"Na Srbiju je bačeno 300 tona osiromašenog uranijuma": General Delić zbog raka operisan 11 puta

 
  • 20

Pored vojničkog kredibiliteta za jednu ovakvu ekspertizu (po položajima Delićeve vojske ispaljeno je 80 odsto smrtonosnih zrna), on ima i lični razlog

Narodni poslanik i general Božidar Delić, koji je upravo završio svoju analizu NATO dejstava i nudi je na razmatranje Skupštinskoj komisiji za ispitivanje posledica udara iz 1999. godine, tvrdi da je na našu zemlju 1999. godine nije ispaljeno 31.000 NATO projektila sa 15 tona osiromašenog uranijuma, već 750.000 granata, što je oko 300 tona visokokancerogenog materijala.

- Podaci kojima raspolažu naše dve komisije za ispitivanje posledica bombardovanja dobijeni su februara 2000. iz Brisela i zaista mi nije jasno kako smo u njih mogli da poverujemo. Mi nezavisnu proveru ni do danas nemamo - kaže general Delić.

Pored vojničkog kredibiliteta za jednu ovakvu ekspertizu (po položajima Delićeve vojske ispaljeno je 80 odsto smrtonosnih zrna), on ima i lični razlog. I sam je žrtva osiromašenog uranijuma, a na operacionom stolu VMA našao se čak 11 puta zbog kancera koji mu je utvrđen pre sedam godina.

NATO Bombardovanje SRJ, Srbije NATO bombardovanje - Foto: Tanjug/Vladimir Dimitrijević

Delić objašnjava da je svoju analizu radio uz vojničku kartu Metohije koju je njegova jedinica pripremila pre agresije, a gde su oficiri sa terena beležili svaki udar sa neba. Ostalo u njegovoj studiji su podaci povezani sa taktičko-tehničkim karakteristikama aviona i njihovih topova.

- Kao vojnici koji se pripremaju za rat znali smo mnogo o avionima A-10 i topovima "avendžer" - objašnjava general.

- Naši oficiri na terenu imali su zadatak da izveštavaju o dužini dejstva topa. Izveštaji koje mi imamo glase: tri, četiri, pet sekundi po naletu - kaže on.

NATO Bombardovanje SRJ, Srbije NATO bombardovanje - Foto: Tanjug/Rade Prelić

DELIĆ NIJE ZADOVOLJAN RADOM KOMISIJE

General kaže da nije najzadovoljniji radom Skupštinske komisije za ispitivanje posledica NATO udara jer pojedini članovi i ne dolaze na sastanke. Podseća da izveštaj te komisije treba da bude gotov do kraja 2020. a da mandat ovog saziva parlamenta ističe polovinim sledeće godine.

Delić objašnjava da u prvoj sekundi top izbacuje 50 granata, a u svakoj sledećoj 65. Minimalno dejstvo je tri sekunde (ne može da puca ispod toga), a to znači 180 granata. Ako bi uzeli NATO izveštaj da su izbacili 31.000 granata, ispalo bi da je njihov top u sekundi ispaljivao 11 projektila, a to je nemoguće.

NATO Bombardovanje SRJ, Srbije NATO bombardovanje - Foto: Tanjug/Vladimir Dimitrijević

U NATO podacima stoji da je Alijansa za dejstva po Srbiji 1999. angažovala 44 aviona A-10. Svaki avion koji je leteo imao je dva dejstva dnevno. General dodaje da je malo verovatno da su baš svi non-stop leteli i uzeo je 35 kao broj aviona koji je dnevno bombardovao i umesto 78 dana rata skratio je period dejstva na 60.

Upravo ta "računica" govori da je na Srbiju ispucano oko 300 tona municije sa osiromašenim uranijumom i zato je stopa obolevanja od kancera velika, a povećan trend obolevanja imaju i susedne zemlje.

- Trudio sam se da budem objektivan u svojoj računici jer mi nije bio cilj da dodatno strašim narod - objašnjava general.

- Topovi tih aviona mogu da nose 1.300 granata, ali nosili su po 1.174 i prema broju naleta i sekundama dejstva koje mi imamo ubeležene dobio sam broj od 750.000 granata sa osiromašenim uranijumom koje su pale na našu zemlju - kaže on.

NATO Bombardovanje SRJ, Srbije, Novi Sad NATO bombardovanje - Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

TRI RAZLIČITA IZVEŠTAJA

- Postoji tri izveštaja o upotrebi osiromašenog uranijuma 1999. kojima raspolaže naša vojska, ali ovo je prvi izveštaj koji je napravio akter događaja na KiM 1999. godine - objašnjava Delić. - Prvi izveštaj je onaj koji je sastavio NATO, u njemu se navodi 31.000 projektila. Naša vojska izašla je sa cifrom od 50.000, a Rusi su poslali procenu od 90.000 ispaljenih zrna.

General ne zna kako je naša vojska izvela računicu budući da njega niko nije pitao o brojkama, mada je po njegovim jedinicama bilo 80 odsto svih udara aviona A-10.

(Telegraf.rs/Novosti)

Video: Petra je prevremeno rođena beba: Na rođenju imala je svega 680 grama i 33 centimetra

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Rastko

    31. jul 2019 | 07:50

    1+1=2 koliko god da su bacili BACILI SU tacka kraj ako mozemo da ih nateramo da nam PLATE STETU super a ako ne cao zdravo NEMA se niti vremena niti 2 zivota za racunjanje i presabiranje pare nam trebaju SAD I ODMAH a ne za 50 godina !!!

  • Rastko

    31. jul 2019 | 07:59

    Uz svo duzno postovanje prema generalu vojske Srbije Delicu verujem da je njegova racunica o bombardovanju do tancina i vojnicki i matematicki u promil tacna ali smatram da zlotvori sami sebe NE MOGU i NECE osuditi a jos manje isplatiti nam stetu svega toga jer bi time PRIZNALI da su zlocinacka organizacija sto im nikako ne ide u prilog.

  • Boba

    30. jul 2019 | 15:55

    E moj Delicu zar i ti da budeš žrtva tog uranijuma. Ustvari zao mi je svih žrtava a tebe mi je posebno, bio si najbolji vojnik. Ja ti želim ozdravljenje i dug život jer si ti to zaslužio.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA