Polovina Srba doživljava Crnu Goru kao svoju zemlju: Većina zamera samo jednu stvar

  • 34

Građani Srbije Crnoj Gori u najvećoj meri zameraju odnos prema Kosovu i Metohiji i prema Srbima u Crnoj Gori, pokazalo je najnovije istraživanje agencije "Faktor plus". Građani smatraju i da je politika Mila Ðukanovića najodgovornija za novonostale tenzije u odnosima dve zemlje.

Istraživanje je pokazalo da čak 44 odsto ispitanika Crnu Goru doživljava kao sopstvenu zemlju, 36 odsto je reklo da je reč o prijateljskoj susednoj zemlji, 15 odsto je ravnodušno, dok samo pet odsto vidi tu državu kao neprijateljsku. Većina ispitanika smatra i da neće doći do eskalacije sukoba između dve države.

Na pitanje šta su najveći uzroci problema u odnosima Srbije i Crne Gore, 44 odsto ispitanika navelo je da je to zvanična politika Crne Gore, 27 odsto da je reč o borbi velikih sila za uticaj na Balkanu, 16 odsto misli da je politika Srbije najodgovornija za tenzije, dok 13 odsto nema odgovor.

Upitani šta najviše zameraju Crnoj Gori u politici prema Srbiji, 68 ispitanika navelo je da je to odnos prema KiM, 30 odsto da je to odnos prema Srbima u Crnoj Gori, 23 odsto da je to pozitivan odnos prema NATO, 21 odsto da je to negativan odnos prema Rusiji, sedam odsto da je to odnos prema EU, a 12 odsto je navelo nešto drugo.

Vladimir Pejić iz agencije "Faktor plus" rekao je  da je ljutnja građana uglavnom usmerena prema političkim elitama.

- Ljutnja naših građana odnosi se na crnogorske vlasti, ali znatan procenat misli da se upravo u susednoj Crnoj Gori ukrštaju interesi velikih sila. Iako u pitanju nije navedeno o kojim zemljama se radi, jasno je da su s jedne strane NATO i SAD, a na drugoj Rusija. To su glavni uzroci narastanja tenzija po mišljenju ispitanika - naveo je Pejić.

Manji procenat je onih koji krivca vide u politici Srbije, dodao je on.

Pejić ne vidi da su poslednja dešavanja u vezi sa crnogorskim Zakonom o veroispovesti uznemirila građane. Istraživanje je, naime, pokazalo da je nešto manje od polovine ispitanika reklo je da ne očekuje eskalaciju i da će odnosi polako biti konkretniji, 37 odsto ne zna, 20 procenata smatra da će do eskalacije doći, ali verbalne, dok samo tri procenata očekuje eskalaciju, čak i oružane sukobe.

Na pitanje šta bi Srbija trebalo da radi u krizi sa Crnom Gorom, čak 80 odsto u zbiru (tri ponuđena odgovora) smatra da treba izbegavati provokacije - 38 odsto kaže da ne treba da odgovaramo bez obzira na provokacije, 24 odsto navodi da treba da imamo znatno pomirljiviji ton, 18 odsto "da stalno podsećamo na neosnovanost poteza Crne Gore i da izbegavamo sukobe i zaoštravanje krize".

S druge strane, 20 procenata ispitanih je za to da naš državni vrh "odgovori istom merom, možda čak i jače".

(Telegraf.rs)

Video: Pepeo i garež je sve što je ostalo od dva spaljena automobila na Novom Beogradu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • vaske

    9. jul 2019 | 11:28

    Problem je samo jedan: ako hoces da budes dobar vazal zapadnjackoj diktaturi, pardon demokratiji, moras biti protiv zlih Srba. Zato su sve komsije okrenute protiv nas.

  • Nenad čanović

    9. jul 2019 | 11:26

    Ja sam srbin iz BEOGRADA crna gora je moja kolko je i od onog iz PODGORICE to je SRPSKA ZEMLJA mojih pradedova. Ako se obi zovu crnogorcima onda je vise moja nrgo njihova jel vladari crne gore su bili srbi

  • Srbin

    9. jul 2019 | 12:24

    Mene niko nije pitao, a ako bi pitao, rekao bih: daleko im kuća od moje!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA