Otkrivamo 3 modela zdrave ishrane koji očekuju srpske đake: Evo šta deca treba da jedu i kako će izgledati obroci (FOTO)
Više od pola tanjira podvarka od kiselog kupusa, pet-šest barenih krompira, dinstana teleća plećka, a na kraju - mandarina! Ovo je primer ručka koji bi đacima trebalo da ponudi svaka osnovna škola u Srbiji.
Formula je jasna: kuvana hrana sa dosta povrća i obaveznim voćem za užinu standard je koji Ministarstvo prosvete planira da ostvari kroz Projekat redizajniranja školskih kuhinja.
Međutim, kuhinju ima tek svaka peta škola u Srbiji, a u mnoge decenijama nije ulagano, pa više i nisu u funkciji. Zato su osmišljena tri modela kroz koje se planira uvođenje zdrave ishrane za đake.
1. One koji imaju veći kapacitet kuvaće za susedne škole
- Takvim kuhinjama pomoći ćemo kupovinom šporeta, frižidera i opreme koja im nedostaje, kao i angažovanjem dodatnih kuvara. A sa lokalnom samoupravom regulisaćemo pitanje nabavki termos posuda za prenos hrane - navode za Telegraf.rs u Ministarstvu prosvete.
Za početak će, kažu, novac uložiti u oko 100 škola u koje će biti uveden jednosmenski rad.
- Ove škole moraju da imaju i kuhinje i đačke zadruge. Tek kada to budemo ostvarili, prelazimo i na ostale škole - kažu u Ministarstvu.
2. Drugi model se odnosi na škole koje hranu nabavljaju preko firmi koje se bave keteringom
- Tu moramo da postavimo standard kvaliteta, odnosno da namirnice imaju što veću nutritivnu vrednost - poručuju u Ministarstvu.
Ove škole posebno će se kontrolisati jer je ketering rizičniji u odnosu na kuvanje u sopstvenoj školskoj kuhinji. Takođe, firme za ketering moraće da ispune formulu zdrave ishrane sa početka teksta.
3. Ministarstvo poljoprivrede snabdevaće škole voćem i mlekom
- Dogovor ministra Šarčevića i Nedimovića je da Ministarstvo poljoprivrede obezbedi mleko i voće za srpske škole. Potrebno je da dva ministarstva urade studiju na koji način će to da bude sprovedeno, odnosno da li mleko i voće ide preko robnih rezervi ili na drugi način, o kojem je mleku reč (dugotrajno, kratkotrajno), koje voće (sezonsko ili ne) i slično. Ako dogovor oko detalja bude u martu, što očekujemo, i tada započnemo sa izradom studije, realizacija projekta počeće od jeseni, odnosno od školske 2019/2020.godine - kažu u Ministarstvu prosvete.
Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović potvrdio je za Telegraf.rs da je ovaj projekat u toku.
- Pripremili smo Zakon o regulisanju tržišta poljoprivrednih proizvoda. On je osnov da realizujemo ovu ideju i da, ako sve bude išlo kako očekujemo, od sledeće godine snabdevamo škole u pilot projektu voćem i mlekom - odgovara Nedimović.
VIDEO: Volite topljeni sir u listićima? Mi smo ga zapalili, a vi ćete se zgaditi
(Miljana Leskovac/m.leskovac@telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Perke
Ovo je spisak lepih zelja..sve dok postoje dve smene u skolama svaka vrsta reforme prosvete je nemoguca..Tek kada se casovi zavrse u 13h, moguci su zdravi obroci, kvalitetan produzeni boravak i rad sa decom kroz dodatne aktivnosti..onda u 17 i 30h dolaze mame i tate po njih...Za to su potrebne nove zgrade, sale i zbornice, ogromna ulaganja u skolsku infrastrukturu, koja nece skoro biti...
Podelite komentar
Dux
Prvo ste sve staro unistili,pa sad hocete da vratite. Taj sistem smo imali davno,ali vam nije odgovarao. Ista je prica i sa seoskim zadrugama.
Podelite komentar
Čika Jova
Da jednom vidim pravi savet, podvarak, teleća plećka, mandarina... Škola, trčanje, fudbal, plivanje..., onda sve može!
Podelite komentar