Za proslavu mature u provinciji daju i poslednji dinar iz kuće: Nema slavlja bez najmanje 200 evra, razredni dobio priplodnog ovna
Majka srednjoškolca iz Bogatića sabrala je sve izdatke, napominjući da je "zahvalna što joj sin nije rasipnik i preterano zahtevan", pa samu sebe teši da je "prošla jeftinije"
Osnovci i srednjoškolci ovih dana obeležavaju kraj školovanja. Rastanak sa društvom i školom proslavlja se na nezaobilaznoj maturskoj večeri, koju uz đake dugo pamte i roditelji koji je finansiraju, posebno ako za brojne izdatke moraju da daju poslednji dinar iz kuće ili, što se dešava, da novac pozajme.
Nova garderoba, za devojke i obavezna frizura, potom svečana večera, muzika, fotografisanje za uspomenu, prilog za zajedničku kasu iz koje se kupuje poklon razrednom starešini i na sve to džeparac za "posle" - to su osnovni troškovi koji, od slučaja do slučaja, iznose između 200 i 300 evra.
Majka srednjoškolca iz Bogatića sabrala je sve izdatke, napominjući da je "zahvalna što joj sin nije rasipnik i preterano zahtevan", pa samu sebe teši da je "prošla jeftinije".
POSLE ZVANIČNE PROSLAVE, ZABAVA SE NASTAVLJA: 3.000 DINARA
- Naravno da se na maturu ne može u staroj garderobi. Sako, košulja, kravata, pantalone i cipele koštali su 15.000 dinara. Nešto smo uštedeli na cipelama jer smo ih kupili u prodavnici koja odobrava popust za maturante. Za zakup restorana, hranu, piće i muziku platili smo 2.100 i za fotografisanje 1.900 dinara - kaže ona.
Maturanti srednje škole u Bogatiću slavili su maturu od večeri do jedan sat po ponoći u restoranu gde se nije služio alkohol. Po završetku "oficijelne" zabave do jutarnjih sati provodili su se u kafićima gde nisu štedeli na porudžbinama.
- Za džeparac sam mu dala 3.000 dinara. Vratio se kući ujutro, a kada sam pospremala stvari iz džepova pantalona ispalo je svega nekoliko metalnih novčanica. Kad se sve sabere matura je koštala 200 evra - dodaje majka maturanta sa početka priče.
I POKLON RAZREDNOM STAREŠINI: 500 DINARA
Na sve ove troškove treba dodati 500 dinara koliko se, najmanje, prilaže u zajedničku kasu za kupovinu poklona razrednom starešini. Za 10.000 do 15.000 dinara, zavisi koliko je učenika u odeljenju i da li su svi bili u mogućnosti da izdvoje, kupuje se sve i svašta - od klasičnih darova (zlatne ogrlice, minđuše, narukvice, satovi, knjige) do poklona u skladu sa modernim vremenom gde dominiraju mobilni telefon i lap-top.
- Niko od nas ne zahteva poklon, ali prija kada dobije nešto, a posebno ako učenici izborom poklona pokažu koliko smo se dobro upoznali za četiri godine njihovog školovanja. Tako su kolege na poklon dobijale patike, kopačke ili bicikl. Dakle, praktične stvari koje mogu da koriste. Ja sam pre šest godina od generacije koju sam izveo dobio ručni sat koji i danas nosim i uvek se setim svih učenika te sjajne generacije - rekao je jedan nastavnik.
RAZREDNI DOBIO - PRIPLODNOG OVNA!
Prošle godine u jednoj ovdašnjoj školi hit-poklon su bili turistički vikend aranžmani. Đacima ove godine kao da je ponestalo mašte (ili roditeljima para), pa je još uvek "najluđi" i neprevaziđen poklon koji je pre nekoliko godina dobio jedan razredni starešina. On je sa mature kući odneo - priplodnog ovna!
(D. Grujić)
Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Vojvodina
Kome Vi pišete da je provincija I koga smatrate da je provincija? Licemeri..
Podelite komentar
Vodolijax
A u gradu uzimaju kredit ili odlaze u minus da bi im ćerka bila" najbolja riba" u razredu.
Podelite komentar
Ceca
Seljaci su gospoda u selu! Seljacine su gospida u gradu!
Podelite komentar