Sestra preminule trudnice Tamare: Vređali su je, govorili da je histerična... to ne sme da se ponovi
"Govorili su joj da je razmažena, da histeriše"
"Tamara i Lazar su se tako voleli, brzo su kliknuli, sve je išlo tako lako... A onda je on u jednom danu izgubio dve najbitnije osobe u svom životu - i ženu i dete. Lekari su prema Tamari bili nehajni, vređali su je. Govorili da je razmažena, da histeriše." Ovako za Telegraf.rs priča Marijana Kerkez, sestra Tamare Milić, trudnice koja je preminula od sepse u sedmom mesecu trudnoće, nakon što je iz kruševačke Opšte bolnice prebačena u Klinički centar u Nišu.
Marijana je pre nekoliko meseci postala majka, porodila se u Višegradskoj, gde je imala lepo iskustvo. Njena sestra, nažalost, kako kaže Marijana, nije bila te sreće da bude u sigurnim rukama lekara koji su je "vređali i bili nehajni prema njoj".
- Govorili su joj da je razmažena, da histeriše. Zamislite, trudna žena u bolovima histeriše. Ne mogu ni da zamislim kako joj je bilo u tim trenucima. Sada je najteže njenom suprugu Lazaru, koji je bio divan prema njoj, držao je kao malo vode na dlanu. U jednom danu ostao je bez dve najvoljenije osobe. On je izgubio smisao života - kaže za Telegraf Marijana.
Ističe da nimalo nije lakše ni Tamarinom rođenom bratu koji je za 40 dana izgubio i majku i sestru.
- Takva tragedija više ne sme da se ponovi. Zato pozivam sve ljude iz Kruševca i okoline da dođu 23. avgusta u 17 sati ispred Doma sindikata i podrže nas u protestu kako bi i bebe i porodilje bile zaštićenije - ističe ona.
TAMARIN ZAKON - ZAŠTITA TRUDNICA
Kako se Tamarin slučaj ne bi nikada više desio, njena porodica i prijatelji žele da se izbore za zakon koji će nositi ime po preminuloj trudnici.
- Doktori moraju da se ponašaju marljivije prema trudnicama i da ne postoji princip "para vrti gde burgija neće". Lekari i medicinsko osoblje koje se nestručno ponaša prema porodiljama mora da bude sankcionisano ili novčano ili otkazom, a ne samo suspenzijom koja može da traje nekoliko nedelja. Trudnice moraju da budu zaštićenije, da se čuju kada se požale da ih nešto boli, a ne da ih medicinski radnici ignorišu - poručuje Marijana.
Ona dodaje da bi kao rešenje mogao da bude neki vid kancelarije, kao mesto kojem će pacijenti moći da se žale, a koja će ujedno sankcionisati neodgovorno ponašanje medicinskih radnika.
- Bilo bi sve drugačije kada bi im se licence dovele u pitanje zbog njihovog rada - poručuje Tamarina sestra.
Podsetimo, Tamara se, dok je bila u sedmom mesecu trudnoće žalila na jake bolove. Prema rečima njenog supruga Lazara Milića, u Opštoj bolnici u Kruševcu su joj rekli da joj nije ništa i da se "prenemaže".
Ona je četiri dana bila smeštena na ginekologiji kruševačke bolnice, nakon čega je u životnoj opasnosti stanju već razvijene sepse prebačena u niški Klinički centar.
Tamara je ubrzo preminula, 1. avgusta, a nije preživela ni njena beba.
Iz Opšte bolnice u Kruševcu rekli su 8. avgusta za portal Telegraf.rs da je unutrašnja kontrola rada u ovoj zdravstvenoj ustanovi u toku.
- U vezi sa slučajem preminule pacijentkinje Tamare M., inspekcija Ministarstva zdravlja Republike Srbije je bila u Opštoj bolnici Kruševac, a postupak naložene unutrašnje kontrole provere kvaliteta stručnog rada je u toku - kratko nam je odgovorila direktorka bolnice dr Vesna Stević Gajić.
DIREKTOR BOLNICE U ALEKSINCU: POKRENUTA KONTROLA, ŽALIMO ZBOG GUBITKA ŽIVOTA
V.d. direktor Opšte bolnice Aleksinac, prim.dr Goran Vidić, prosledio je redakciji Telegrafa saopštenje koje prenosimo u celosti:
"Dana 9.8.2019., u popodnevnim časovima, u Odeljenju Ginekologije sa porodilištem OB Aleksinac, nekoliko sati nakon porođaja preminula je porodilja Krstić Danijela, iz Aleksinca.
Jedan i po sat nakon što je Krstić Danijela rodila zdravo dete prirodnim putem, došlo je do iznenadnog poremećaja vitalnih funkcija, sa prestankom rada srca, zbog čega je odmah započeta kardio-pulmonalna reanimacija, ali je uprkos preduzetim merama intenzivne reanimacije došlo do smrtnog ishoda.
Odmah po ovom tragičnom događaju obaveštena je Zdravstvena inspekcija, MUP i Ministarstvo zdravlja, a telo poslato na sudsko-medicinsku obdukciju u Zavod za sudsku medicinu u Nišu, i pokrenuta je untrašnja provera kvaliteta.
Nakon prikupljanja svih relevantnih činjenica i pristizanja obdukcionog nalaza dostavićemo dalje informacije.
Duboko žalimo zbog tragičnog događaja i gubitka mladog života", navodi se u saopštenju.
VIDEO: Poslednji snimak Miodraga J. sa devojkom
(D. Simić)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
SasaS
Zaboraviće se. Kao i trudnica iz Jagodine u petom mesecu, isto razmažena i histerična stradalo i dete. Zaboraviće se kao mnogi drugi kao 14 godišnji dečak sa rukom u gipsu sepsa. Kao mnogi drugi znani i neznani a svako je nekoga znao. Zaboraviće se.
Podelite komentar
BOH
Sta je u R.Srbiji zivot,sta?????I jos dva majka i dete?Covek nema pravo na zivot,dostojanstvo?Gde ste veliki advokati,sudije??Do kad ovako,do kad vise?? Srami se drzavna upravo!!
Podelite komentar
Mix
Lekari su beli medvedi. Krali su bebe, zbog njihovoa nemara, neprofesionalnosti su MNOOGI. izgubili najmilije. I kada je koji lekar osuđen, na koliko? ČAST IZUZECIMA, IMA IH, NA SREĆU.
Podelite komentar