Ovako će izgledati papir koji morate da potpišete pre korišćenja solarijuma: Od sada se daje pristanak pre kvarcovanja (OBRAZAC)

 ≫ 
  • 10

Solarijum više ne smeju da koriste mlađi od 18 godina, a svi ostali će pre kvarcovanja morati da potpisuju obrazac za informisani pristanak u dva primerka - jedan će ostajati u salonu, a drugi kod korisnika.

Ove izmene uvedene su jer u Srbiji svake godine od karcinoma kože oboli oko 600 ljudi, a njih 200 u trenutku postavljanja dijagnoze već ima metastaze. Lekari objašnjavaju da je nastanak melanoma kod mladih od 18 do 29 godina u najvećem broju slučajeva posledica UV zračenja u solarijumu.

Na ovom obrascu biće  naznačeno da korisnik na sopstveni rizik koristi solarijum i u njemu će biti navedena sva štetna dejstva UV zračenja, a upravo zato će u svakom objektu koji nudi kvacovanje morati da stoji vidno postavljen natpis "UPOTREBA SOLARIJUMA MOŽE IZAZVATI RAK KOŽE". 

Ja ______________________________ sam zakonski punoletna/tan i pažljivo sam pročitala/o i razumela/o informaciju sadržanu o napred navedenom štetnom dejstvu upotrebe solarijuma i na sopstveni rizik svojevoljno biram da u ovom objektu __________________________ budem izložen/a ultravioletnom zračenju.

OVO ĆE PISATI NA OBRASCU ZA PRISTANAK ZA KORIŠĆENJE SOLARIJUMA 

Upotreba solarijuma predstavlja izlaganje kože i vidljivih sluznica ultravioletnom zračenju i može ozbiljno narušiti Vaše zdravlje i dovesti do raka kože.

Upotreba solarijuma može da dovede do:

1. Povećanog rizika za nastanak raka kože - lica koja koriste solarijum pre 35. godine starosti izlažu se riziku za nastanak malignog melanoma za 75 odsto, a korišćenje solarijuma u bilo kom uzrastu povećava rizik za nastanak melanoma za najmanje 20 odsto

2. Povećanog rizika za nastanak raka kože sa svakom upotrebom solarijuma

3. Oštećenja oka, uključujući melanom oka i povećani rizik za nastanak katarakte

4. Prevremenog starenja kože, koja postaje rapava, gruba i naborana u mlađem životnom dobu

5. Kratkoročnog, odmah vidljivog, rizika za zdravlje ukoliko se solarijum neadekvatno koristi, kao što je:

- Pregorevanje kože, koja postaje crvena, bolna, a mogu se javiti i plikovi

- Suvoća kože

- Osip praćen svrabom

- Upala konjunktive oka praćene svrabom i težom povredom oka

Solarijum zabranjen za mlađe od 18 godina, Foto-ilustracija: Profimedia

Solarijum ne mogu da koriste:

1. Lica koja koriste lekove koji povećavaju osetljivost na ultravioletno zračenje

2. Maloletna lica

3. Lica koja su bolovala ili boluju od malignih tumora kože ili boluju od oboljenja koja su praćena pojačanom osetljivošću na UV zračenje i/ili toplotu

Po novom Pravilniku solarijum ne smeju da koriste ljudi koji koriste lekove osetljive na UV zračenje, maloletne osobe i svi koji su bolovali ili boluju od malignih tumora kože ili od oboljenja koja su praćena pojačanom osetljivošću na UV zračenje i toplotu.

Vlasnici solarijuma moraće da poseduju sertifikat o tehničkim karakteristikama aparata i servisnu knjigu. Tehničku ispravnost solarijuma utvrđuje ovlašćeno lice na svakih šest meseci. Podaci o urađenom pregledu unose se u servisnu knjigu, a na solarijum se stavlja kontrolna nalepnica o izvršenom pregledu.

U kabini solarijuma postavlja se digitalni merač utrošenog vremena lampi bez mogućnosti resetovanja kako bi svaki klijent mogao da ima uvid o istrošenosti lampi, kao i sertifikat proizvođača o roku upotrebe lampi. Neposredno posle redovne zamene lampi, od strane ovlašćenog lica, stavlja se nalepnica sa datumom zamene.

Pored navedenih stanja, najveći rizik za zdravlje od upotrebe solarijuma imaju lica svetle puti, lica sa brojem mladeža preko 50, sa velikim brojem pega, koja su ranije imala opekotine od sunca, koja imaju oslabljen imunološki sistem, kao i lica čiji su krvni srodnici imali maligne tumore kože.

U trudnoći koža postaje pojačano osetljiva na dejstvo ultravioletnih zraka, opekotine od sunca su češće i povećan je rizik za nastanak raka kože.

VIDEO: Pojavio se otrovni nakit koji može izazvati razne bolesti pa čak i rak!

(G. Avalić/g.avalic@telegraf.rs)

Video: Đukić Dejanović: Raspust za osnovce i srednjoškolce od 24. decembra do 20. januara

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Oki

    18. april 2019 | 11:24

    Jako bitna stvar, pise i da ne smeju da se klade, piju itd pa opet rade

  • Svedjanin

    18. april 2019 | 11:54

    Ma mi u Srbiji nismo bas svoji.... pitanje je ko ima koristi od ove gluposti.Ja zivim u Svedskoj i ovde su solariji self servis ... pomocu appa platis koliko minuta i u kojoj sobi i suncas se kakvi papiri kakvi bakraci. Selo gori a baba se ceslja, sve nam je divno i sredjeno u zemlji samo nam ove saglasnosti.

  • NeckoPerecko

    18. april 2019 | 11:33

    A drzava nam bas uredjenja, pa nam samo jos nedostaju zakoni, potpisi i ostala glupiranja sa ovako bitnim znacajem. Bolje plate povecajte i radite na tome da standard bude bolji, doveli ste nas ne na prosjacki stap, nego na klosarski, nit stapa, nit buducnosti. A vi se zamajavate glupostima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA