Kako se živelo u Zrenjaninu početkom tridesetih godina prošlog veka

  • 14

Tridesetih godina prošlog veka Veliki Bečkerek imao je oko 32.000 stanovnika.

Po svojoj nacionalnoj strukturi stanovništvo je bilo veoma šaroliko. To pokazuje da je naš grad bio širom otvoren za namernike svih nacionalnih boja, koji su se lako uklapali u naprednu i gostoljubivu celinu. Po nacionalnoj strukturi, najviše je bilo Srba, a zatim Mađara, Nemaca, Jevreja, Rusa, pa Bugara, Francuza, Italijana i drugih.

Najveći broj stanovnika bavio se zemljoradnjom i stočarstvom, a zatim zanatstvom, trgovinom i ostalim zanimanjima. Kako se stanovništvo bavilo pretežno zemljoradnjom, najviše se proizvodilo poljoprivrednih proizvoda: pšenice, kukuruza, ječma, ovsa, kao i povrća.

Znatne prihode grad je dobijao i od stočarstva. U Banatu, a i šire, bio je veoma poznat stočni vašar u Velikom Bečkereku. Na njemu je promet različite vrste stoke, konja i svinja bio izuzetno visok.

Grad Zrenjanin panorama Foto: Wikimedia/Alexzr88

Viškovi različite vrste poljoprivrednih i stočarskih proizvoda predstavljali su glavne artikle za izvoz. Iz našeg grada uglavnom se izvozilo za Austriju, Nemačku, Italiju i Švajcarsku i to: oko 12.000 vagona pšenice, oko 20.000 vagona kukuruza, 1.000 grla konja, 30 vagona živine, 15.000.000 jaja, 2.000 svinja, oko 1.100 metričkih centi svinjske masti, ali i drugih proizvoda. Izvozu poljoprivrednih proizvoda pogodovale su i povoljne carine, koje su stimulisale izvoz.

Pored zemljoradnje i stočarstva, u gradu je bilo razvijeno i zanatstvo. Zanatstvom se bavilo oko 2.000 gradskih stanovnika. Glavne zanatske grane bile su: krojačka sa oko 160 radnji, mesarska sa oko 74 radnje, frizersko – berberska sa oko 73 radnje, cipelarska sa oko 100 radnji, a zatim slede: pekarske, papudžijske, stolarske, užarske, saračke, lončarske… Pored ovih, bilo je zanata sa malim brojem radnji od 1 – 3: karucarske, kolačarske, četkarske i druge.

Tridesetih godina postojalo oko 650 različitih trgovačkih radnji

I trgovina je bila veoma razvijena. U gradu je bilo oko 650 različitih trgovačkih radnji. Najviše je bilo radnji sa mešovitom robom, ali bilo je i trgovačkih radnji sa špecerajskom robom, kolonijalnom, manufakturnom zanatskom i druge.

Sve do Drugog svetskog rata ovaj grad se razvijao, uglavnom kao poljoprivredno – zanatski i trgovački centar, da bi posle oslobođenja izrastao u jedan od najvećih industrijskih centara bivše Jugoslavije.

(Telegraf.rs / zrenjaninski.com)

Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Bagljas

    13. oktobar 2019 | 23:46

    Ponosimo se nasim gradom, steta sto unistise jednu od najjacih ekonomija stare sfrj. Grad prelep, svega ima, dobrodosli.

  • Cika Velja

    13. oktobar 2019 | 23:21

    Ako vidite jednog...da luta sokacima...od Duvanike do Berberskog...pa od Zitnog trga do Sumice...to sam ja...trazim izgubljeno detinjstvo i ostali deo zivota!

  • Kica

    13. oktobar 2019 | 21:59

    Zrenjanin vrlo lep i miran gradic. Sve pohvale!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA