3 legende o Golubačkoj tvrđavi koja je danas ponovo zasijala (FOTO)
Srednjovekovna tvrđava Golubački grad, nakon skoro pet godina renoviranja, danas je svečano otvorena, a od subote će biti dostupna i posetiocima. Golubački grad zidan je kao neosvojivo vojno utvrđenje, koje je kao takvo ostalo sve od prvog pominjanja u istorijskim izvorima, početkom 14. veka. Sada svoja vrata otvara za turiste i biće podeljena u četiri zone, i to po težini. Do najteže će moći samo najhrabriji.
Bili najhrabriji ili ne, svi bi trebalo da znaju legende koje se ispredaju o ovom utvrđenju.
U KULI BILA ZATOČENA CARICA JELENA
Najviša zona je šešir kula. Legenda kaže da je u njoj bila zatočena lepa vizantijska carica Jelena, čije su jedino društvo bili golubovi. Vojni arhivi tvrde drugačije.
- Prava priča je da je u njoj uvek boravio komandant utvrđenja kada je bila pod opsadom, zato što je odavde bio najbolji pogled na prostor ispred same tvrđave, odnosno ulazak Dunava u Đerdapsku klisuru - navodi Sreten Živković, turistički vodič.
MISTERIJA KULE 9
Pokazala se neosvojivom i kada je u pitanju rekonstrukcija. Umesto dve godine, radilo se skoro pet, a planirana vrednost projekta je sa 6,7 stigla do 8,5 miliona evra. Jedna od kula još uvek je zatvorena.
Golubačka tvrđava podignuta je u vreme upotrebe hladnog oružja kao pogranično utvrđenje sa ciljem da štiti granicu između Ugarske i Srbije. U odbrambenom smislu, grad ima četiri celine, a izdvojeno je i četiri, odnosno pet faza gradnje, diktiranih istorijsko-političkim dešavanjima.
Početak upotrebe vatrenog oružja doneo je izvesne promene. Da bi se odbrana prilagodila novom načinu ratovanja, kule spoljnog utvrđenja prilagođene su obzidavanjem, a u priobalnom delu spoljnog utvrđenja izgrađena je topovska kula (kula 9).
Kula 9 je drugačija od ostalih. Poligonalna je, rađena po uzoru na kule Smederevskog grada i Nebojišinu kulu, što govori da su je gradili Turci. Ima prizemlje i sprat sa platformama za topove i na šest strana topovske otvore. Na vrhu je bila ozupčana platforma. Na gornje nivoe penjalo se pomoću kružnih stepenica, ozidanih od opeke, a pod u kuli bio je od tucanog kamena prekriven krečnim malterom.
Na gornjem spratu nađeno je pet ploča sa natpisima, koji govore o razlozima i vremenu podizanja kule, a u okviru radova na revitalizaciji Golubačke tvrđave, prilikom niskog vodostaja, na donjoj etaži kule koja je pod vodom, uočeni su i natpisi na lukovima niša topovskih otvora.
Još jedna odlika kule je uzidano ogromno topovsko đule u fasadu, verovatno iz rata 1428. godine, što bi dalo vreme gradnje, tj. momenat kada počinje da se koristi vatreno oružje. Glavna uloga topovske kule najverovatnije je zaštita pristaništa, koje se nalazilo u prostoru između kula 5 i 9, i u kojem su bile smeštene lađe.
LEGENDA O POREKLU IMENA
Tokom svoje istorije Golubac je izrečen na mnogo jezika - Galambas, Galambocz, Colombazo, Columbaz, Columbarum, Taubersburg, Tawbenstein, Peristerin, Giwerdzinlik... i na svim je značenje golub.
Prema legendi ime srednjovekovnog grada Golupca je priča o neuzvraćenoj ljubavi u kojoj se turski komadant grada zaljubio u lepu devojku, meštanku zvanu Golubana. Odbijajući da uđe u njegov harem, Golubana je kažnjena tako što je vezana za stenu da bi se pokajala. Njeno neuzvraćanje ljubavi turskom komandantu, odvelo ju je u smrt. I danas, na sredini Dunava viri stena poznata kao "Baba-kaj" ("pokaj se").
Po drugim pričama, grad je dobio naziv po izgledu podignutih kula, koje deluju kao golubovi na steni.
Ulaznice u Golubački grad koštaće od 150 do 1.200 dinara. Zanimljivo je da će maloletnicima biti omogućen ulaz samo u zelenu zonu, dok će ostale tri moći da obilazi najviše pet posetilaca u jednoj turi, i to samo u pratnji vodiča.
VIDEO: Srbijo, ovo je tvoja tvrđava Golubac
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Мика
Браво свака част, не треба стати овде има још тврђава у Србији које труну и распадају се а могу уз мало улагања и добре воље да се обнове и да буду сјајне туристичке дестинације.
Podelite komentar