Skrivena lepota zapadne Srbije: Zemlju na kojoj su naši vojnici prolivali krv danas ponosno čuvaju pravoslavni monasi (FOTO)
Sa Mačkovog kamena ispod redova oblaka i magle nazirala se Drina. Polako se razvedravalo i pogled je pucao dalje na planine Republike Srpske.
Iza nas nalazi se šuma i magla. A pod zemljom kosti srpskih i austrougarskih vojnika, meci i mnogo prolivene krvi davne 1914. godine.
Pošli smo u izlet na Sokolsku planinu i Jagodnju, čiji vrhovi se sa preko 900 metara nadmorske visine uzdižu iznad Mačve i Šumadije s jedne i Drine sa druge strane. Tu su vođene neke od najkrvavijih bitaka u toku Prvog svetskog rata, kopani rovoci, sevali bajoneti... Austrijanci su s druge strane Drine navirali u Srbiju u želji da slome srpsku vojsku.
Na 3 do 4 sata vožnje od Beograda nalazi se pravo prirodno blago, ali i mesto sećanja na velike žrtve koje su Srbi prineli za odbranu otadžbine, to je mesto gde su podizane srpske svetinje i gde se na svakom koraku nalazi neki od simbola pravoslavlja.
MAČKOV KAMEN
Jedna od najtežih vođena je baš na Mačkovom kamenu, na malom prostoru, na vrhu planine Jagodnja, gotovo prsa u prsa. Poginulo je preko 1.200 Austrijanaca i 800 Srba, a ranjenih srpskih vojnika bilo je oko 5.700.
To je bila prava srpska "mašina za mlevenje mesa", a austrijski vojnici klonuli su zbog činjenice da su gazili preko leševa svojih saboraca tokom nemilosrdnog otpora koji su im pružili Srbi.
Do Mačkovog kamena, samog vrha planine Jagodnja, može se doći automobilom, putem koji vodi od Krupnja. Tu se nalazi i spomen kosturnica, sagrađena početkom tridesetih godina, u kojoj i danas gori sveća nad moštima srpskih vojnika.
MANASTIR SOKO I SOKO GRAD
Nastavili smo vožnju brdovitim predelima ka Sokolu, mestu gde je podignut Manastir Soko, posvećen Svetom Nikolaju Mirlikijskom, kao i svetom vladiki Nikolaju Velimiroviću, sa malim muzejom koji čuva istoriju ovog kraja. Iznad manastira uzdižu se masivne stene, a na jednoj od njih podignut je veliki pravoslavni krst.
Pred kapijom Republike Srpske, skriven Sokolskom planinom, na mestu kojem su vekovima uporno gazdovali Turci, ovaj krst podseća na srpske žrtve koje su pale u novije vreme...
Do njega je uz malo muke moguće popeti se kolskim putem, dok automobil može da ostane na parkingu kod manastira.
Spremite mišiće i testirajte svoju veru.
Znate li napamet deset božjih zapovesti? Do vrha, do krsta, postoji deset kamenih kućica u kojima se nalazi ploča sa po jednom zapovešću.
Malo po malo, korak po korak, ponavljajući ih i uživajući u krajoliku iznad kojeg se uzdižete, doći ćete do samog krsta.
Pre nego što krenete metalnim stepeništem na samom vrhu gde se nalazi krst, ako nemate strah od visine, pripremite se za neverovatan pogled.
Videćete čitav manastir kao iz aviona, vaš automobil na parkingu i mirno jezerce.
A pogled puca dalje, u planinske masive, mnogo strmije i više od Sokolske planine.
Ovaj krst ima još jedan značaj. Podignut je na mestu gde je nekada bio i Soko grad, od kojeg su ostali samo delići zidina. I to nema nikakve veze sa onim Soko gradom kod Soko banje.
Ovaj zapadni Soko grad vekovima je bio u tuđinskim rukama, a tek nekoliko decenija bio je srpski. To je bio i jedan od poslednjih bastiona turske vlasti u Srbiji.
PRE KRSTA - VODOPAD
Pre nego što krenete ka krstu, svratite i do obližnjeg vodopada kraj manastira. Skriven u steni, ovaj vodopad smiruje svijim žuborom, a hladovina u letnjim mesecima sigurno je Bogom dana.
Gazićete po stenovitom, pomalo klizavom tlu, ali malo akrobacija se svakako isplati. Teren je, ipak, pristupačan, a staza kratka. Samo je potrebno malo zaviriti iza stene, i dočekaće vas pravo iznenađenje.
MANASTIR ROŽANJ KAO IZ BAJKE
Od krsta do vrha Sokolske planine postoji kolski put, koji pešice možete proći za nekih dva sata laganim hodom i uz konstantan uspon. Zaboravite na automobil, udahnite duboko i uživajte u penjanju do vrha Rožanj koji krije neverovatan pogled na pola Mačve i Šumadije, koji seže sve do Avale i obrenovačkih elektrana.
Sa leve strane uzdiže se Cer.
Sa desne strane mogu se videti masivi Medvednika i Bobije.
Na samom vrhu nalazi se pravoslavni krst, ali i prelepi manastir Rožanj.
Manastir podignut u stilu koji podseća na ruski, od drveta i opasan drvenom tarabom. Sve izgleda kao iz bajke.
Čisto, uredno, netaknuto, a drvo još sveže, jer je manastir podignt pre manje od decenije.
Onaj ko zakuca na vrata može da očekuje srdačan doček monahinja.
Ali, ako ispoštuje pravila oblačenja. I još nešto - unutra nema slikanja i pušenja.
Požurite natrag, pešačenje ipak nije kratko, možda će vam zatrebati i baterijske lampe.
VIDEO: Da li ste znali da se na 25 km od centra Zlatibora nalazi predivni vodopad
(Mateja Beljan)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Krusevac
Prelep kraj ako se ne varam i tamo se unistava ono sto je vredno i sto nas podseca na nase predke kao sto je pptapanje Manastira Valjevske Gracanice, koju Nemanjici sagradise i ostavise nama na koriscenje i cuvanje. Ponosno je prkosila turcima, austrougarima, nemcima, komunistima i dozive sudbine da bude potopljena u ovoj naptednoj Srbiji. Tako mi cuvamo svoje leppte i svoje poreklo.
Podelite komentar
Banat
Divnooo
Podelite komentar
Milorad
Manastir na Rožnju je podigao vojvoda Račić pa je zapušten. Sada obnovljen u Ruskom stilu. Prelepo.
Podelite komentar