Dobre vesti: Smanjena upotreba antibiotika u Srbiji, posebno kod dece

  • 5

Potrošnja antibiotika u Srbiji u 2018. godini smanjena je u odnosu na prethodne godine, pokazali su rezultati zvanične analize potrošnje antibiotika u Srbiji, sprovedenoj u okviru Mreže za praćenje antimikrobnih lekova (AMC), Svetske zdravstvene organizacije.

Ona je u prošloj godini iznosila 22,75 DID (definisanih dnevnih doza na 1000 stanovnika na dan) i to je za 37,6 odsto manje u odnosu na 2015. godinu, a 7,25 odsto nego prethodne, 2017. godine.

Analiza potrošnje antibiotika u 2018. godini pokazuje zadovoljavajuće i značajne pomake, odnosno da su lekari u velikoj meri racionalno propisivali lekove, a građani poštovali preporuke da ne koriste antibiotike bez saveta stručnjaka, tako da je izdavanje i kupovina ovih lekova značajno manja u odnosu na ranije godine, navodi se u saopštenju.

Dete, dečak, devojčica, lekovi, pilule, Bebe, Beba, Foto-ilustracija: Profimedia/Sciencephoto RM

- Posebno je važno naglasiti da je u 2018. godini potrošnja antibiotika smanjena za više od jedne trećine u odnosu na 2015. godinu kada su počele aktivnosti Ministarstva zdravlja na podizanju svesti stanovništva i zdravstvenih radnika o ozbiljnosti problema neracionalne upotrebe antibiotika i rezistencije bakterija koja se javlja kao posledica toga - istakla je nacionalni korespodent Mreže za potrošnju antimikrobnih lekova Svetske zdravstvene organizacij prof. dr Milica Bajčetić.

U 2018. godini smanjen je tri puta udeo tzv. "nedefinisane potrošnje", sa 55 odsto u 2015. na 17 odsto u 2018. godine, koju čini promet antibiotika izdatih bez recepta ili na recept ustanova koje nisu u mreži RFZO.

Osim toga, izuzetan rezultat postignut je u oblasti lečenja pedijatrijske populacije - stopa propisanih antibiotika na 1000 dece u 2018. godine smanjena je za 7,3 odsto u odnosu na 2015. godinu.

Lekovi, antibiotici, devojčica, dete, bolesno dete Foto-ilustracija: Profimedia/Corbis

Veoma je važno istaći da je pad potrošnje kvalitativan, odnosno da je značajno smanjeno propisivanje antibiotika za oboljenja kada antibiotik nije ni bio lek izbora.

Bajčetić je ukazala da je smanjenje stope propisanih antibiotika kod dece posebno važno, s obzirom da je Srbija donedavno bila prepoznata kao zemlja u kojoj se deci propisivalo tri do pet puta više antibiotika nego u Centralnoj i Severnoj Evropi, navodi se u saopštenju.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Meda

    8. novembar 2019 | 21:20

    Pa smanjena je prodaja jer vise nemamo ni za kafetin!!!

  • DARKO 100%

    8. novembar 2019 | 18:50

    Zato meni nisu dali antibiotik u apoteci ,nabio sam se na ekser 7 ,kaze primio si tetanus za deset god nece ti nista biti,ali ja sam uzeo kantarionovo ulje i mazao,ali prvo mazanje je bilo sa rakijom

  • ...

    8. novembar 2019 | 18:39

    Zato sto ih nema nigde

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA