Za godinu dana 15 dece ležalo u bolnici zbog zavisnosti od igrica: Ova 4 znaka bolesti roditelji ne smeju da previde, jer su posledice jezive

  • 3

U srpskoj javnosti nedavno je ođeknula vest da se 12-godišnji dečak navodno ubio jer mu je majka zabranila da igra omiljenu video-igricu, a načelnik Klinike za bolesti zavisnosti Instituta za metalne bolesti u Beogradu, Ivica Mladenović, upozorava da su upravo deca od 10 godina pa naviše najviše zavisna od video igrica. 

- To su godine kada je zavisnost od video-igrica najzastupljenija i ide do neke navršene 25. godine - kaže Mladenović za "Blic" i ističe da je u Dnevnoj bolnici za mlade politoksikomane (zavisnike) tog Instituta u poslednjih godinu dana bilo oko 15 hospitalizovanih pacijenata, uglavnom uzrasta od 12 do 18 godina.

Mladenović, koji je i šef dnevne bolnice i koji je sa kolegom Goranom Lažetićem napisao knjigu "Izgubljeni u virtuelnom svetu - Zavisnost od interneta i video -igara", ocenjuje da je suštinski problem u činjenici da su mladi koji sada dolaze na lečenje "s tom pričom krenuli pre desetak godina".

- Vi već sada imate decu od dve-tri godine, kojima je prva igračka tablet računar ili mobilni telefon. Oni ne znaju za drugačiju realnost, osim za realnost uz virtuelni svet video-igrice - navodi Mladenović.

On ocenjuje da je uznemirujuća činjenica za svu u mladu decu što, kako bi se posvetili video-igricama, zanemaruju druge obaveze, a čak 30 odsto njih zapostavlja učenje do nivoa odustajanja od daljeg školovanja nakon završene osnovne škole.

- U pitanju su mahom odrasle nezrele osobe, deca, adolescenti ili oni koji su u životu zadržali princip zadovoljstva kao dominantan. Kao i za druge bolesti zavisnosti, podložnija su deca iz rasturenih i neuravnoteženih porodica i osobe koje već imaju neki psihijatrijski poremećaj, najčešće depresivni ljudi koji traže kompenzaciju za nedaće realnog života - navodi Mladenović.

Deca igraju igrice od druge, treće godine, Foto - Ilustracija: Pixabay

On smatra i da je od velikog značaja to što je Svetska zdravstvena organizacija u junu prošle godine klasifikovala zavisnost od kompjuterskih igara kao bolest.

"Blic" navodi, pozivajući se na knjigu "Izgubljeni u virtuelnom svetu-Zavisnost od interneta i video-igara", da je neophodno da pacijent ispunjava sva četiri kriterijuma - preokupacija internetom (video igrom), povećanje vremena provedenog na internetu, nagli prekid korišćanja praćen uznemiravanjem, neraspoloženjm, agresivnošću i gubitak kontrole (ostaje na internetu duže nego što je planirano) da bi se konstatovala zavisnost od interneta.

Takođe, kako navodi, potrebno je da on ispunjava i bar jedan od naredna tri kriterijuma - potreba za korišćenjem interneta (igranje video-igre) da bi se izbegla negativna osećanja, korišćenje interneta bez obzira na moguće posledice (gubitak veze, slabi uspesi na poslu, u edukaciji) i negiranje i minimiziranje korišćenja interneta.

Posledice po zdravlje su depresivnost, anksioznost, nesanica, razdražljivost, implusivnost, malaksalost i simptomatska epilepsija. 

Upozorava i da postoje posledice po porodicu, kao što su izolacija od ostalih članova, neobavljanje porodične uloge, slaba komunikacija i česte svađe i profesionalne posledice, kao i posledice po školu, poput smanjenja vremena posvećenog učenju, propuštanje ispitnih rokova, izostanci sa predavanja, gubitak godine i napuštanje školovanja.

(Telegraf.rs/Blic)

Video: U porti manastira Gračanica osvećen i naložen badnjak

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ena

    14. april 2019 | 10:23

    SAMOOOO !Onda mnogi nisu jos svesni da su ovisnici pa netraze strucnu pomoc !

  • Valjevo

    5. maj 2019 | 15:43

    A šta raditi kad jedan roditelj dopušta da dete bude na internetu ceo dan da bi on bio miran? Bez obzira što dete daje slabe rezultate u školi i za to krivi školu?

  • Jova 14 04 2019

    14. april 2019 | 07:51

    Roditelji od te djece su za pohvalu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA