Cikloni su se nadvili nad Balkanom, Bosanci su im dali imena "Melita" i "Alvin": Da li nove nepogode prete Srbiji ove nedelje?
Na društvenim mrežama u prethodne dve nedelje pojavile su se informacije o ciklonima pod nazivom "Melita" i "Alvin" koji su se nadvili nad Balkanom. Prema tvrdnjama u objavama tih stranica u BiH, navodi se da su oni donosili velike količine kiše i 45.000 munja za jednu noć.
Kako bismo proverili šta o ovim ciklonima misli i kako tumači ove pojave meteorolog Đorđe Đurić, kontaktirali smo ga.
- U Srbiji generalno, od zvaničnih institucija nikada nećete čuti naziv ciklona, jer to prosto nije praksa u našoj zemlji. Moguće da je neko u Bosni i Hercegovini proizvoljno dao ime ciklonima - kaže za "Telegraf" Đurić.
"Ciklon 'Alvin' je u nedelju tokom noći doneo oko 45.000 munja delovima Srbije i Mađarske", navodi se na stranici Bosnia Storm Chasers - prva BH zajednica lovaca na oluje.
Srpski meteorolog Đurić kaže da je taj podatak relativno tačan, da je nedelja uveče i tokom noći zaista bila praćena jakim grmljavinskim sistemom. Međutim, on ponovo ističe da u Srbiji naziva ciklona nema. On navodi i da su u nedelju najviše pogođene Vojvodina, Podunavlje, Beograd, Mačva.
Ova situacija počinje polako da se stabilizuje, jer se ciklon koji je iznad Srbije, polako kreće ka Rumuniji.
- U nedelju je palo oko 66 litara po metru kvadratnom, što je poprilično velika količina padavina. Grad je napravio veću štetu u Ivanjici, Čačku, Požegi. Ako pogledamo vremenske prilike u nedelju tokom dana, bilo je veoma sparno. Takvo vreme, pogodovalo je stvaranju pljuskova - objašnjava Đorđe Đurić.
MAJ I JUN UVEK POD KIŠOM
Ipak, prema njegovim rečima, uprkos iznenađenosti ljudi, ovakvo vreme ne bi trebalo da nas čudi, jer su maj i jun u Srbiji poznati kao meseci sa najobilnijim padavinama.
Prema rečima našeg sagovornika, to je tip srpske klime. Tada se mešaju vazdušne mase sa Atlantika i Mediterana, pa se stvaraju snažne grmljavinske oluje. U proseku, tokom ta dva meseca, ne prođe dan a da negde u Srbiji ne bude pljuskova i grmljavina.
CELE NEDELJE PLJUSKOVI
- U četvrtak i petak nas takođe očekuju kratki pljuskovi sa grmljavinom, takve vremenske prilike će se ponoviti i za vikend, s tim da će temperatura dolaziti i do 25 stepeni. Od ponedeljka nas ponovo očekuje destabilizacija, pa se pljuskovi mogu opet očekivati od početka sledeće sedmice - rekao je Đurić.
Podsetio je i da će usled ovakvih prilika biti pojačano električno pražnjenje, pa bi u vreme kratkotrajnih oluja, kiše i grmljavine trebalo da se vodi računa o lokaciji na kojoj se nađe onaj kog zatekne pljusak. Đurićev savet je da se sklonite na bezbedno mesto.
RAKETE NE MOGU DA SPREČE GRAD
Kada se povede polemika oko protivgradne zaštite poznati meteorolog ukazuje na pogrešno shvatanje i svrhu ovakvih mehanizama.
- Ljudi ne razumeju baš najbolje svrhu ispaljivanja raketa. Suština je da rakete ne mogu da spreče padanje grada. One u sebi imaju srebro jodid koji prilikom raspršivanja, a u hemijskoj reakciji, usitnjava led, da ne bi dolazilo do većih razmera štete. Ne može led da se pretvori u vodu pod dejstvom raketa - objašnjava Đurić.
VIDEO: Pucali prozori, leteli krovovi, prevrtala se kola! Ciklon Fani uništio grad
(S. Čenad - s.cenad@telegraf.rs)
Video: Borba putara sa snegom na Zlatiboru - RADNO
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Zozo razgibavanje.
Mislim da je to Harp Sistem ciklon.
Podelite komentar
Dekika
K'o da vi znate da li nam i sta preti. Ne znate kakvo ce vreme biti za pola sata.
Podelite komentar
Vule
Mileeta, idemooo
Podelite komentar