Digitalne učionice, novi način rada i nikad više prvaka u Beogradu: Ovako izgleda prvi dan škole

 ≫ 
  • 4

Sve je spremno za početak školske godine, veliki broj škola je renoviran, a oko 10.000 učionica će biti digitalizovano do sredine septembra, rekao je sinoć ministar prosvete Mladen Šarčević, uoči početka nove školske godine.

U klupe se vraća više od 800.000 đaka, a ove godine u Srbiji će biti i gotovo 70.000 prvaka.

- Desetine miliona evra je uloženo iz republičkih i pokrajinskih fondova. Mislim da je sa aspekta tehničkih uslova sve spremno, a do 15. septembra završava se i digitalno opremanje učinionica - rekao je Šarčević.

I svi prvi razredi u Srbiji bez obira u kojoj su sredini, (planinskim, seoskim, gradskim) imaće digitalne učionice, kazao je ministar za RTS.

Još 500 digitalnih učionica rezervisano je za velike škole, gde, kako je rekao, dominiraju programi za 2. razred, za peti i šesti.

Šarčević je dodao da su među novinama nastavni plan i program, reformisani kurikulum - funkcionalna znanja.

- Tu čekamo rezultate 2021. i 2024. godine gde će Srbija pokazati da je ušla u red zemalja koje se visoko kotiraju kada je u pitanju kvalitet obrazovanja - naveo je ministar.

Dete, tablet, ucenje Foto: Pixabay.com

Pomenuo je među novinama i jednosmenski rad - celodnevnu nastavu, koja obuhvata 204 pravna lica i preko 300 objekata.

- Već se radi analiza i spremnost sledećih grupa škola kod kojih treba uz malu adaptaciju da dobijemo gabarit kako bi to moglo da se realizuje - rekao je ministar.

On je napomenuo da je 20.000 nastavnika prošlo obuke za novi kurikulum.

Upitan za odluku Unije sindikata da školska godina krene skraćenjem časova, uz traženje pregovora zbog korecije platnih razreda, rekao je da je spreman za pregovore, da je to moglo da se dogodi i u junu, ali da se tokom leta niko nije javio.

- Oni znaju da taj posao ide iz kabineta premijerke, da je nadležno ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave, da i sva druga ministrarstva učesvuju u tome... ovo je štrajk unapred - rekao je Šarčević.

On je podsetio da postoje još tri reprezentativna sindikata, a najavu Unije ocenio je kao "borbu za poziciju između sindikata".

Djaci, srednja skola, profesor Foto: Shutterstock

On čak smatra da to nije loše i da treba da se ide ka tome.

- To je moderno i tome i težimo - poručio je.

Kao najveći cilj je ipak naveo izradu strategije obrazovanja i nauke do 2030. godine.

- Mi smo do 2020 uspeli da postignemo realizaciju 95 odsto, iako je startna pozicija bila ispod 25-30 odsto. Dobili smo najbolje ocene Evropske komisije - naveo je Šarčević koji je poželeo svim osnovcima, srednjoškolcima, njihovim roditeljima i porodicama uspešnu novu školsku godinu.

U BEOGRADU 17.000 PRVAKA

Nova školska godina počinje danas, a u Beogradu će u školskim klupama prvi put biti skoro 17.000 mališana, rekao je gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu Slavko Gak.

Čestitajući svim beogradskim prvacima, kao i ostalim učenicima polazak u školu, Gak je istakao da sve škole spremno dočekuju đake i najavio nastavak obnove i rekonstrukcije škola u Beogradu.

Aleksandar Jovičić Foto: Tanjug/Dimitrije Goll

- U ovom trenutku vrednost svih započetih radova u školama je oko 800 miliona dinara, cilj je obnova svih škola kojima je to potrebno uz organizaciju nastave na način koji ne remeti decu, ali sa ciljem da uz strpljenje dok radovi traju ona kasnije dobiju što bolje uslove za učenje - rekao je Gak, saopštio je gradski Sekretarijat za informisanje.

On je podsetio da je najvažnija investicija u obrazovanju u ovom trenutku izgradnja škole u naselju Leštane koja je u toku, ali i da je započeta rekonstrukcija škole "1.300 kaplara" na Zvezdari, te da preporod u toku nove školske godine očekuje i osmoletke "Vladislav Ribnikar" i "Vladimir Rolović", gde radovi počinju sutra, kao i OŠ "Sveti Sava".

- Ovaj investicioni ciklus ne sme da stane. Prošle godine za nabavku računara, klupa, tabli i druge opreme neophodne školama Škeretarijat izdvojio 150 miliona dinara dok je sada već u avgustu ta cifra premašena i do sada za te namene u 2019. utrošeno 180 miliona dinara - rekao je Gak.

U planu su, kako je istakao, obimni radovi i u školama "Vlada Obradović Kameni", "Rade Drainac", "Kneginja Milica", ali i u Trgovačkoj, Dvanaestoj gimnaziji...

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Срб

    2. septembar 2019 | 07:57

    Кад су људи са села отишли и тамо затварају школе, зато толико првака

  • SM

    2. septembar 2019 | 08:11

    Zato u ostatku Srbije zatvaraju škole, a pojedinim zajedno sede 3. i 4. razred i ima 7 đaka ukupno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA