"Država je izgubila kontrolu nad aferom otetih beba. Ne postoji politička volja da se ona reši"
Oko 250.000 beba oteto je po porođaju od svojih roditleja, proglašeno mrtvim, a onda prodato ili pod nekim drugim okolnostima ustupljeno drugim ljudima, tvrdi autor filma "Rođeni oteti" Milan Lakić.
Njegov film, prepun ispovesti roditelja i srodnika koji su otuđeni od svojih voljenih, objavljen je 2018. godine. Dok javnost i dalje intrigira, država i dalje ćuti. Možda najpotresniji slučaj, onaj na kome je nezamisliva okrutnost izvršena na jednom ljudskom biću, jeste život Ljilje Marić, ćerke slikarke Olje Ivanjicki.
- Ljilja Marić, ćerka Olje Ivanjicki je preživela, a i dalje preživljava najteži bol koji se može opisati. Ona je oteta 1967. godine, a kasnije, nakon što su i njoj ukrali troje dece, saznaje da je i sama ukradena od biološke majke Olje Ivanjicki. Tu informaciju dobija tek u 44. godini života. Samim tim, dolazi u bezizlaznu situaciju, iako ima još dvoje dece koja su sa njom. Njen slučaj je vrhunac propasti i nesposobnosti bilo koje vlasti da se suoči sa ovim problemom. Ljilja Marić bi trebalo da bude ličnost i "ambasador otetih beba''. Trebalo bi joj uručiti nagradu u rangu Nobelove za pretrpljen višedecenijski bol koji stoički podnosi u našoj nam državi. Državi, koja zaista može da pomogne, ali očigledno, ne želi da reši jednom i zauvek probleme sve kradene dece na teritoriji Republike Srbije - rekao je Lakić u intervjuu.
Njega samog je tokom snimanja ovog filma naročito pogodilo što je traganje za istinom beskrajno.
- Teški momenti kojima nema kraja. Zatim, hladnokrvnost nadležnih i njihova lenjost, nepažnja i nezainteresovanost da se bilo šta reši. Najviše od svega, saznanje da je majka najbolji policajac, istražitelj. Njena želja se nikada ne gasi. Mislim na večitu i konstantnu majčinsku budnost i obazrivost, iako se u mnogim momentima majke nađu u očajanju. Mislim na osećaj da neko živi tu pored, i da je njen, iako nije tu.
BEBE SE I DALJE KRADU, OVO JE JEDAN OD NAČINA DA SE TO SPREČI
Srbija, ukoliko želi da zaustavi ovaj problem, i time napravi ozbiljnu preventivu, koja bi doslovno onemogućila bilo koga da ubuduće pokuša otmicu beba, morala bi da promeni sistem porođaja i kasnijeg negovanja novorođenčeta. Da, istina je da se u razvijenim državama novorođenče ostavlja tik do majke. To je i prirodno, zar ne? Zašto bežati od prirode i zašto decu pakovati kao sendviče ili vekne hleba, na desetine u jednoj sobi. Nije li mesto detetu pored majke njegove? Dete mora da bude uz svoju majku i ni u kom slučaju, ni minut, ne treba da napušta njenu sobu, osim naravno u slučajevima zdravstvenih komlikacija. Takođe, tu je i mogućnost zaraza.
- Ukoliko posoji čak i minimalna šansa da se zaraze deca koja su jedna do drugih, doslovno biste, ostavljanjem deteta uz majku, izolovali svako dete ponaosob. Otac novorođenčeta i muž, mora da bude sa svojom suprugom koja je u teškoj situaciji prilikom porođaja. Ženi treba savesna i sposobna ličnost pored nje u trenutku porođaja, ali i posle, sve dok ne izađe iz bolnice. Ta osoba je njen muž, životni saputnik, koji budno treba da prati sve procese i postupke. On je zapravo taj koji je jedina stopostotna zaštita supruge i deteta. On je taj koji treba da joj pomaže 24 sata dnevno, sve dok ne napusti bolnicu.
Lakić je istakao i da je problem otetih beba rešiv, samo da je za taj problem potrebna samo politička odluka, odnosno volja.
SVAKI SLUČAJ MOŽE DA SE REŠI ZA PET DANA
- Problem krađe beba morao bi da bude rešen prvenstveno promenom zakona, u prvom stepenu. Samo po zakonu nadležni, dakle tužilaštvo i ostale institucije reaguju. Zakon je jedini način i temelj rešavanja svakog problema, pa i problema nestalih beba. Zatim, svaki slučaj danas može da se reši za ne duže od pet dana, a verujem i manje. Sva maloletna deca bi mogla da se vrate, dok bi u aneksu moralo da piše da ukoliko dete ne želi da se vrati svom biološkom roditelju, zadržava pravo odrastanja kod "papirnih roditelja". U zakoniku bi moglo čitko i jasno da piše da se svaki slučaj mora rešiti i po nalogu suda i tužilaštva naložiti DNK analiza, kao stopostotni dokaz utvrđivanja indetiteta, ali tek nakon završetka određenog slučaja.
Na pitanje da li je država saučesnik ovog masovnog zločina, koji je poprimio dimenzije genocida koji kao društvo činimo sami sebi, Lakić odgovara da je to teško dokazati.
- Suštinski jeste, jer su saučesnici uzločinu, direktori i lekari, deo državnih institucija. Ali, da biste pružili prst i gurnuli ga u oko vrha države, morali biste ići do kraja, a to znači do visokih činovnika, ministara, pa i predsednika države, kao i zaposlenih u službama bezbednosti. Verujem da je država izgubila kontrolu nad ovim problemom i da je, zbog ogromnog broja slučajeva, povezan veliki broj ljudi, što onih odgovornih, ali i ljudi koji bi trebalo da okinu taj obarač, a ne mogu ili ne smeju, jer su u raznim odnosima, familijarnim, kolegijalnim ili drugim. Zato postoji samo jedan način: uspostavljanje specijalnog suda i tužilaštva za slučajeve ukradenih beba. Trebalo bi da postoji posebna, po broju ne velika, jedinica visoko obrazovanih i profesionalnh inspektora. Samo malim timom, mogli bismo da uradimo nešto. Ogromna vojska se otkrije sa neba, a jedna mala jedinica može da napravi ogromne štete neprijatelju, a da ih on prethodno uopšte ne otkrije.
(Telegraf.rs/Slobodna Subotica/Branko M. Žujović)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bole
Svi problemi prvo pocinju iz vrha neznam zbog cega drzava izbegava da resi ovaj slucaj kradja beba ?
Podelite komentar
Pedja
Tužno....Šta reći državo moja
Podelite komentar
Cika Velja
Velicina problema prevazisla velicinu i mogucnosti drzave...ili...otelo se kontroli!!!
Podelite komentar