Ovo je najmirisnije selo u Srbiji, u centru pažnje je ruža: Posao je trnovit, ali cvet sve to vrati
Za selo Lipolist kod Šapca s pravom se kaže da je najmirisnije selo u Srbiji jer se ovde gaje ruže i ukrasno šiblje na oko 25 hektara. Sve se izveze na tržište Rusije, u zemlje EU i region. U čast ruži u ovom selu punih 25 godina održava se Festival cveća "Ruže Lipolista", afirmativna privredna, turistička manifestacija koja neguje međunarodne kontakte, bazar starih i umetničkih zanata, posete rasadnicima i kulturni program. Festival otvara mogućnosti za saradnju, udruživanje i zajednički nastup na drugim tržištima, okuplja brojne proizvođače iz cele zemlje, a među posetiocima su poslednjih godina gosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Mađarske, Belgije, Holandije i Rusije.
Kada se spoji miris na stotine lipa i milion ruža, dobije se aroma koja u selo u srcu Mačve dovodi na hiljade posetilaca. A u centru pažnje - njeno veličanstvo ruža - u srcolikom aranžmanu, ramu za slike, staroj škrinji romantično ukrašene sobe, u kosi, haljini, soku, slatkom.
Slobodan Džagić, najmlađi izlagač i proizvođač rezanog cveća, po završetku Srednje poljoprivredne škole u Šapcu, smer hortikultura, odlučio je da se posveti zanatu za koji se obrazovao, verujući da to može biti unosan biznis. Iskoristio je ideju vodilju, komad zemlje svog pradede u selu Zvezd, i danas od ovog posla pristojno živi. Za ovogodišnji jubilarni festival u dvorištu osnovne škole u Lipolistu odlučio je da se predstavi štandom koji podseća na staru šabačku kafanu ukrašenu slikama sa cvetnim ramovima.
- Šabac je pre dva veka imao na stotine kafana, a danas nemamo nijednu pravu kafanu. Ja sam ovde predstavio taj ambijent. Ispred je Ajfelova kula, pošto su Šabac nekada zvali Mali Pariz. Okitio sam je simbolično ružama iz mog plastenika - priča mladi ružar.
Tradiciju na kojoj im danas mnogi mogu pozavideti, šezdesetih godina započela su braća Topalovići. Ubrzo, i Marinkovići su počeli da se bave ružarstvom. Ambijent za uživanje uz muziku sa starog radio-aparata i škrinju punu cveća ukrasili su za ovaj festival iskusni ružari Topalovići, koji se šest decenija bave ružarstvom i gaje više od 300 sorti mirisnih cvetova.
- Bez obzira na to koliko je ovaj posao trnovit, ruže svojom lepotom i mirisom umeju sve to da nam vrate. To je verovatno i jedan od razloga što se sve više mladih u našem selu bavi proizvodnjom kalemljenih ruža ili rezanim cvećem - kaže Milan Topalović.
Srce od crvenih ruža Biljana Ivanović pravila je pet sati. Aranžmani su njena ljubav, ali i ružarstvo kojim se bavi cela porodica. Ruže gaje na hektar i osamdeset ari u selu Sinošević.
A ruža - ne samo da je lepa i mirisna već je i ukusna. To dokazuje „ljuta Sremica“ Slavna Slavujević, koja pravi kozji sir sa laticama, a specijalitet je ljuto slatko od ruža. U tome se odlično snalazi već tri godine, kada je odložila novinarsko pero, i sada se bori na tržištu sa oštrom konkurencijom iz domaće radinosti.
- To je specifičan ukus. Slatko sam pravila od latica ruža, a ljut ukus daje mu ljuta papričica. Kada se to pomeša sa kozjim sirom koji u sebi ima latice ruže, ukus je jedinstven - objašnjava vrhunska domaćica specijalizovana za proizvode od ruža.
I ne samo u teglicama, cveće je završilo i na damama koje su uspele od ruža da naprave i odevne predmete. Sve to čini jedinstvenim festival koji traje pune dve i po decenije, posvećen najlepšem cvetu u najmirisnijem selu u Srbiji.
(Telegraf.rs/Foto: Distrikt.rs)
Video: Anđela Petrović: Na izložbi u Galeriji "Pop up" je predstavljena ličnost Benksija
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Тодорић
Где је слога,ту је успех! Честитам,срећно!
Podelite komentar
Marija Sluka
Cestitam i blagoslov svima !
Podelite komentar
Aca BJ
Težak, ali unosan posao koji traži i jako puno znanja, nešto poput pčelarenja. Mislim da je Senta ipak jača sa ružom, a jako dobro znam da te ruže ić ne mirišu i da je cvet tu najmanje interesantan i najteži za prodaju. Bliži se kalemljenje, videćemo hoće li biti problema kao sa branjem malina, a siguran sam da hoće.
Podelite komentar