Otkriven uzrok smrti Dobrile, najpoznatije ptice u Srbiji: Nesreća se desila na 100 metara od gnezda
Krila koja su Dobrilu odvela u svet, pre dva dana odvela su ju je i u smrt i to na terenu koji je odlično poznavala. Ženka beloglavog supa zagalavila se u vrletima Uvca, na samo 100 metara od gnezda gde se izlegla.
- Njen raspon krila bio je oko tri metra. Verovatno nije dobro procenila razdaljinu i upala je u krošnju drveća iz koje nije mogla da se izvuče. Zatekli smo je raširenih krila jer zbog gustih grana nije bila u mogućnosti da ih skupi, pa je ostala nemoćna. Verovatno su je uhvatili mrak i jak mraz i smrzla se. Njeni ostaci biće prebačeni u Beograd, gde će stručnjaci sa Veterinarskog fakulteta izvršiti obdukciju - priča Milivoje Remović, čuvar zaštićenog područja koji je sa ovom pticom provodio najviše vremena dok je boravila u volijerima na podivljavnju.
- Ona je bila najpitomija divlja ptica sa kojom sam se susreo, a bilo ih je dosta. Sada u volijerima imamo dva orla, kojima ne možete prići ni na pet metara, Dobrila mi je bukvalno jela iz ruke i igrala se sa nama - kaže Milivoje.
U Rezervatu prirode Uvac takođe je bila miljenica, svi su strepeli da li će uopšte uspeti ponovo da se navikne na divlju prirodu i poleti, a ona je to uspela mimo svih očekivanja.
- Od kako smo je pustili iz volijera, stavili smo joj satelitski odašiljač i pratili njeno kretanje. Nije se više približavala naseljenim mestima. Letela je u Bosnu i Hercegovinu, bila u kanjonima Neretve i Drine, u Sarajevu i ponovo se vratila na Uvac. Prešla je hiljade kilometara i stradala kod kuće - izjavio je Stevo Radovanović čuvar u Rezarvatu prirode Uvac.
Dobrila je defitivno bila najpoznatija ptica u Srbiji i jedina koja se nakon Uroša Nejakog vratila u Srbiju avionom. Srpska pobegulja mesecima je boravila u Turskoj gde su je mazili i pazili, a zatim je uz angažovanje obe Vlade vraćena u svoje prirodno stanište. Na beogradskom aerodromu dočekali su je političari i novinari, a turska aviokompanija koristila ju je u svojim reklamnim spotovima.
Prirodni rezervat Uvac je sa 500 odraslih jedinki prva kolonija na Balkanu i druga u Evropi, a prošle godine izleglo se 99 novih mladunaca. U prvoj godini leta mnogi od njih odu i pronađu stanište u drugim zemljama, a oko 60 posto se vrati na Uvac gde ostaju do smrti.
(Telegraf.rs/RINA)
Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Živojin Reljin
Danas cipuju Medved, Ajkule, Krokodile, prave Mašine koje pričaju, a mi nismo ustanju da cipujemo ili nekako pratimo jednu pticu koja je nas simbol.
Podelite komentar
Vreme
"Noc jak mraz" ovi se sprdaju sa ljudskim razumom, ne znam kakve ovi ljudi funkcije tamo obavljaju i kako su dosli do tog mesta posla? Ne znam gde inace ptice budu u zgradama na centralno grejanje?
Podelite komentar
Dragan
Samo kod nas ne može ni ptica da preživi...
Podelite komentar