Ozbiljno upozorenje: Ne gubite dete iz vida ni na sekund, ovakva kupališta u Srbiji su najopasnija
"Deca potonu ispod površine vode i ako ih niste videli, dolazi do fatalnih ishoda", objasnio je Miodrag Jović iz JKP "Ada Ciganlija"
Još jedan vreli toplotni talas je pred nama, te plivanje na bazenima, u rekama ili na jezerima deluje primamljivo. Ipak, ukoliko na kupališta idete sa decom, budite posebno oprezni i držite decu na oku.
To za RTS navodi Miodrag Jović iz JKP "Ada Ciganlija" koji je objasnio je su po kupače najveći rizik neobeležena kupališta ili obeležena na kojima nema infrastrukture.
- Najveći rizik od utapanja nastaje na neobeleženim kupalištima, onim koja nemaju infrastrukturu, nemaju spasilačke ekipe niti ekipe hitne pomoći. Takvih kupališta je u Srbiji veliki broj. Tragedije se vrlo često dešavaju, a nepoznavanje plivanja je osnovni faktor zašto je to tako - kaže Jović.
On posebno apeluje na roditelje koju moraju da vode računa gde puštaju decu, a nikako na neuređena kupališta.
- Ako su to neuređena kupališta, nemojte da ih vodite. Ako ih vodite na uređena kupališta, edukujte ih da poštuju pravila ponašanja koja važe na tim mestima - istakao je on.
Deca, kaže, uvek moraju da budu na dohvat ruke i "na oku" zato što su radoznali i nepredvidivi. Takođe, ukazuje Jović, deca imaju drugačiji mehanizam davljenja od odraslih.
- Odrasli imaju neke reflekse kao što je poziv u pomoć, mahanje ruku. A deca potonu ispod površine vode i ako ih niste videli, dolazi do fatalnih ishoda - napominje on.
OSNOVNA PRAVILA
Miodrag Jović navodi da postoje univerzalna pravila koja uvek treba da se poštuju.
- Ne ulazite u vodu pod dejstvom alkohola ili punog stomaka, postepeno rashlađujte telo. Ukoliko vidite da je neko u nevolji, nemojte da pokušavate da spasite tu osobu ako niste obučeni spasilac, probajte da dozovete nekoga ko može da pruži pomoć, dodajte neki predmet toj osobi, poput lopte ili grane - savetuje on.
SUVO UTAPANJE
Rezultati obdukcije pokazali su da je devojčica na Vlasinskom jezeru preminula usled suvog utapanja. Jović objašnjava da je to specifičan problem i početna faza davljenja.
- Kad dete proguta malo vode, odvedite ga kod doktora, čak i kada se čini da je sve u redu. Može doći do infekcije pluća, neodgovarajućeg kvaliteta vode - objašnjava Jović.
Smatra da pored kupališta i bazena mora postojati služba hitne pomoći, doktor ili ambulanta. Jović ukazuje da spasioci na kupalištima, osim plivačkih i spasilačkih testova, polažu i mere hitne pomoći.
- U dramatičnim situacijama i nekoliko sekundi može da reši sve - kaže Jović.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ime
Ja detetu i ne dam da se kupa u onom mulju na adi. Za kupanje je more. Eventualno neki bazen i to je to. Nema sta da se kupa u vodi u kojoj ne vidi svoje noge...
Podelite komentar
Bisenija
Kad bi svi ljudi na svetu i kad bi sve majke na svetu shvatile tvoju poruku,bilo bi dobro.
Podelite komentar
Жарко
Богами сам научио унучад да пливају у мутној Тиси. Хајде да видимо, колико Срба може на море, а када помислим на базен и два бурета мокраће у њему па 300дин. Улаз сваки дан мислим да су реке и језера наше Србије одличан избор!
Podelite komentar