Trovanje ptica u Bačkoj Topoli: Pronađeni leševi životinja duž cele njive, ima i zaštićenih vrsti
Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije prijavilo je 21. maja nalaz jedne mrtve jedinke strogo zaštićene vrste eje močvarice i nekoliko jedinki gačca i domaćeg goluba na njivi u ataru sela Novo Orahovo, u opštini Bačka Topola, saopštilo je danas to društvo.
Vanredni inspekcijski nadzor 22. maja na toj njivi obavila je Pokrajinska inspekcija zaštite životne sredine, uz stručnu podrušku Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode i poljočuvarske službe i bačkotopolske policije, kao i nadležna Fitosanitarna inspekcija Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije. Tokom uviđaja, pronađeno je ukupno 10 leševa ptica - dve jedinke eje močvarice, koja je strogo zaštićena vrsta, četiri jedinke gačca i jedna svraka, koje su zaštićene vrste, kao i tri jedinke domaćeg goluba.
Upečatljiv prizor bili su mrtvi gačci okruženi razbacanim semenjem na nekoliko lokacija na njivi zasejanoj kukuruzom, kao i sveže i uočljive rupe u tlu i iskopani ponici kukuruza, bez semena.
Korisnik tri parcele na kojima su zatečeni leševi, I. K. iz Novog Orahova, izjavio je tokom nadzora da je sejao kupljeno i deklarisano seme kukuruza, te da nije učinio nikakvu nepropisnu radnju. Ipak, zgrčenost prstiju svih uginulih životinja ukazuje na veliku mogućnost intoksikacije i posledičnog uginjavanja, što će, u slučaju leševa strogo zaštićene vrste eje močvarice biti utvrđeno tokom toksikološke analize koja sledi u Naučnom institutu za veterinarstvo "Novi Sad".
PO NJIVAMA RAZBACUJU CINK-FOSFID I KARBOFURAN
Uzorci ponika, posejanog i rasutog semena, takođe će biti poslati na analizu radi utvrđivanja materije kojom su tretirani. Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije i Pokrajinski zavod za zaštitu prirode, koji partnerski rade na projektu zaštite ptica grabljivica "PannonEagle", ističu da su posebno zabrinjavajuće informacije da se u okolini Bačke Topole i Novog Orahova radi trovanja nepoželjih životinja "po njivama razbacuje mešavina cink-fosfida i karbofurana".
- Reč je o zabranjenom sredstvu (karbofuran, Furadan) i sredstvu koje se ne može koristiti na njivama, osim ako se pod posebno strogim uslovima i okolnostima ne zakopava u rupe glodara - kaže Marko Tucakov iz Pokrajinskig zavoda za zaštitu prirode.
On je uputio apel da se odmah prestane sa ovakvom pogubnom, zabranjenom i kažnjivom aktivnošću:
- Ovakve slučajeve bez odlaganja treba prijaviti policiji i našoj instituciji, jer je reč o krivičnom delu protiv životne sredine.
Podaci Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pokazuju da je u poslednjih 20 godina širom Srbije zabeleženo 250 slučajeva trovanja divljih ptica. Trovanje je bilo uzrok stradanja gotovo 2.100 jedinki raznih vrsta ptica, od čega je pronađeno 220 mišara, 98 orlova belorepana, 16 beloglavih supova i 24 ždrala.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jeca
Da bog da pocrkali skotovi koji ubijaju životinje!
Podelite komentar
Miroslav
Jel' neko pročitao tekst pre ostavljanja komentara?! Po njivama se baca Cink-fosfid i karbofuran, decenijma. Inače, tragovi ostaju u samom plodu (kukuruz i žito u 90% slučajeva) i to ne možemo izvesti, to oostaje ovde. Deo ide za prehranu stoke i živine, deo u preradu a sve skupa pre ili kasnije završi na našoj trpezi. Bilo kroz piletinu sa akcije, viršle, kobasice, bilo kroz razne kesiće i sl. Posle se čudimo otkud toliko boleština ovde... Ne trebaju nama neprijatelji...
Podelite komentar
Mare
Već tri godine prolazim obilaznicom od batajnice do surčina noću danju jutro sumrak po magli i vedrom po - 20 do +40 i za te tri godine uvek ali baš uvek bez izuzetka stoje sokolovi na zaštitnoj mrežanoj ogradi minimum dva tri a maximum koliko sam prebrojao preko 10 možda mi neki promakao prosek je svakodnevni 5 do 6 u zadnjih mesec dana ni jednog nisam video, zar nije malo čudna situacija????? !!!
Podelite komentar