Aleksandar je imao 4 godine kada je rekao da "želi da bude potomak Solunaca", ostvario mu se san
Aleksandar Maksimović (14) iz Beograda imao je samo 4 godine kada je, letujući sa roditelljima na Krfu, video delegaciju koja postavlja vence na mestu iskrcavanja izmučene srpske vojske na ovom ostrvu. Okrenuo se ka majci i rekao joj da i on želi da bude potomak Solunaca.
Danas mu se, prilikom državne ceremonije polaganja venaca na ostrvo Vido i u Plavu grobnicu, ostvario taj san. Dostojanstven, u beloj košulji i sa leptir-mašnom, dečak je, kao najmlađi član Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, odao počast znanim i neznanim junacima čije kosti počivaju na ovom ostrvu, a na kojem je pre više od veka oporavljao i jedan od njegovih predaka.
- Kada sam imao 9 godina, zamolio sam mamu da me učlani u udruženje. Gledao sam sve ove svečanosti, slušao priče i hteo da i ja budem tu - da polažem vence, čuvam sećanje na naše pretke i odajem im počast koje zaslužuju – kaže Aleksandar.
Mama ga je odvela u pomenuto Društvo i on je postao njihov najmlađi član. Istovremeno su počeli da se raspituju o sopstvenoj istoriji. Ispostavilo se da je njihova kuća dala mnogo vojnika, odvažnih Mačvanaca, koji su se borili za svoju zemlju.
- Jedan od maminih pradeda, Vlajko Gajić iz sela Drenovci, bio je Solunac. Bio je sreski pisar i veoma imućan čovek. Pričalo se da na njivi ima poslugu iz Švajcarske. Kada se zaratilo, na svom konju je otišao u vojsku. Borio se, prešao Albaniju, lečio na Krfu i učestvovao u proboju Solunskog fronta. Sve na tom istom konju. Na njemu se i vratio kući. Konj je postao čuven u kraju. Kada je uginuo, celo selo je bilo tužno – kaže Aleksandar.
Još desetak muškaraca iz iste kuće ponelo je uniformu srpskih vojnika. Kako kaže Aleksandrova mama Marijana, porodičnu istoriju još uvek otkrivaju, sve na dečakovu inicijativu.
- Mi smo ga vodili na Krf i pričali mu o svemu što se tu desilo kada je bio mali. On je još i tada tražio da polaže ruže na spomen-ploče. I učlanjenje u Društvo bilo je njegova ideja – kaže Marijana.
Aleksandar je najmlađi član Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine. Kada odraste, kaže da bi želeo da postane diplomata, i da upoznaje svet sa srpskom kulturom.
- On je najmlađi, a najstariji pamte kako je Pašić izgledao uživo – šali se Dragana Jurišić iz ovog Društva i dodaje kako ih podmlađuju i nastavnici istorije, ali i drugi ponosni potomci, bilo da su direktni ili ne.
Video: Aleksandar (14) je stigao na Krf povodom godišnjice iskrcavanja srpske vojske
(Telegraf.rs/D.S.)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Дејан Младеновић
Свака част
Podelite komentar
Čiji li je?
Znači diplomata? Nista manje.
Podelite komentar
FANTOM
Najjednostavnije je postati član nekog društva za negovanje tradicija. E budi ti u prvim redovima junače kad oko zundare fijuče. Manite se šupljih priča već vežbajte užurbano jer posle ove vašarske skupštine UN počinje prodaja i preprodaja Kosova i pojedinih južnih teritorija oko Podujeva, Bujanovca a taman smo im trasirali koridor do Beograda. Ima da se praši moji junaci. Solunski front i njegovo probijanje završeno 1918. a vi još živite u tom vremenu.Svašta.
Podelite komentar