Šta se zaista desilo u vrtiću u Trsteniku? Trovanje pokosilo njih 60, a ovo je moguć uzrok infekcije
Sva deca, ali i odrasli koji su se otrovali najverovatnije u trsteničkom vrtiću "Biseri" dobro se osećaju, više niko nije u bolnici i nijedan novi pacijent se nije javio lekarima sa simptomima trovanja.
Kako nam je kazao Dr Bojan Pecić, načelnik službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Doma zdravlja Trstenik, u danu kada se infekcija pojavila lekarsku pomoć je zatražilo ukupno šezdesetak pacijenata.
- Oni su se veoma brzo oporavili, a juče su pušteni kućama svi oni koji su bili na bolničkom lečenju. Sve je trajalo 24 sata, što ukazuje na intoksikaciju bakterijom stafilokokom, koja je u neku hranu izlučila svoj toksin. To je bolest koja traje 24 sata i sledi brz oporavak - objašnjava dr Pecić.
Ipak, stafilokoka je samo pretpostavka, a detaljna analiza radi se u Zavodu za javno zdravlje u Kruševcu i tačan uzrok zaraze biće potvrđen tek početkom naredne nedelje.
Infekcija je buknula u utorak, a šestoro dece lečilo se i u bolnici.
Kako nam je kazala direktorka vrtića Marina Petrović, zaraženo je 34 dece, ali ona napominje i da mnogi koji su u Trsteniku dobili ovo trovanje nemaju nikakve veze sa vrtićem.
- Biće tu svašta novo, u gradu su i odrasli bolesni. U dom zdravlja je došlo 36 dece do 6 godina starosti, a od toga dvoje nisu iz vrtića. Dvanaestoro dece je otišlo u Kruševac na opservaciju, a šestoro je bilo zadržano na odeljenju i oni su pušteni. Što se tiče vanrednog sanitarnog pregleda, svi rezultati su negativni, nema streptokoke, stafilokoke ni salmonele, a brisevi ruku stižu u ponedeljak - objašnjava Petrovićeva.
Špagete u Beogradu otrovale 150 dece
Pre dve godine ova vrsta trovanja dogodila se i u beogradskim školama. Tada se otrovalo skoro 150 dece koji su jeli sos bolonjeze.
Tada je, čak, priveden i direktor firme koja je školama isporučivala hranu zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo proizvodnja i stavljanje u promet škodljivih namirnica.
Ni kuvanje hrane ne otklanja toksine
Inače, ova bakterija tokom umnožavanja u hrani izlučuje više vrsta toksina i nemoguće ih je uništiti kuvanjem. Siomptomi se javljaju naglo, a mogu biti dramatični, iako ih ne prati visoka temperatura, već dijareja, malaksalost, bledilo lica, hladan znoj... Javljaju se bolni grčevi u listovima, noge i ruke postaju plavičaste, a moguća je i tahikardija. Zbog tako burnog početka infekcije, hipotenzije i šoka koji je prati, pacijentima je često potrebna i hitna pomoć.
U periodu od 24 do 38 sati, koiko traje infekcija, pacijetn može da izgubi od 3 do 8 kilograma. Srećom, izlečenje je brzo i potpuno, ali tokom trajanja bolesti mogući su i smrtni ishodi.
Sve može da liči na trovanje hranom salmonelama, trovanje pečurkama i teškim metalima, pa čak i infarkt.
U lečenju je najvažnije konzumiranje tečnosti i dijeta.
Video: Potresne scene: Deca vezana za radijatore i nameštaj u zavodu Pazarić
(M.B.)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milance
Moj rodjak je imao stafilokoku zlatnu pa je krenula sepsa posle par dana...
Podelite komentar