Mističan srpski "3K" trougao: Ovde je pisana istorija, a mnogi ne znaju da razlikuju tri velika grada
"K... Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, meni je to sve isto", pričala je jedna koleginica kada smo počeli da pričamo o Šumadiji...
Druga je rekla da sve odreda zna, ali kada je uzela nemu kartu u ruke, ostala je i sama nema.
Hajde kada neko ne ume da razlikuje geografski tri tačkice na mapi, ali da ne zna šta se u kom gradu nalazi, e to je već malo veći problem.
Pa, da rezimiramo.
KRAGUJEVAC
Najseverniji je od ova "3K", tačnije, geografski je najbliži Beogradu. To je i posle prestonice najveći grad u Šumadiji, a peti po veličini u Srbiji (Beograd, Novi Sad, Priština, Niš i Kragujevac).
Inače, Kragujevac se nalazi u samom centru Srbije, pa i ne čudi što ga je 1818. knez Miloš Obrenović proglasio prestonicom zemlje.
Nekima na žalost, drugima na sreću, prestonica se 1841. seli u Beograd, a samo tokom Prvog svetskog rata Kragujevac je privremeno povratio status glavnog grada.
U njemu je tada bio regent Aleksandar Karađorđević, kao i vrhovna komanda srpske vojske na čelu sa Radomirom Putnikom.
Jedan od najmračnijih perioda za ovaj grad bio je tokom 2. svetskog rata, kada je 21. oktobra 1941. godine streljano više hiljada građana. U znak sećanja na njih podignut je spomen park Kragujevački oktobar.
Kragujevac je i jedan od pet univerzitetskih gradova Srbije, a u njemu je smešten i Klinički centar.
Kroz grad protiče rečica Lepenica.
KRUŠEVAC
I Kruševac je jedna od starih srpskih prestonica, koji geografski možete da locirate kao prvi grad posle auto-puta kada idete ka Kopaoniku.
Njega je podigao knez Lazar 1371. godine kao svoju prestonicu. Nakon Kosovskog boja Kruševac je ostao prestonica, ali vazalne Srbije.
Njome je vladala Milica, a kasnije i njen i Lazarev sin, despot Stefan Lazarević, koji je prestonicu kasnije preselio u Beograd.
Jedan od simbola Kruševca je crkva Lazarica.
KRALJEVO
Geografski, ovaj grad nalazi se na samom ušću Ibra u Zapadnu Moravu, do njega vodi Ibarska magistrala, a put se dalje nastavlja ka Raškoj i Kosovskoj Mitrovici.
Ime Kraljevo datira iz 1882. godine, kada ga je posetio kralj Milan Obrenović.
Dotad je bio Karanovac.
A nakon Drugog svetskog rata umalo da ovo, za komuniste i ne baš tako drago ime, zauvek bude izgubljeno. Od 1949. do 1955. godine grad se zvao Rankovićevo. Očigledno to nije uspelo, pa je vraćen stari naziv.
Nedaleko od Kraljeva nalaze se manastiri Žiča i Studenica, ali i dobro poznata Vrnjačka Banja.
(Mateja Beljan - m.beljan@telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan KV
Bitno da nasi dragi "beogradjani" znaju gde su Veliki i Mali Mokri Lugovi i Ritopeci, a ovima koji jos ne razlikuju ova tri grada bi oduzeo po kratkom postupku srpske pasose. Da ste pitali narod gde su Velike i Male Pcelice, Veliko i Malo Laole i evtl. Veliko i Malo Crnice, pa da postoje pojedinci koji ih ne znaju, a ovako, bruka, zalosno elementarno nepoznavanje Majke Srbije.
Podelite komentar
Boban
Samo da kažem ako će mo po veličini, Beograd, Niš, Priština, Novi Sad Kragujevac, Kraljevo, Kruševac itd. Ako će mo po pravdi Kruševac je prirodna prestonica i tako treba da bude!!!
Podelite komentar
Boki
Kragujevcu da se vrati status glavnog grada. Beograd može biti biznis centar, Kragujevac je tipičan srpski grad, prestonica srpske kulture i istorije...
Podelite komentar