Nenad (23) je uzeo diplomu inženjera na Beogradskom univerzitetu i otišao u Bogatić: Sada živi carski, o povratku u grad ne razmišlja (FOTO)
Još kao dete zavoleo sam zemlju, stoku i sve drugo u vezi poljoprivrede, priča Nenad
Dok većina mladih masovno odlazi iz mačvanskih sela, Nenad Damnjanović, 23-godišnji mladić iz Bogatića je ostao na dedovini. Iako ima diplomu visoke strukovne škole i zvanje inženjera zaštite bilja, o odlasku u grad nije ni razmišljao, već se opredelio da ostane i radi na svom imanju.
- Kao dete, još od pete godine me je interesovalo sve što se radi na našem gazdinstvu. Kako sam rastao pomagao sam dedi i ocu u svim poslovima i na njivi i u štali. Zavoleo sam zemlju, stoku i sve drugo u vezi poljoprivrede, a porodica me je uvek podržavala i ništa mi nisu branili - priča Nenad.
Dodajući da baš i ne razume mlade ljude koji pored sopstvenog imanja beže u grad, Nenad priznaje da je uz dedu Veljka i oca Vladana davno "zacrtao" da će ostati na imanju. Shvatio je i koliko je u poljoprivredi važno znanje, pa je prvo završio srednju veterinarsku školu u Bogatiću, a potom i Visoku poljoprivrednu školu u Šapcu.
- U srednjoj školi i na studijama sam dosta naučio i to mi svakodnevno koristi. Znanje je velika prednost u poljoprivredi, kao i u svakom drugom poslu. Dešavalo se, međutim, da pojedine ispite položim, a da ne moram ništa ne učim, jer sam sve to već radio na svom imanju - dodaje.
Ovaj mladi inženjer poljoprivrede i poljoprivrednik prošle godine je registrovao sopstveno gazdinstvo. Otac Vladan je, podržavajući naslednika, za ovdašnje prilike veoma rano prepustio Nenadu deo zemlje i ni jednog trenutka se zbog toga nije pokajao.
- Mladi danas hoće lepo da žive, da se zabavljaju i troše, ali neće da rade. Nenad je vredan, uz to i školovan poljoprivrednik. Njemu ništa nije teško, voli da radi sve poljoprivredne poslove. Nas dvojica sami postignemo sve da uradimo, osim u sezoni žetve kada angažujemo sezonske radnike - kaže otac Vladan.
Nenad kaže da na gazdinstvu ima dosta posla. Obrađuje 30 hektara svoje i zemlje koju je zakupio, godišnje utovi oko 400 svinja i 40 bikova, ima stado od 70 priplodnih ovaca i nekoliko krava. Seje kukuruz, pšenicu, detelinu da bi obezbedio hranu za stoku, a svake godine na 2,5 hektara uzgaja kupus "na otvorenom polju".
U njegove štale ne ulazi veterinar, jer on sam brine o zdravlju stoke, a u proizvodnji i zaštiti ratarskih i povrtarskih kultura "konsultuje" se sa sopstvenim diplomom inženjera zaštite bilja. Nije slučajno lane sa jednog hektara dobio 10 vagona kupusa. Njegovo gazdinstvo je proglašeno za lidersko, pa ga povremenu posećuju i stručnjaci Poljoprivredno- savetodavne službe iz Šapca.
- Uči se ceo život, a saveti stručnjaka mogu samo da koriste. Takođe je važno da budeš informisan o svemu. Pratim sve što je vezano za poljoprivredu, pa sam tako saznao i za konkurs Ministarstva poljoprivrede namenjen mladim poljoprivrednicima koji žele da nabave poljoprivredne mašina. Konkurs je bio vrednosti 1,5 miliona dinara uz povraćaj 75 posto vrednosti, pa sam tako umesto mehanizacije koja je stara više od dvadeset godina nabavio novu prikolicu, tanjiraču, cisternu, prskalicu i rasipač đubriva - dodaje.
Uz sve poslove na svom gazdinstvu, ovaj vredan i ambiciozan mladić radi i kao komercijalista za jednu fabriku stočne. Kada završi sve poslove on je je "u priči" svojih vršnjaka - "običan" mladić koji kao i oni voli druženje, izlaske, muziku...
VIDEO: Prelepa Srpkinja balira seno i time se ponosi
(D.Grujić/Telegraf.rs)
Video: Konferencija za medije povodom filma "Volja sinovljeva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dr.D.
Blago majci sto ga ima ☺ samo napred
Podelite komentar
Strsljen
Nije on krenuo od nule, generacije pre njega su se bavile tim imanjem. U svakom slucaju je pohvalno sto je odlucio ostati na selu. U Bg nema posla za njegovu struku.
Podelite komentar
Čiča
Kako ćeš muko moja da se oženiš?
Podelite komentar