjih prilika da su predstavnici Republike Kolonije bili Beli Preletačević pre Belog Preletačevića, s tim što nisu izlazili na izbore.

Tako smo se u priči ponovo vratili na Acu Cirkusa, kako ga sugrađani takođe poznaju. Umro je posle teške bolesti u 63. godini. Sahrana je, kaže Maravić, bila velika, sa mnogo ljudi. Valjevo ga je ispratilo kao znamenitog građanina.

Kako su nam izdanci '90. rekli, mada isuviše mladi sa svojih 23 godine da bi se sećali Republike Kolonije, znaju sve o njoj. Znaju za medije koji su prenosili postavljanje table na ulazu u novu zemlju, za muzičare koji su ih svojim koncertima podržali, sećaju se i nekih šala koje su članovi vlade priredili... a svoje naselje i dalje nazivaju Republikom.

(B. P.)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dr

    2. februar 2020 | 15:52

    Ovom današnjem vremenu, fali ovog zdravog humora i satire, prvi put za njih čujem, ali mi se dopalo...neka ministar ide s mirom...

  • JO

    2. februar 2020 | 17:46

    Zašto ljudi u umrlice stavljaju slike koje su 40-50 godina mladje od preminulog? Da li su ostatak života proveli u pustinji, pećini ili nenaseljenom ostrvu pa nisu imali neku skoriju fotografiju?

  • Komsinica

    6. februar 2020 | 11:29

    Rodjena i odrasla u Koloniji. Gledala sa terasne osnivanje pomenute Republike, na poljani izmedju 2 zgrade, koje su krajem proslog veka bimbardovanjem i porusene. Spektakl-predstava, puna parodije, satire i sarkazma na tadasnje stanje u zemlji i sistem uredjenja, uz govore i rok koncert koje je organizova tada "samozvana vlada Rrpublike Kolonije", bio je jedinstven za 90-te i nezamisliv da se neko na taj nacin usprotivi tadasnjem predsednuku i vladajucoj strukturi i stane u ime naroda protiv tadasnjeg sistema uredjenja. Niko se iz "vladajuce garniture Republike Kolonije" nije politicki angazovao u "guranje" na izborima i zastupanjem samog sebe poput Belog, vec svojim cinom trazio promene za kompletan narod, ukazujuci na sve lose sto je tadasnji sistem nosio i dalje mogao da proizvede, a sto se krajem veka i obistinilo. Cela ta garnitura momaka u usponu snage bili su veliki komicari, ali i buntovnici na svoj nacin i pravicni ljudi. Dobre komsije, koji su svi istog socijalnog statusa poput svih "kolonijasa" i koliko znam prvi koji su imali petlju, kao pokretaci pobune, da se tako organizuju, znajuci da ce nakon svega imati posla i sa organima javnog reda i mira. Svi su odrastali u istom naselju, bili slozni i druze se i dalje. Nikada nisu nikoga dirali i zamerali se. Bilo ko od dece iz naselja je bio zasticen i bezbrizan. Licno sam se vise bojala od psa lutalica, nego bilo koga iz ovog naselja. Aci neka je laka zemlja i mirna dusa, koja iza sebe ima divnog i dobrog sina. Amin.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA