Ako se tokom oluje i grmljavine tresete od straha, ne možete da dišete i znojite se, imate ozbiljan problem: Ne pravite još i ove greške
Oluje praćene grmljavinom pogađaju skoro sve delove Srbije poslednjih dana, a kako stvari stoje, neće uskoro da im dođe kraj. Iako nikome nije prijatno da sluša glasno odjekivanje grmljavine praćeno bljescima munje, kod osoba koje pate od brontofobije u ovim situacijama javlja se jak osećaj anksioznost i napad panike.
Za mnoge ljude, strah od munje i grmljavine javio se dok su još bili deca, a ako nije tretiran pravilno od strane roditelja, u mnogim slučajevima preživeo je u istom, a možda i jačem intenzitetu, i do zrelih godina. Odrasle osobe koje pate od brontofobije tokom oluja nisu sposobne da obavljaju ni najjednostavnije zadatke kao što je ostvarivanje obične interakcije s drugim ljudima.
Oni koji pate od brontofobije imaju potrebu da opsesivno proveravaju vremensku prognozu i stalno su na oprezu zbog potencijalne pojave oluje. Ova opsesija može biti toliko izražena da brontofobičar ne može da izađe iz kuće pre nego što proveri kakvo ga vreme očekuje tog dana.
Strah od munja i gromova može da bude toliko snažan da izaziva nelagodu samo pri gledanju fotografija i videa na kojima se prikazuju munje, a u drastičnim slučajevima može da preraste u strah od izlaska iz kuće, odnosno u agorafobiju.
Psiholog Jelena Mitić objašnjava da roditelji čija se deca plaše grmljavine ne smeju decu dodatno da zastrašuju gromovima i munjama, jer to može da dovede do stvaranja fobije.
- Kao što ih ne bi trebalo plašiti, tako roditelji ne bi smeli ni da im se rugaju zbog tog straha koji osećaju. Najbolje je da im mirno objasne šta su to grom i munje, kako nastaju i u kojim situacijama mogu da budu opasni. Činjenica je da se uvek više plašimo nečega što ne razumemo - kaže ona.
Ukoliko onaj ko se plaši grmljavine više nije dete, već odrastao čovek, jedna od opcija je izlaganje izvoru straha.
- Ako se psiholog odluči na ovu vrstu terapije, važno je da je vrši postepeno, jer u protivnom može samo da pogorša stanje. Za one koji pate od napada panike važno je da nauče tehnike disanja kako bi znali sami da smire stanje uznemirenosti i anksioznosti u koje dođu sa olujom - kaže sagovornica Telegrafa.
SIMPTOMI BRONTOFOBIJE:
Anksioznost
Plač
Znojenje
Napad panike
Mučnina
Drhtanje
Ubrzani otkucaji srca
Izbegavanje oluja
Traženje sigurnosti od drugih ljudi
Traženje dodatnog skloništa tokom nevremena
I KUĆNI LJUBIMCI PATE OD BRONTOFOBIJE
Kućni ljubimci , u prvom redu psi i mačke, često pokazuju strah tokom grmljavinskog nevremena. Skrivanje pod sto ili bežanje u druge prostorije su glavni znak da je životinja uznemirena.
Statistika pokazuje da skoro trećina pasa pokazuje tešku anksioznost tokom grmljavine. Neke životinje mogu osetiti dolazak oluje i pre nego što stigne, a neke od njih reaguju tek na bljeskove munje.
VIDEO: Neki ljudi jako vole oluje pa su ušli čak i u legendu
(G. A.)
Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mlj1228
Izgleda da je baš ova "psiholog" brontofob. Pitam se samo, koga su to izlečili psiholozi bilo od čega, još su samo pogoršavali razne psihološke bolesti. Psihologija nije grana médecine, pa stim, ne vidim koga oni mogu lečiti.
Podelite komentar
митар пфк
Колико је ненормално да се плашимо грмљавине , толико ако не и више је ненормално , бити баш као камен , и равнодушан тотално на луде олује , кад пуца и сијева са свих страна ..Неможе бити свеједно , поготово ако се задеси да сте на отвореном , ливади или у шуми , брдима....
Podelite komentar
Marko Rambo
Svako normalan se boji takvih stvari, samo lud bi reko ne moze mi se ništa desiti ma nikad se ne zna opasno je to ko pucanje nasumično a ne oz puške nego iz minobacača! Snaga groma je jaka ko pucanj iz najjačeg tenka na svetu i jače pa ti vidi.
Podelite komentar