Mrtvi šarani od 10 kg plutali po vodi: Izgleda da je otrov za pčele pobio i silnu ribu kod Kikinde (FOTO)
Katastrofalan pomor ribe koji se dogodio kod Iđoškog kanala, u blizini Kikinde, po pretpostavci nadležnih prouzrokovala je obilna kiša koje dovela do promene nivoa vode i podizanja mulja. Usled ovakvih promena, smanjuje se kiseonik , što je jedan od mogućih uzroka pomora ribe - rekli su za portal Telegraf.rs iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj u Kikindi.
Slika koju su ugledali ljubitelji prirode u delu kanala kod Iđoša, koji se spaja sa kanalom Dunav-Tisa-Dunav, ni malo nije bila prijatna. S obzirom na to da je u prethodnom periodu u ovom delu Banata došlo do velikog ekološkog kolapsa u kom je uginulo oko 50 miliona pčela, meštani pomor ribe povezuju sa pomorom pčela.
- Bojimo se da su otrovi od kog su stradale pčele pušteni i u kanal, pa da je do uginuća došlo upravo iz tog razloga. Bilo je zaista tužno nakon uginulih pčela koje su se kolicima nosile i bacale, videti sada i uginule ribe. Bilo je tu malih i velikih primeraka, šarani od 10 kg su plivali po površini - kaže nam ribolovac Branko Č. iz Kikinde.
O pomoru ribe, u sredu , kada je došlo do uginuća , obavešten je i nadležni Sekretarijat Gradske uprave u Kikindi koji je odmah alarmirao i inspekciju za zaštitu ribljeg fonda i Zavod za javno zdravlje u Kikindi koji su odmah uradili uzorkovanje vode iz kanala.
- Izlaskom na teren ribočuvara, po nalogu Pokrajinskog inspektorata za razvojni fond, utvrđeno je činjenično stanje, te se pretpostavlja da je do uginuća došlo, zbog promene vodostaja u kanalu i podizanja nivoa mulja, te je smanjenje kiseonika dovelo do uginuća ribe. Rezultati analiza pokazaće tačan uzrok uginuća riba u delu Kikindskog kanala - rekla je Miroslava Krnić iz sekretarka iSekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj u Kikindi.
Pojava uginuća ribe, pojavljuje se periodično tokom godine i prirodni je proces, nastao usled povećane količine padavina, odnosno zbog obilnih kiša koje su zadesile, kako Srbiju tako i ceo region, te su dovele do promene nivoa vode u kanalu i podizanja mulja.
Identična slika bila je i na Begeju u Zrenjaninu, po pretpostavci nadležnih Begej ne može da otiče u Tisu koja ima povećan vodostaj, usled toga nestaje kiseonik i dolazi do pomora ribe.
PRETHODNO UGINULO 50 MILIONA PČELA
Nakon uginuća pčela u ovom delu Banata u kojem je stradalo oko 1.700 košnica, a direktna šteta procenjene je na 700.000 evra, novi pomor zadesio je i podzemni svet. Pesticidi kojima se tretirala pšenica napravili su nenadoknadivu štetu prirodi, jedini prirodni oprašivači uginuli su za svega nekoliko dana, pčelari , ribolovci i svi ljubitelji prirode, još jednom apeluju na nesavesne građane da ne prskaju biljke u cvetu, jer bez pčela neće biti ni biljaka, a kakav bi ovo svet bio bez jabuke, lubenice, kruške …Zapitajmo se i čuvajmo prirodu.
VIDEO: Svinja pluta po centru Beograda
(Dragana Ivanić)
Video: Putevi Srbije: Držite bezbedno odstojanje, sačuvajte život
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Besna glista®
Prvo bez ikakve kontrole pustite uvoz raznog otrova u slobodnu prodaju pa kad se desi nešto ovako onda krivite seljaka. Nisu svi seljaci fakultetski obrazovani pa da se razumeju u hemiju već upotrebljavaju ono što im se nudi. Pamtim da je u vinogradarstvu bila najbolja zaštita plavi kamen, kreč i eventualno sumpor zbog pepelnice. E onda dođe CINEB pa rekoše da je kancerogen da bi zatvorili ŽUPU, i onda dođoše pravi otrovi. Ko je kriv znam ali ja nisam sudija. Država ima svoje instrumente da uređuje tu oblast pa zašto to ne radi?!
Podelite komentar
Rr
Otrov za pcele, zasto ubijamo pcele?
Podelite komentar
Sveta
Dali je u Srbiji zbog ovakvih stvari iko zavrsio par godina iza resetaka i dali ce zavrsiti ? Ocigledno da zakoni za neke ne vaze kao za nas obicne smrtnike. Dno Dna !
Podelite komentar