Cene ribe neće se menjati tokom posta: Najjeftiniji šaran i pastrmka, losos očekivano papren
Cena ribe, jedne od namirnica koja se najviše kupuje u ovom periodu, a naročito pred Svetog Nikolu, ne bi trebalo da se promeni tokom Božićnog posta, tvrde trgovci. Neki od njih navode da će u ovom periodu uvesti i popuste i akcije kako bi ova namirnica bila povoljnija i pristupačnija kupcima.
Kupci se najviše odlučuju za šarana i pastrmku kada je u pitanju rečna riba, a što se tiče morske uglavnom se kupuju brancin, orada i fileti lososa, navode prodavci.
- Prodaja je već porasla, a tek očekujemo intenzivan promet. Kod nas su neke vrste ribe u poslednjih mesec dana pojeftinile i biće još akcija - objašnjava prodavac u ribarnici na Banovom brdu.
Što se cene tiče, šaran i pastrmka kreću se od 420 i 500 dinara po kilogramu, som, orada i brancin od 1.000 do 1.200 u ribarnicama, a ove vrste su u marketima malo jeftinije i mogu se kupiti po ceni od 780 do 830 din./kg.
Losos je najskuplja vrsta pa njegova cena ide do 2.000 din.
Prodaju kontrolišu nadležni
Prodaju redovno kontrolišu nadležne službe, podsećaju u Ministarstvu poljoprivrede.
- Morska riba se najviše uvozi iz zemalja EU, Španije, Norveške, Hrvatske, a iz Vijetnama i Kanade samo pod uslovom da potiče iz odobrenih objekata EU. Slatkovodnom ribom se tržište snabdeva uglavnom od domaćih uzgajivača i delom iz Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Rusije. Inspekcija je u toku godine uništila 6.386 kilograma ribe i proizvoda od nje, uglavnom zbog promenjenih svojstava, nalaza parazita i povećanog nivoa histamina kod tune i skuše - navode u tom ministarstvu.
Prepoznajte neispravno meso
Nedavno se spekulisalo da se, nakon pomora životinjskog sveta u Velikom bačkom kanalu, koji je uništio više od 15 tona ribe, deo te uginule ribe pojavio i na novosadskim pijacama. Stoga se kupcima savetuje da posebno pogledaju kako riba izgleda i kakav joj je miris jer on nikako ne sme da bude neprijatan.
Riba je dobra ukoliko su škrge vlažne i jasno crvene, a koža sjajna, klizava i vlažna.
Ispravno meso je čvrsto. To se vidi kada se pritisne prstima, a udubljenje nestane. Veliki strah kod potrošača stvara pangazijus ili “vijetnamski som” koji u sebi ima opasne supstance.
- Ova vrsta podleže oštroj veterinarsko - sanitarnoj kontroli, a naročito se ispituje prisustvo ostataka nebezbednih materija, bakterija i teških metala. Na preseku pangazijus izgleda kao oslić, ali je manji i nije poput "krmenadli" ovalnog oblika, kao meso soma. Razlika je jasna kada je riba čitava. Pangazijus je više sive boje, nema pločast prednji deo glave, već uži, podseća na šarana i ima oblo telo. Som je smeđe boje i vretenaste je građe - objašnjavaju u ministarstvu.
Riba koja nije pogodna za jelo može se prepoznati po upalim očima, neprozirnoj rožnjači, osušenim škrgama izmenjenih boja, nesvojstvenom, neprijatnom i intenzivnom mirisu.
Video: Vlažni san svakog krivolovca! Pecanjem na struju Amerikanci štite svoje reke
(Telegraf.rs/Večernje novosti)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Boža zemunac
Aha, neće neće. Pa da im verujemo.
Podelite komentar