Brakovi pucaju i pre prve godišnjice: Posle čisto srpskih, najviše s Mađarima ulazimo u zajednicu
U Srbiji raste broj sklopljenih brakova, međutim, ne možemo se time hvaliti jer istovremeno raste i broj razvedenih, a ono što je poražavajuće jeste da nekoliko stotina njih u bračnoj zajednici nije uspelo da izdrži ni godinu dana.
Najnovija Demografska statistika Republičkog zavoda za statistika za 2018. godinu pokazala je da je te godine u našoj zemlji sklopljen 36.321 brak od kojih je 29.005 prvi, dok je 9995 razvedeno.
- Broj ukupno zaključenih brakova pokazuje blagi porast od 0,8 odsto u odnosu na 2017. godinu, a broj prvih brakova porastao je za 0,3 odsto - navodi Zavod za statistiku.
Prosečna starost pri zaključenju braka mladoženje je 34,2 godine, a neveste 31,1 godina.
Očekivano najviše brakova je sklopljeno između Srba i Srpkinja - 27.355, a kada govorimo o brakovima između različitih nacionalnosti, najviše je sklopljeno između Srba i Mađara.
- Između Srba i Mađara je sklopljeno 669 brakova. Tako je 276 Srpkinja ušlo u bračnu zajednicu sa Mađarima, dok je svoju ruku Srbima poverilo 393 Mađarice - podaci su ove Demografske statistike.
Oni pokazuju da su u 2018. zaključena i 64 srpsko-albanska braka, 59 srpsko-bošnjačka, 131 između Srba i Vlaha, 152 između Srba i Makedonaca. Srpsko-crnogorskih brakova je sklopljeno 177, a između Srba i Roma 112.
Među muškarcima koji su se oženili u 2018. godini najviše onih koji imaju srednju školu (19.832), a zatim oni sa visokom - njih 10.895. I mlade su najviše imale završenu srednju školu - 10.128, dok je visoku imalo 3.912.
Većina sklopljenih brakova su prvi - 31.227, drugi brak je sklopljen u 4.598 slučaja, a treći ili više u 496 slučaja.
Sa druge strane, u istoj godini, dogodilo se 9.995 razvoda, što je rast za 7, 9 odsto u odnosu na 2017. godinua, a najveći broj brakova, njih 7.273, rasturio se nakon pet i više godina trajanja braka.
Preciznosti radi, najviše su burmu skidali bračni partneri koji su u zajednici bili od 5 do 9 godina, njih 1.851. Čak 1.610 parova razvelo se posle 25 godina braka, a ima i onih koji nisu izdržali ni godinu.
- Takvih je 443. A godinu dana u braku sastavili je svega njih 621.
Muškarci se najčešće razvodili sa 44,1 a žene sa 40,5 godina. Najviše su se razilazi partneri koji nemaju decu (4.694), a zatim oni sa jednim detetom, njih 2.705.
Deca su, uglavnom, dodeljivana majci - prilikom 3.742 razvoda.
VIDEO: Auto pokojne tašte restaurirao 3 godine kako bi iznenadio suprugu za godišnjicu braka
(LJ. R.)
Video: Sneg, kiša i olujna bura otežali saobraćaj na putevima u zemljama regiona
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Pera
Potrosacko drustvo. Stupis u brak da bi se obukla u vencanicu ili otisao na lux putovanje (pa onda svima da nateljas na nos sa milion instagram slika), a onda, kao plasticnu kesu ili konzervu bacis. Pa se onda zalis kako ti je kafana (brak) ktiva sto si pio (prosao lose, izgubio vreme i sl.). Pa das primer deci kako je OK da bacas umesto da ulazes, gradis, cuvas i negujes. Pa onda tebe deca (od)bace kada dodju neki stari dani jer ti je istekao rok upotrebe. A dani noci u samoci i starosti traju dugo ... predugo. Ali dobro, ostane onih par miliona laznih slika, pa eto ... P.s. ko gradi srecu nema vremena da se slika. Pozz
Podelite komentar
Geras
Samo ne tolerancija je problem... Nece niko nikoga da trpi... Nova generacija dece samo na sebe misli... Sebični su.... Pa u braku moraš svašta istrpeti i proći i g.... a pojesti da bi brak uspeo.... I da bi decu na put izveo... A ne na prvi znak problema da okreneš ledja i odes
Podelite komentar
Mara
Žene su krive za današnje razvode, neznaju ni one više šta hoće. Hoće da budu udate ali da žive kao slobodne devojke...
Podelite komentar