Šta će deca u Srbiji raditi od 12.30 do 16.30 u školi? Moći će da zarade i za ekskurziju, a ova škola je već to počela (FOTO)
Đake u Srbiji od 1. septembra očekuje velika promena. Kako je Telegraf.rs prvi pisao još u aprilu, u 240 osnovnih škola počeće jednosmenski rad, a nakon časova prepodne, đaci će moći da ostanu u školi od 12.30 do 16.30 sati.
Šta će raditi tokom ta četiri sata, pitanje je koje ovih dana postavljaju i roditelji i nastavnici. Pred ovim školama je nekoliko opcija, ali će svaka morati da ih odabere i uklopi sama.
Neke već poznate opcije su:
- Dopunski časovi za đake kojima treba pomoć i posle nastave;
- Dodatni časovi za nadarene đake ili pripreme za takmičenja;
- Sekcije (sportska, muzička, dramska, književna)
Ali, ona opcija koja je najmanje poznata i kojoj teži sve više škola je:
- Rad u zadruzi.
Tu opciju izabrali su u osnovnoj školi "Branko Radičević" u Gabrovcu, gde su učenici od ovog polugodišta već počeli da pohađaju nastavu po novoj smeni. Nakon što prepodne završe sa časovima, većina đaka ostaje u školi od 12.30 do 16.30 i to vreme skoro svi provode radeći za školsku zadrugu.
- Imamo raspored po danima, šta radimo i koja su nam zaduženja. Zadrugu smo registrovali u APR-u i u okviru nje nudimo brojne usluge. Radimo dekupaž tehniku, izrađujemo magnetiće sa slikom manastira Svete trojice iz Gabrovca. Imamo i naše učenike koji kao pravi turistički vodiči vode ture do manastira i pričaju o istoriji našeg mesta - ponosno nam priča Tatjana Nikolić, direktorka školske zadruge.
Đaci rade i dekoraciju za svadbe, što posebno vole, jer se uz kreativan rad usput i provedu.
- Cela porudžbenica vezano za svadbu može da se poruči kod nas - poručuje Tatjana.
Na inicijativu direktorke Glorije Radojčić, đaci će uskoro početi da se bave i zemljoradnjom, odnosno gajenjem jagoda. Novac koji zarade namenjen je za dve stvari.
- Jedna je renoviranje škole koja je stvarno stara i potrebna joj je obnova. Druga je plaćanje ekskurzije siromašnijim đacima. Ne mogu vam opisati koliko đaci vole rad u Zadruzi. Mi se još i umorimo, a oni posle časova jedva čekaju da ostanu u školi i da rade - dodaje naša sagovornica.
Na poziv Pravno poslovne škole iz Niša, ova škola je u Nišu nedavno i izložila svoje proizvode, a kako kažu, tako su zaradili i prvi novac.
Kako će ostale škole u Srbiji od 1.septembra iskoristiti novo radno vreme, ostaje da se vidi, ali prema rečima ministra prosvete, cilj je da se đaci sklone sa ulice i da ostanu u školi dok i njihovi roditelji ne završe sa poslom.
NASTAVNICI SE RADUJU SLOBODNOM POPODNEVU, A RODITELJI ŠTO BI ZNALI GDE SU IM DECA POSLE ČASOVA
Da je jednosmenski rad u školama bolji smatra i Jole Bulatović, direktor čuvene beogradske škole "Drinka Pavlović". Ipak, kako napominje, to u mnogim školama i dalje nije izvodljivo.
- Evo, recimo, mi imamo 900 đaka i ne možemo ih rasporediti drugačije nego u dve smene. Naša jedina opcija je da se integrišemo sa susednom muzičkom školom. Jednosmenski rad je svakako bolji. I to ne samo za decu, nego i za zaposlene. Konačno bi svi imali slobodno popodne koje bi mogli da organizuju kako žele. To bi unapredilo i život radnika i njihovih porodica - zaključuje Bulatović.
Gordana Plemić, predsednica udruženja "Roditelj" kaže da mnoge škole nemaju prostor da organizuju jednosmenski rad, ali da ga treba uvesti svuda gde je to moguće.
- Roditelji bi voleli da mogu više vremena da provode sa svojom decom, a to bi najlakše postigli kad bi deca išla samo prepodne u školu. Takođe, velika je briga kad malo dete izađe iz škole u 12 ili jedan sat, a vi znate da ćete na poslu biti još pet sati i da će ono sve to vreme biti samo. Za roditelje bi bilo veliko rastrećenje kad bi znali da je dete do 16.30 sati u školi, a deci bi koristilo da za to vreme završe većinu obaveza koje imaju - napominje Plemić.
(Miljana Leskovac)
Video: Karađorđević: Nadam se da će čitaoci uživati u mojoj knjizi Tamo daleko
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Skola
Moja deca jedva cekaju da izadju iz skole i dodju kuci,a ne da provedu ceo dan u njoj!🤣🤣🤣🤣
Podelite komentar
Misko
A u Indiji i Pakistanu deca siju farmerice samo ne idu u skolu kazu da je to zloupotreba dece
Podelite komentar
Ezra
Tacno ono sto sam rekao,prave jeftinu radnu snagu ,koji licimuri ,koja politicko ljudska beda
Podelite komentar