Šta se ovo danas desilo?! Ubice Slavka Ćuruvije nisu dobile maksimalne kazne, a ostalo je nerazjašnjeno jedno ključno pitanje
Radomir Marković i Milan Radonjić osuđeni su danas na po 30 godina zatvora zbog ubistva novinara Slavka Ćuruvije 1999. godine, dok su Ratko Romić i Miroslav Kurak dobili po 20 godina zatvora. Oni tako nisu osuđeni na maksimalne kazne od 40 godina zatvora, koliko je zahtevalo tužilaštvo.
Odmah nakon ove presude pojavili su se komentari u javnosti: Kako je moguće da za gnusno ubistvo iza kojeg stoje službe bezbednosti postoji bilo kakva olakšavajuća okolnost za smanjenje kazne.
Drugo pitanje koje se postavlja jeste ko je tačno nalogodavac ovog zločina, budući da su osuđeni dobili kazne samo kao organizatori i izvršioci.
Nekadašnji šef DB-a Radomir Marković osuđen za podstrekivanje za teško ubistvo. Nekadašnji šef beogradskog centra DB-a Milan Radonjić i bivši pripadnici DB-a Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni su teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Kurak i Romić su označeni kao neposredni izvršioci, tako što su Ćuruviji prišli neopaženo s leđa u haustoru ispred zgrade gde je živeo. Kurak puca, tvrdi tužilaštvo, automatskim pištoljem sa metar i po razdaljine a zatim prilazi i puca ponovo u glavu Ćuruviji koji je pao na zemlju.
Tokom suđenja za ubistvo Ćuruvije saslušani su kao svedoci brojni pripadnici DB koji su učestvovali tog dana u tajnom praćenju da bi se proverila tvrdnja Tužilaštva da ih je Radonjić angažovao mimo pravila, kako bi imao podatke o njegovom kretanju.
Oni, navodi Tužilaštvo, nisu znali da je namera Radonjića da podatke dostavi izvršiocima.
Zamenik tužioca za organizovani kriminal Milenko Mandić, koji zastupa optužnicu, predložio je maksimalne kazne od po 40 godina, navodeći da je Ćuruvija mučenički stradao u borbi za istinu i bolju budućnost.
Tužilaštvo je navelo u optužnici da je Ćuruvija ubijen 11. aprila 1999, na Uskrs, iz niskih pobuda po nalogu NN lica iz najviših struktura vlasti. Kao motiv se navodi želja da se ograniči sloboda medija i očuva moć i vlast, čije je predstavnike Ćuruvija javno kritikovao.
Odbrana je, sa druge strane, optužnicu opisala kao "plod mašte", i tvrdila da nema nikakvog dokaza za učešće optuženih u ovoj likvidaciji.
Javnost je s pažnjom pratila ovo suđenje budući da je ovo bila prva presuda za ubistvo jednog novinara, dok ostala ubistva, među kojima je Dada Vujasinović i Milana Pantića, nisu još rasvetljena.
Advokat Zora Dobričanin Nikodinović tvrdi da se ni nakon današnje presude ne zna ko je ubio novinara Slavka Ćuruviju i da sud nije uspeo da obrazloži zašto je optužene osudio.
Najajvljujući da će se žaliti na presudu Dobričanin Nikodinović, koja brani dvojicu osuđenih na kazne od po 30 i 20 godina zatvora Milana Radonjića i Ratka Romića, ona je iznela tvrdnju da je presuda doneta na osnovu medijskih spinova, a ne na osnovu dokaza u spisima predmeta.
- Ovo je bilo suđenje jednom vremenu i Resoru državne bezbednosti. Ovo ne služi nikome na čast - ocenila je u izjavi novinarima ispred Specijalnog suda Dobričanin Nikodinović.
U ovom postupku, kako je dodala, nije dokazano ni da je Ćuruvija ubijen radi gušenja slobode medija, niti da je ubijen radi ocuvanja vlasti Slobodana Miloševića, kao što to piše u optužnici.
(Telegraf.rs/Beta)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
ivan
A ni ovo ubistvo nije rasvetljeno.
Podelite komentar
Tea
Nista cudno ,posle zalbe kazne ce boti Jos manje.
Podelite komentar
Serbia
Posle 20godina resili slucaj😀
Podelite komentar