Panika zbog vode za piće: Sada je dozvoljena količina amonijaka 5 puta veća nego ranije, a evo šta o tome kažu stručnjaci
Infomracija da su dozvoljene količine amonijaka, bora, hlorida i natrijuma u vodi za piće u Srbiji drastično povećane izmenama u Pravilniku o ispravnosti vode, izazvala je burne reakcije na društvenim mrežama.
Javnost na to nije obratila pažnju sve dok se informacija pojavila na Tviteru, uz sliku izmena Pravilnika o higijenskoj ispravnosti za piće.
Po njima, količina amonijaka biće pet puta veća nego do sada. Za bor su se vrednosti utrostručile, dok su za natrijum i hlorid oko 25 odsto veće.
Izmene su stupile na snagu 18. aprila ove godine.
Vest se brzo proširila društvenim mrežama i izazvala burne reakcije sa svih strana.
- Znači trovanje naroda legalizovano - napisala je Suzana.
- Uskoro ćemo sijati u mraku - dodao je Aleksandar.
- Lakše se promeni propis, nego remontuje postrojenje za prečišćavanje vode, a i jeftinije je. Uskoro će cela Srbije piti vodu zrenjaninskog kvaliteta - dodali su treći.
Većina je ipak priznala da se ne razume u materiju, te da je ipak potrebno da ovu polemiku razreši struka.
NEMA RAZLOGA ZA BRIGU
A kako stručnjaci kažu, za zabrinutost nema mesta. Izmene su uvedene, kako bi se naš pravilnik uskladio sa evropskom direktivom i napretkom koji je postigla nauka.
- Izmena Pravilnika, koja je stupila na snagu u aprilu, korak je ka usaglašavanju domaćih propisa sa propisima Evropske unije u oblasti vode za piće. Vrednosti koje su menjane su sada potpuno usaglašene sa evropskom direktivom o vodi namenjenoj za ljudsku upotrebu. Ovde nema razloga za zabrinutost - kaže dr Ivana Ristanović Ponjavić, šef odseka za vode pri Gradskom zavodu za javno zdravlje (GZJZ).
Ona dodaje kako se očekuje da uskoro bude donet ceo novi zakon o vodi za ljudsku potrošnju, kao i pravilnik koji proizilazi iz tog zakona, a koji će biti potpuno usaglašen sa evropskom direktivom.
- Pred nama je novi propis koji će sadržati ne samo ove, već i druge izmene. I to usaglašavanje je dobro. Naš sadašnji pravilnik je iz 1998. godine i u nekim apsektima je ipak bio prestrog. Od 1998. godine nauka je odmakla, a analitičke metode postale su znatno brže i vreme je da se domaći propisi usaglase sa EU - dodaje ona.
Kako kaže, ova povećanja nisu dramatična kako se na prvi pogled čini.
- Amonijak koji ovde upada u oči može da bude i biološkog porekla, odnosno amonijak nije obavezno vezan za fekalna zagađenja. Kada je to slučaj, prestrogo je ocenjivati amonijak normom od 0,1 kada je on prirodno pristuan u vodi i nema negativnih uticaja na zdravlje - pojašnjava ova doktorka.
MINISTARSTVO ZDRAVLJA: VODIMO SE PREPORUKAMA SVETSKE ZDRAVSTVENE ORGANIZACIJE I EVROPSKE UNIJE
Ministarstvo zdravlja se takođe oglasilo povodom, kako kažu, "pokušaja uzbunjivanja javnosti, izazivanja opšte opasnosti i panike, plasiranjem proizvoljnih i neproverenih informacija putem društvenih mreža".
Oni su istakli da kada je donet važeći Pravilnik o higijenskoj ispravnosti vode za piće, on je odgovarao tadašnjim zahtevima, potrebama i saznanjima u oblasti kvaliteta pijaće vode. Ipak, u međuvremenu Svetska zdravstvena organizacija bitno je promenila definiciju plana za bezbednu vodu za piće. U skladu sa tim su mnoge zemlje promenile svoje pravne regulative.
- U procesu pristupanja EU i usklađivanju propisa u oblasti vode za piće, Radna grupa Ministarstva zdravlja je uskladila norme za parametre laboratorijskog ispitivanja. Navedeni parametri objavljeni u novom Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode su identični onima koji su propisani u državama EU - istakli su oni.
(D.D.S.)
Video: Šapić: Od 1. januara 2025. godine sav javni prevoz u Beogradu će biti besplatan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jedan čovek
Kako su počeli da povećavaju standarde zrenjaninci imaju mineralnu vodu.
Podelite komentar
Deny
Narode cilj je usaglasavanje sa eu a u eu vlada pravilo da obican radnik nedoceka penziju da 30-40g placa u penzioni fond i pre penzije umre tako drzava postaje jaka i ima para malo sa vodom malo sa hranom malo vazduhom truju nas postepeno i neprimetno samo da nebismo docekali penzije zato usaglasavaju ovakve zakone malo im je para
Podelite komentar
srbBG011w
Zato samo cveta kamenje i pesak u bubrezima....ej zivoteee
Podelite komentar