Roditelji na sudu zbog bežanja dece sa časova: Do sada pokrenuo 57 postupaka, a donete su i dve novčane kazne

  • 4

Od početka primene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je obavezao škole da pokreću prekršajne postupke protiv roditelja zbog neopravdanih izostanaka dece, pokrenuto ih je 57. Doneto je šest odluka, izrečene su dve novčane kazne od po 5.000 dinara. Ipak, kako su nam rekli u školama, gotovo sve škole i dalje imaju problema sa izostancima. Prosek – 100 po učeniku.

Statistika Prekršajnog suda – najviše je postupaka protiv roditelja čija deca idu u osnovne škole, među kojima su i ona najmlađeg uzrasta – od prvog do četvrtog razreda.

- Ima slučajeva da kažu jeste i oni su svesni toga da dete nije išlo u školu, ali da im je dete bilo potrebno da im pomogne u domaćinstvu, u privređivanju i da je to u tom trenutku bilo važnije, a neki kažu i da su bili ubeđeni da deca idu u školu, najnormalnije su se spremala, ali nisu pohađala nastavu - kaže Milan Marinović, predsednik Prekršajnog suda.

Dokazi su presudni. Od početka primene Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, koji je nametnuo obavezu školama da pokreću prekršajne postupke protiv roditelja, pokrenuto ih je 57.

Doneto je šest odluka, a dva zahteva su odbijena, jedna presuda je oslobađajuća, izrečene su tri opomene i dve novčane kazne od 5.000 dinara.

Ipak, kako su nam rekli u školama, ovo je krajnja mera. Gotovo sve škole imaju problem sa izostancima. Prosek je 100 izostanaka po učeniku. Priča se prvo sa đacima i sa roditeljima. Tako je i u Šestoj beogradskoj gimnaziji.

- Prekršajni postupak sigurno stoji kao opcija da se pokrene, jer nema veze što nije obavezna srednja škola, jer ako ju je neko upisao, on je preuzeo obavezu da je i završi u roku i onako kako je to propisano - ističe Uroš Tepavac, pomoćnik direktora Šeste beogradske gimnazije.

Predviđene kazne su od 5.000 do 100.000 dinara. Međutim, za sada niko nije kažnjen najvišim iznosom. Stav suda je da prvi put treba biti blaži, a više kazne su za one koji ponavljaju prekršaj.

- Kada dobijete opomenu, vi niste prekršajno kažnjavani, jeste prekršajno sankcionisani i ulazite u registar prekršajnih sankcija, ali to nije kazna. Kazna je novčana ili zatvor - objašnjava Marinović.

Bežanja sa časova na kojima se proverava znanje ima i u osnovnim školama, ali više u srednjim. I sami roditelji, kažu u školama, sve pravdaju, jer dozvoljeno je 25 neopravdanih izostanaka.

(Telegraf.rs/Rts)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Darko

    18. mart 2019 | 11:02

    Sva sreća pa ovo nije bilo u moje vreme, inače bi moj ćale završio na robiji!

  • Трибал

    18. mart 2019 | 13:48

    Родитељима забрањено да издеветају децу по задњици, и сад су они криви што им деца беже из школе

  • FANTOM

    18. mart 2019 | 11:30

    Pa i doslo je vreme da roditelj bude roditelj. U skolama decu obrazuju u svim sferama kako prirodnim tako i tehnickim dok roditelji moraju svojoj deci da nauce kako da se ponasaju i koje su im obaveze prema skoli a i drustvu u celini. Sam pristup roditelja prema detetu najvise ga kanalise i oblikuje i tu popravke nema ako ste omanuli.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA