Srednja škola u Srbiji treba da bude obavezna i - besplatna!
Deset godina od uvođenja inkluzije u srpske škole, najveći napredak je postignut u obezbeđivanju besplatnih i prilagođenih udžbenika, navodi se u završnom nacrtu nacionalnog izvestaja o inkluzivnom obrazovanju u Srbiji u čije delove je "Politika" imala uvid.
- Značajan iskorak napravljen je u definisanju afirmativnih mera za upis u srednju školu. Na drugim nivoima obrazovanja mere podrške redovnom pohađanju ugalvnom su usmerene na učenike sa smetnjama u razvoju i invaliditetom i najčešće ne obuhvataju druge osetljive grupe - piše list.
Ovaj izveštaj je, kako se navodi, i oslonac za planiranje unapređenja kvaliteta obrazovanja i definisanja pojedinih strateških ciljeva do 2030. godine.
Tvorci izveštaja preporučuju da se obezbedi odgovarajući broj stručnih saradnika i pedagoških asistenata kako bi se osigurao održiv razvoj inkluzivnog obrazovanja.
Sugerišu i da se uvede obavezno i besplatno srednje obrazovanje i vaspitanje, jer bi to moglo da doprinese većem uključivanju dece iz osetljviih grupa u više nivoe od osnovnog obrazovanja.
Stručnjaci pozivaju da se pripremi dugoročna strategija transformacije škola za đake sa smetnjama u razvoju, kao i da se obezbedi veće učešće roditelja u razvoju i promovisanju inkluzivnog obrazovanja, navodi "Politika".
- U narednom periodu potrebno je nastaviti rad na transformaciji specijalnog obrazovanja u smislu njegove funkcije, efikasnosti, i pedagoškog rada. To će u praksi značiti da će defektolozi i drugi "specijalni" nastavnici, umesto da se zapošljavaju samo u specijalnim ustanovama, biti podrška redovnim vrtićima i školama, odnosno vaspitačima i nastavnicima koji će raditi sdecom s raznim smetnjama u razvoju i učenju. Za to je potrebna i promena inicijalnog obrazovanja vaspitačai anstavnika, ali i specijalnih pedagogai defektologa, koji bi od sada više trebalo da daju podršku inkluzivnom obrazovanju na raznim nivoima - objasnila je za "Politiku" Anamarija Viček, državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
(Telegraf.rs/Politika)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rade
Više dece uz roditelje ode za inostranstvo da se tamo školuje nego što ostaje u Srbiji.Laž je da je osnovana škola besplatna.Plaća se sve od knjiga do školskog policajca.A šta deca uče? Gluposti na žalost.Ako se sistem obrazovanja u Srbiji ne promeni uskoro će moći da zatvore škole jer u njih niko neće ići.
Podelite komentar
Horus
Nije ni osnovno besplatno... Zasto bi srednje bilo obavezno? Da uz pad broja dece ne bi profesori ostali bez posla?
Podelite komentar
Ann
Sve je to na papiru sjajno. U praksi katastrofa. U moj opstini nijedna skola nema pedagoskog asistenta a toliko dece po iopu. Roditelji dovode i odvode decu, borave u skoli ukoliko je detetu potrebno nesto.Strasno je sto Ministarstvo samo prepisuje i stavi neku lepu ideju na papir ali treba i imati mogucnosti i sredstva za to.
Podelite komentar