Milion učenika iz regiona u programu "Škole za 21. vek": 10 miliona funti za istorijski projekat u obrazovanju (FOTO)
Reforma obrazovanja treba da pruži odgovor na to kako će u budućnosti izgledati srpska ekonomija i društvo, te istakla da je to najkompleksnija tema, jer je veliko pitanje kako odgovoriti na izazove četvrte industrijske revolucije, kaže Brnabić
Trogodišnji program "Škole za 21. vek", tokom kojeg će milion učenika od petog do osmog razreda u regionu naučiti veštine programiranja, kritičkog razmišljanja i rešavanja problema koje zahteva savremeno tržište rada, počeo je danas u Srbiji, na tridesetogodišnjicu nastanka interneta.
Program realizuje Britanski savet zahvaljujući investiciji britanske vlade od 10 miliona funti, a u Srbiji će obuhvatiti 1.150 osnovnih škola u svim gradovima, koje će biti opremljene micro:bit uređajima, džepnim računarima pomoću kojih će učenici naučiti nove digitalne veštine i osnove programiranja na zabavan i interaktivan način.
Predsednica vlade Ana Brnabić rekla je da je reforma obrazovanja najvažnija reforma koju sprovodi Vlada Srbije, a da se projekat “Škole za 21. vek” savršeno uklapa u tu viziju reforme i da je samo jedan važan elemenat onoga što Srbija radi na tom polju.
Reforma obrazovanja treba da pruži odgovor na to kako će u budućnosti izgledati srpska ekonomija i društvo, te istakla da je to najkompleksnija tema, ne samo u Srbiji, već i u svetu jer je veliko pitanje kako odgovoriti na izazove četvrte industrijske revolucije, kaže Brnabić.
- Treba odgovoriti na tri ogromna problema - ne postoji karijera ili posao za ceo život, biće neophodno da postoje generacije koje će znati i biti spremne za celoživotno učenje, a u ovom trenutku, mi kao ljudi koji treba da donose odluke kako će izgledati reforma obrazovanja, i ne znamo kako će izgledati veliki broj poslova u budućnosti - rekla je Brnabić.
Ona je ocenila da je najveći nedostatak srpskog obrazovnog sistema to što smo učili decu da “bubaju” veliki broj nepotrebnih informacija, a da je u budućnosti potrebno drugačije obrazovanje, tokom kojeg će deca učiti analitičko razmišljanje, algoritamsko razmišljanje, da se ne plaše da rešavaju probleme i pogreše.
- To je set veština za 21. vek koji će im omogućiti da odgovore na izazove tržišta rada i društva u budućnosti - rekla je Brbabić.
Predsednica vlade je podsetila da je vlada u prvoj godini mandata uvela programiranje kao obavezan predmet u osnovne škole, da je nabavljen veliki deo kompjutera i projektora u saradnji sa privredom i privatnim sektorom, da su povezane škole na bezbedan internet u okviru akademske mreže, te da će biti uveden i brzi internet, povećan za pet puta broj specijalizovanih IT odeljenja u gimnazijama i povećan kapacitet za upis na tehničke fakultete, te da se grade i novi tehnološki parkovi.
- Izdvojeno je sto miliona evra samo za infrastrukturu i istraživanje u nauku i inovacije - istakla je Brnabić.
Реформа образовања је најважнија јер значи улагање у људе и будућност Србије. Пројекат #21CenturySchools представља још један корак ка развијању вештине аналитичког размишљања и креативности – припремамо младе за послове будућности. @rsBritish pic.twitter.com/OB759GCAQ8— Aна Брнабић (@SerbianPM) March 12, 2019
Britanski ministar za Evropu i Ameriku Ser Alan Dankan poručio je u obraćanju putem video linka da je ta inicijativa nastala iz želje Velike Britanije da region postane stabilniji i prosperitetniji te da će razvijanje veština za 21. vek podstaći nove generacije tehnoloških preduzetnika, kao i stvaranje novih zanimanja.
- Ponosan sam što, kao i u rađanju interneta pre tačno 30 godina, Velika Britanija i u ovom poduhvatu ima ključnu ulogu - rekao je Dankan.
Direktorka Britanskog saveta (British Council) za Zapadni Balkan, Kler Sirs, podsetila je da je već sproveden pilot faza projekta, da su nastavnici videli važnost primene kritičkog razmišljanja i rešavanja problema u nastavi, dok je kod učenika uočeno povećano interesovanje za programiranje.
- Krajnji rezultat je veća motivacija na časovima, znanje se bolje prenosi, povećan je i timski rad i kreativnost. Učenje je postalo zabavno i lakše - rekla je Sirs i dodala da će sada program biti sproveden u svim školama širom Zapadnog Balkana.
Ambasador Velike Britanije Denis Kif rekao je da ta zemlja, u godinu u kojoj napušta EU, potvrđuje čvrsto opredeljenje da podrži stabilnost, bezbednost i društveni razvoj regiona i želi da osnaži stara savezništva i uspostavi nova partnerstva.
- Ovo je jedan od najvećih bilateralnih programa i ponosan sam što će čitava jedna generacija osnovaca u Srbiji biti u prilici da razvije nove veštine i učestvuje u istorijskom projektu izgradnje škola spremnih za 21. vek i njegove izazove - rekao je Kif.
Prosečna stopa nezaposlenosti mladih u zemljama Zapadnog Balkana od 31,5 odsto jedna je od najviših u Evropi, a loš kvalitet i irelevantnost obrazovanja za tržište rada neki su od ključnih razloga.
(Telegraf.rs)
Video: Izložba slika Vuka Vidora u Comtrade-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.