Osuđena četvorka za ubistvo Ćuruvije: Markoviću i Radonjiću po 30, Romiću i Kuraku po 20 godina zatvora

 ≫ 
  • 9

Specijalni sud danas je osudio saučesnike u ubistvu novinara Slavka Ćuruvije. Očekuje se da sudija izrekne zatvorske kazne.

Osuđeni su: bivši šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković i tadašnji šef beogradskog centra DB Milan Radonjić na 30 godina, dok su pripadnik DB Ratko Romić i Miroslav Kurak osuđeni na po 20 godina zatvora.

Kurak je, inače, u bekstvu.

Na ovu odluku suda, pravo žalbe Apelacionom sudu imaju i tužilaštvo i odbrana.

Marković i Radonjić se terete za krivično delo podstekavanje na teško ubistvo, a Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.

Inače, tužilaštvo za organizovani kriminal predložilo je sudu u svojoj završnoj reči da na maksimalne kazne zatvora od po 40 godina osudi svu četvoricu optuženih, dok su oni i njihovi branioci tražili oslobađajuće presude.

Tužilaštvo smatra da je nalogodavac ubistva bio "tadašnji državni vrh", a optuženi izvršioci.

Sa druge strane, stav odbrane je da se u ovom postupku "sudi jednom vremenu", da dokaza protiv optuženih nema i da na optuženičkoj klupi ne sede izvršioci ubistva.

Foto: Telegraf

Tokom višegodišenjeg dokaznog postuka u ovom procesu ispitano je preko 100 svedoka.

Nekadašnji komadant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek je ključni svedok u ovom postupku, jer je nakon njegovog svedočenja pred Tužilaštvom za organizovani kriminal, u januaru 2013. godine pokrenuta zvanična istraga, kada su uhapšeni Radonjić i Romić.

Ulemek u najčuvanjijem zatvoru u zemlji zvanom "Alkatraz" služi kaznu od 40 godina zatvora zbog niza ubistava i drugih krivičnih dela.

Optuženi Radomir Marković u zatvoru služi kaznu od 40 godina zatvora, a Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica.

Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.

Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.

Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog "javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti".

Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe "Dnevnog telegrafa", a sa njim je tada bila Branka Prpa.

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Misa

    5. april 2019 | 10:45

    Svi navedeni zajedno sa Legijom su radili u drzavnim sluzbama republike Srbije i radili su iskljucivo po nalogu i izvrsavali svoje radne zadatke, samostalno nikada nisu delovali.

  • RICINUS

    5. april 2019 | 10:49

    Onii su odradili po naredjenju... Dali su mogli da kažu nalogodavcu ne?

  • Невена

    5. april 2019 | 11:20

    Више су они добили него све заједно убице над српским цивилним жртвама на просторима бивше СФРЈ ( приликом њеног распадања ) . Каква је то међународна правда и зар то није срамота ?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA