Mali Vidak se zbog škole krio u garaži, a dečak iz Medveđe ubio: Ova 4 scenarija alarm su za svakog roditelja

 ≫ 
  • 12

Sa malim Vidakom Kojićem (10) iz Surčina, čiji je nestanak uzbunio celu Srbiju, a koji se sve vreme krio u garaži da ne bi išao u školu, i dalje ista muka. Dečak ne želi da ide na časove, jada se njegov otac Dragan. Što je još gore, odbija da kaže i šta je to što ga u vezi sa školom tako muči i proganja.

- Na fudbalske treninge ide bez pogovora. Isto tako i na rođendane kod drugara. Zato nikada nismo posumnjali da ga neko maltretira. Ali u školu neće, pa neće - priča Dragan za naš portal.

Kad dođe vreme za školu, mali Vidak uvek smisli novi izgovor da ostane kod kuće.

- Sve bude u redu i onda ga, pola sata pre škole, nešto zaboli, nije mu dobro, zavrti mu se u glavi... Ne znamo zašto je to tako. Za ocene ga ne pritiskamo, nama je bitno samo da ide u školu kao i sva druga deca. Nije loš, na polugodištu je bio 4,0 - kaže otac.

DEŠAVALI SU SE TRAGIČNI DOGAĐAJI KOJI SU NA POČETKU DELOVALI NAIVNO

Koliko god isprva zvučalo smešno, ovakve izgovore kad se ponove roditelji ne smeju da ignorišu, sudeći po tragedijama koje su se ranije dešavale.

Tragična smrt dečaka (12) iz Medveđe koji je zbog loših ocena pucao sebi u usta, potresla je celu Srbiju. Njegova oproštajna poruka opomena je za sve:

Dečak koji se ubio zbog ocena, Foto: Facebook/Sandra Marković

- Ne mogu više da podnesem kritike zbog loših ocena! Sada više nećete imati koga da kritikujete. Nadam se da će dete koje mama čeka biti bolje nego ja. Nadam se da će vas ono usrećiti i da će biti bolje. Nemam ništa više da vam ostavim, osim ušteđevine od 15 evra - napisao je dečak.

Ovo su četiri razloga zbog kojih deca ne žele da idu u školu i trude se da je izbegnu na sve moguće načine:

VRŠNJAČKO NASILJE

Aleksa Janković iz Niša ubio se posle stravičnog višegodišnjeg vršnjačkog nasilja, Foto: Facebook

Dete se odjednom povuklo u sebe. Kad dođe iz škole, uglavnom ćuti i kratko odgovara na pitanja. Jasno stavlja do znanja da ne želi u školu - glumi da je bolesno ili laže da je na časovima dok je zapravo negde van škole. Stalno deluje kao da je u grču. Smeteno je, odsutno, zaboravlja stvari.

Ovi znaci mogu ukazati na vršnjačko nasilje, a ako želite da saznate, nipošto ne pritiskajte dete, savetuje psiholog Branka Tišma.

- Započnite uobičajen razgovor sa detetom o tome kako mu je u školi. Podsetite ga da sve može da vam kaže i da se ni zbog čega nećete ljutiti na njega. Recite mu da je sve rešivo. Opustite dete dovoljno da bi vam se otvorilo. Ako ni to ne pomogne, razgovarajte sa razrednim starešinom i psihologom škole, ali ne odustajte sve dok ne saznte zašto dete uporno izbegava školu - napominje Tišma.

ANKSIOZNOST

Anksioznost kod dece mogu uzrokovati česte svađe roditelja, Foto: Pixabay.com

Anksioznost kod dece dovodi do problema sa spavanjem, apetitom. Deca se žale na bolove u stomaku, mučnine ili glavobolje. Ne žele u školu. Izražen je takozvani motorički nemir, drhtanje, hladan znoj, mokri dlanovi, dijareja.

Deca grickaju nokte. Sklona su pesimizmu i preuveličavanju negativnih ishoda određenih situacija. Konstantno brinu, osećaju krivicu i samokritična su. Česti su i napadi besa, ljutnja, razdražljivost i plakanje.

Anksioznost se leči i svako od nje boluje nekada u toku života. Zato ne paničite, ali reagujte na vreme. Anksioznost mogu da izazovu razvod i česte svađe roditelja, bolest deteta ili člana porodice, odvajanje od roditelja, rođenje brata ili sestre, iznenadna smrt bake, deke ili kućnog ljubimca.

PRITISAK ZBOG OCENA

Ne poredite dete sa drugom decom i ne proveravajte stalno koliko uči, Foto-ilustracija: Profimedia

Preterano kritikovanje i ispitivanje deteta oko ocena, poređenje njegovih ocena sa ocenama druge dece i stalno proveravanje koliko uči i zna, može dovesti do ogromnog pritiska i uzrokovati anksioznost kod vašeg đaka.

Pre nego što ospete paljbu zbog neke trojke ili četvorke, zamislite svoje dete kako sa mučninom i grčem u stomaku kreće u školu. Ako mislite da dete ima slabe ocene, razgovarajte sa njim o radnim navikama. Podsetite ga da će mu, ako dva sata dnevno posveti učenju, ostati mnogo više slobodnog vremena za igru i razonodu.

PROBLEM SA PROFESOROM

Foto-ilustracija: Profimedia

Kada imaju problem sa nekim profesorom, deca iz straha od autoriteta izbegavaju da to priznaju roditeljima. Za ovakav problem pre ćete saznati od drugara iz škole.

I ovde je važno da detetu bez tenzije kažete da se sve može mirno rešiti i da se ne plaši da govori o bilo čemu, jer ćete uvek sve razumeti.

Ako problem postoji, prvo se obratite razrednom starešini, a onda profesoru s kojim imate problem. Tek ako ni to ne pomogne, obratite se direktoru škole, a onda i Ministarstvu prosvete.

VIDEO - Procureo skandalozan snimak iz škole: Učiteljica vukla autistično dete po podu

(M.Leskovac/m.leskovac@telegraf.rs)

Video: Razlika između kome i moždane smrti: dr Mirko Jovanović odgovara na sva pitanja o transplantaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Kasno

    6. mart 2019 | 15:39

    Sto se tice nasilja,resava se nasiljem.Ucen sam da nikada ne diram nikoga niti da provociram ali sam takodje naucen da uzvratim ako mene neko dira prvi.Nasilniku uvek vratiti pred ostalim djacima jer tu odmah gubi svoj "uticaj",a ostali se oslobadjaju straha.Dete od malih nogu slati na borilacke vestine i odvuci ga od kompjutera u tom dobu.Ja sam napravio gresku jer sam odabrao ovo drugo,a mogao sam imati crni pojas u karateu,ici na takmicenja,uciti druge danas.

  • M

    6. mart 2019 | 14:52

    Zbog uciteljice ima i njih svakakvih i mnoga deca ne mogu da istrpe nepravdu

  • Brod

    6. mart 2019 | 15:14

    Kud plovi ovaj brod

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA