Roditelji koji nisu vakcinisali decu neće moći da ih upišu u školu, a kazne su i do 100.000 dinara

  • 8

Upis dece u prvi razred osnovne škole počinje 1. aprila i traje do 30. maja, a upisuju se svi rođeni od 1.marta 2012. do do 28 februara 2013. godine. Međutim, oni koji nisu vakcinisani neće moći da se upišu, a oni roditelji koji svoju decu ne upišu u osmoletku biće kažnjeni po džepu - 100.000 dinara!

U prvi razred upisuju se deca koja će do 1. septembra imati najmanje šest i po godina, odnosno najviše sedam i po, a procenjuje se da ih je oko 70.000. Mogu je upisati i oni koji će do početka školske godine dopuniti šest godina, ali nakon provere spremnosti za polazak u osnovnu školu.

Svake godine jedinica lokalne samouprave vodi evidenciju o broju dece koja su u uzrastu za upis u osnovnu školu i na osnovu toga obaveštava roditelje i školu. Za one roditelje i staratelje koji ne upišu mališane u školu,a da nemaju opravdan razlog za to, sledi novčana kazna od 5.000 do 100.000 dinara.

Roditelji će morati da vakcinišu dete; Foto: Pixabay

Od neophodne papirologije potreban je izvod iz matične knjige rođenih (overen prepis ili foto - kopija) koji može biti stariji od šest meseci, potvrda o zdravstvenom stanju deteta i vakcinaciji, dokaz o teritorijalnoj pripadnosti školi (foto - kopija prijave stana ili foto - kopija lične karte), kao i uverenje predškolske ustanove o pohađanju predškolskog programa koje se dobija u vrtiću.

Kada su u pitanju lekarski pregledi, prvo je potrebno obaviti pregled kod pedijatra, gde roditelji mogu dobiti uput za preglede koje dete mora da obavi, a to su pregledi kod otorinolaringologa, oftamologa, fizijatra, logopeda i stomatologa, kao i laboratorijske analize krvi iz prsta i urina.

S obzirom na to da neki roditelji odbijaju da vakcinišu svoje mališane, bitno je da znaju da nijedno dete neće moći da pođe u osmoletku ako nije primilo vakcine DT,OPV i MMR. Iako upis predstavlja jedan od najradosnijih trenutaka, to često predstavalja i stres pojedinim roditeljima, koji strepe od testiranja.

Važno je napomenuti da se opustite i da ne opterećujete decu dodatno time. Potrebno je da dete bude opušteno i odmorno kako bi stručnjaci u školi obavili procenu na kvalitetan način. Testiranje traje od 30 do 40 minuta, a počinje razgovorom sa psihologom, koji procenom dečijih odgovora utvrđuje zrelost za polazak u školu.

Deca moraju proći nekoliko lekarskih pregleda; Foto: Shutterstock

OLAKŠICE UZ E-UPIS

Novina od ove godine je da roditelji neće morati da nose na upis izvod iz matične knjige rođenih, državljanstvo, potvrdu o prebivalištu. Kako objašnjavaju iz Kancelarije za informisanje tehnologije i elektronsku upravu, škole će same da pribavljaju podatke.

Napravljen je informacioni sistem E - upis, koji je deo sistema E - uprave. Dodaju da roditelji i dalje imaju mogućnost da izvodi iz matične knjige rođenih i potvrdu o prebivalištu dostavi u papirnoj formi, ukoliko to žele. Ono što ostaje kao obaveza u papirnoj formi je dostavljanje lekarskog uverenja i potvrde o pohađanju pripremnog predškolskog programa.

(Telegraf.rs)

Video: Udes u Dimitrija Tucovića

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Mikica

    30. mart 2019 | 07:34

    Super. Ionako uče gluposti u školi

  • Leonora

    30. mart 2019 | 09:12

    Ako je skola obavezna,neka izdaju potvrdu da dete nije vakcinisano.Sta je problem?

  • Cesarica

    30. mart 2019 | 02:41

    E Bogu hvala!! Napokon pametna odluka drzave.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA