Osuđena četvorka za ubistvo Ćuruvije: Markoviću i Radonjiću po 30, Romiću i Kuraku po 20 godina zatvora
Specijalni sud danas je osudio saučesnike u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije. Očekuje se da sudija izrekne zatvorske kazne.
Osuđeni su: bivši šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković i tadašnji šef beogradskog centra DB Milan Radonjić na 30 godina, dok su pripadnik DB Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni na po 20 godina zatvora.
Kurak je, inače, u bekstvu.
Na ovu odluku suda, pravo žalbe Apelacionom sudu imaju i tužilaštvo i odbrana.
Marković i Radonjić se terete za krivično delo podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Inače, tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je sudu u svojoj završnoj reči da na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina osudi svu četvoricu optuženih, dok su oni i njihovi branioci tražili oslobađajuće presude.
Tužilaštvo smatra da je nalogodavac ubistva bio "tadašnji državni vrh", a optuženi izvršioci.
Sa druge strane, stav odbrane je da se u ovom postupku "sudi jednom vremenu", da dokaza protiv optuženih nema i da na optuženičkoj klupi ne sede izvršioci ubistva.
Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svedoka.
Nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek je ključni svedok u ovom postupku, jer je nakon njegovog svedočenja pred Tužilaštvom za organizovani kriminal, u januaru 2013. godine pokrenuta zvanična istraga, kada su uhapšeni Radonjić i Romić.
Ulemek u najčuvanjijem zatvoru u zemlji zvanom "Alkatraz" služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza ubistava i drugih krivičnih dela.
Optuženi Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.
Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".
Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a sa njim je tada bila Branka Prpa.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Misa
Svi navedeni zajedno sa Legijom su radili u drzavnim sluzbama republike Srbije i radili su iskljucivo po nalogu i izvrsavali svoje radne zadatke, samostalno nikada nisu delovali.
Podelite komentar
RICINUS
Onii su odradili po naredjenju... Dali su mogli da kažu nalogodavcu ne?
Podelite komentar
Невена
Више су они добили него све заједно убице над српским цивилним жртвама на просторима бивше СФРЈ ( приликом њеног распадања ) . Каква је то међународна правда и зар то није срамота ?
Podelite komentar