"Na udaru zakona su najranjiviji, a ne tajkuni, izvršitelji mogu da narede hapšenje dužnika"

 ≫ 
  • 38

Zakon o izvršenju i obezbeđenju proizvodi još veće siromaštvo i beskućništvo, a pod njegovim udarom nisu oni koji najviše duguju, nego oni najslabiji i najranjiviji, saopštila je organizacija "Za krov nad glavom".

- Umesto da zakucaju na vrata tajkunima koji duguju milione za porez i za plate svojim radnicima, izvršitelji se konstantno ustremljuju na najsiromašnije dužnike i na žrtve prevara. Ministarstvo pravde u Nacrtu izmena i dopuna ZIO nije ispravilo greške i nepravde koje postoje u važećem zakonu i na koje smo mi kointinuirano ukazivali, već predlažu da se izvršenja ubuduće sprovode još surovije, bez ikakvog uvida javnosti. Nacrt kriminalizuje solidarnost građanapropisuje visoke novčane kazne svakome ko "ometa ili sprečava sprovođenje izvršenja" i izričito ovlašćuje izvršitelje da policiji narede hapšenje "izvršnog dužnika i ostalih prisutnih lica, ako budu ometala ili sprečavala izvršenje - navodi se u saopštenju.

Protest, sudski izvršitelji Sa jednog od protesta protiv izvrsitelja, Foto: Telegraf

SUKOB INTERESA

Kako navode, jedan od najvećih problema važećeg zakona jeste što su takozvana "treća lica" (žrtve prevara, duplih prodaja ili tuđih dugova) potpuno nezaštićena.

- O njihovom prigovoru i dalje odlučuje izvršitelj, što je drastičan sukob interesa. Ministarstvo ne samo da u Nacrtu izmena nije ispravilo ovu nepravdu, već predlaže da “treća lica” ubuduće sama snose troškove sopstvenog iseljavanja, dok u važećem zakonu ove troškove snosi dužnik.

"Za krov nad glavom" zahteva od Ministarstva pravde da ovakav Nacrt povuče i da u članu 218. izuzme iz predmeta izvršenja nekretninu koja ima funkciju doma, kao što je već izuzelo pojedina sredstva za rad. Nedopustivo je da sredstva za rad advokata, lekara, apotekara, naučnika i umetnika budu izuzeta od izvršenja, a da domovi siromašnih odlaze na doboš bez ikakvog ograničenja, pod pretnjom hapšenja.

VEĆA TRANSPARENTNOST

Kako za Telegraf navodi Ministarstvo pravde, izmene i dopune Zakona o izvršenju i obezbeđenju predviđene Nacrtom zakona "kreću se u pravcu omogućavanja što veće transparentnosti postupka izvršenja i zaštite svih stranaka i učesnika u postupku".

Transparentnost postupka se ogleda u pogledu dostavljanja koje je do sada u praksi izazivalo velike probleme, uzimajući u obzir zamerke da se ne može očekivati od stranaka da proveravaju oglasnu tablu suda.

Protest protiv izvrsitelja Jedan od najvećih problema važećeg zakona jeste što su takozvana "treća lica" (žrtve prevara, duplih prodaja ili tuđih dugova) potpuno nezaštićena, Foto: Telegraf

ELEKTRONSKE OGLASNE TABLE

- Upravo iz pomenutih razloga Radna grupa za izradu Nacrta zakona je intervenisala u članu 36. ZIO i intervencijama predvidela uspostavljanje elektronske oglasne table u cilju omogućavanja da se sve osobe, u svakom trenutku, mogu upoznati sa svojim obavezama kako bi blagovremeno podneli pravni lek radi zaštite svojih prava gde god da se nalaze. Upravo predviđanjem mogućnosti kojom se lica mogu upoznati sa sadržinom objavljenih dokumenata na elektronskoj oglasnoj tabli gde god da se nalaze pokazuje jasan cilj izmena i dopuna postojećeg zakona, a to je otklanjanje uočenih nedostataka u praksi - smatraju u Ministarstvu.

ZABRANA PRODAJE NEPOKRETNOSTI ZA DUG MANJI OD 5.000 EVRA

Uvodi se i elektronska prodaja pokretnih i nepokretnih stvari na javnom nadmetanju što kao cilj takođe ima uspostavljanje veće transparentnosti i otklanjanje nepravnilnosti uočenih u praksi. Pored navedenog, planirane su i druge izmene: zabrana prodaje nepokretnosti za dug manji od 5.000 evra za komunalije, izvršitelji neće više moći da uzimaju 2/3 zarade i penzije odnosno polovinu minimalca, izvršitelji, njihovi zaposleni i njihovi srodnici neće moći da kupuju nepokretnosti na javnim prodajama, produženi su rokovi zastarelosti za gonjenje izvršitelja i veća disciplina zabrana nagomilavanja troškova za dužnike.

- U pogledu navoda koji se odnose na ovlašćenja da se naredi policiji preduzimanje radnji, mogućnost prisustva i asistencije policije prilikom postupka izvršenja postoji i po aktuelnom zakonu - navode iz ministarstva.

Nove izmene Zakona samo će preciznije definisati pomenutu odredbu, a u cilju bezbednosti i sigurnosti svih stranaka u postupku, zaključuje se u saopštenju ministarstva.

VIDEO: Izvršitelji izbacuju bolesnu baku (90) na ulicu, jer kupac želi da renovira stan

(J. V/j.vucic@telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ceda

    3. jun 2019 | 22:33

    Naj vece ZLO u Srbiji su IZVRSITELJI. Nabogatili su se preko sirotinje a mnoge su i u crno zavili. ZASTO VLAST TO DOZVOLJAVA? Citao sam da je Šešelj pokrenuo akciju prikupljanja potpisa protiv izvrsitelja. Ako neko zna nesto o tome, širite, objavljujte, jer će to biti naj veci broj potpisa ikada. Ja licno nemam posla sa izvrsiteljima ali cu prvi potpisati protiv tog nevidjenog bezobrazluka i zla.

  • Bgd89

    2. jun 2019 | 18:53

    U doba Osmanskog carstva, Turci su uzimali desetke, deseti deo svega što ljudi proizvedu i zarade. I to je to. Ovi uzimaju čak i grobna mesta, a uzimanje krova nad glavom je postala svakodnevna pojava.

  • Jana

    2. jun 2019 | 19:55

    Pa uvek se lomi na sirotinji koja zivi od postenog rada pa mora i da duguje a na tajkune ko sme da zakuca na vrata e da mi je to cudo da vidim ali necu sigurno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA