Ovaj Dom je bio najgori u Srbiji, u njemu se odigralo više incidenata nego u svim zajedno: Šta je pokazala kontrola i ko će biti kažnjen?

 ≫ 
  • 9

Kao najgori u Srbiji ocenila je inspekcija pre šest godina Dom za lica ometena u razvoju u Tutinu, u kome se u utorak odigrao poslednji u nizu incidenata - štićenica D.S. ugušila se hranom i umrla. Od 2013, kada je doneta ova ocena, promenila su se četiri direktora, ali da li je ijedan od njih uspeo da situaciju poboljša, trebalo bi da zaključi poslednja kontrola Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koja je obavljena danas.

U žižu javnosti ova ustanova upravo je dospela te 2013. godine. Ocena kontrole bila je da je "Dom u Tutinu najgori u Srbiji, te da se tu odigra više incidenata nego u svim ostalim domovima zajedno". Radnici su uprli prstom u tadašnjeg direktora Ramiza Zećirovića.

- Svesni problema sa kojima se suočava Dom za lica mentalno ometena u razvoju u Tutinu, Ministarstvo je 2013. godine naložilo smenu tadašnjeg direktora - rekli su iz Ministarstva.

Otada je, kako kažu, Dom u Tutinu bio predmet "čestih inspekcijskih nadzora".

- Od 2013. godine izvršeno je devet redovnih i vanrednih kontrola. Putem inspekcija mi nastojimo da otklonimo sve nedostatke i probleme. Nećemo dozvoliti da iko dela van zakona, svojih ovlašćenja ili na štetu korisnika. Sve što se radi, mora biti zarad dobrobiti štićenika, a svako ko radi drugačije, biće kažnjen - istakli su iz Ministarstva za rad, zapošljavenje, boračka i socijalna pitanja.

Inspekcija je već danas ponovo otišla u Tutin na kontrolu, no kako su rekli za Telegraf.rs, u pitanju je redovan nadzor, koji nije uslovljen smrću štićenice D.S, jer kako kažu, smrtni slučajevi usled nezgode nisu nešto što može da se predvidi i, nažalost, dešavaju se svuda.

- Inspektori socijalne zaštite kontrolisaće postupanje ustanove u pomenutim incidentnim situacijama, uslove smeštaja korisnika i generalno kvalitet njihove zaštite. Prvi nalazi biće poznati već sutra, a Zapisnik o izvršenom inspekcijskom nadzoru za nekoliko radnih dana - dodali su.

Printskrin: Youtube/Sandzacka TV Mreza

NIZ BIZARNIH INCIDENATA

Inače, u Domu su od subote do utorka preminula još dva štićenika, pored D.S. Oni su, po podacima lekara-mrtvozornika, preminuli prirodnom smrću.

D.S. je druga osoba koja se proteklih godina udavila hranom za vreme obroka. Isto se 2013. desilo Fetu M. za vreme ručka. Te godine, nekoliko štićenika pobeglo je iz Doma, telo jednog od njih pronađeno je u blizini reke Ibar. Drugi je se otrovao alkoholom i preminuo, treći poginuo usled pada s prozora, treći se spalio i teško povredio. Godina se završila tako što je Bojan M. našao mrtvog Branislava J. i odsekao mu penis metalnim poklopcem od konzerve paštete.

Dve godine kasnije štićenik je opljačkao poštu, a naredne još jedan je poginuo pavši sa prozora.

DIREKTORU DIGLI KOLA U VAZDUH

Na mesto v.d. direktora Doma postavljen je u novembru 2017. Omer Đondić, kome je, samo nekoliko meseci kasnije, Molotovljev koktel bačen na auto. On je napadača ocenio kao osobu "koja ne želi dobro ni njemu, ni Domu", nagovestivši time da je uzrok napada bio njegov rad u ovoj ustanovi.

Prošle godine pojavile su se i dve ozbiljne optužbe - da je jedna od zaposlenih gurnula štićenicu T.K, zbog čega je ova pala i povredila se, te da je drugi štićenik, Marko Jovanović, u domu od drugih korisnika trpeo batine, seksualno uznemiravanje i izgladnjivanje. Ovu drugu direktor Đodnić je porekao, tvrdeći da optužba ima samo za cilj da naruši ugled doma.

Printskrin: Youtube/Sandzacka TV Mreza

U STRAHU ZA SVOJE NAJMILIJE

Broj korisnika Doma kreće se oko 280. Kako su od izbijanja skandala pisali Tutinci, nisu samo pomenuti incidenti razlog da se ozbiljna pažnja posveti ovomj ustanovi. Oni postavljaju pitanja - ima li dovoljno osoblja za ovaj broj korisnika, kada se dešavalo da oni beže iz Doma, lutaju po gradu i okolini, ali i prose. Na koji se način osoblje ophodi prema njima i kakvi su uslovi boravka, ne samo u ovom već i u drugim domovima? Podsetimo, sličan slučaj nedavno se odigrao u Blacu.

Kako nezvanično saznaje Telegraf.rs, sve te nedavne smrti dovele su do toga da širom Srbije ljudi čiji su srodnici smešteni u ovakvim ustanovama sada strepe za svoje mile. Ko se to i kako brine o njima kada se dave, smrzavaju i umiru često?

Neki se nude da pomognu sami, doniraju ili renoviraju deo doma, ali ipak ima i onih koje je sva porodica davno napustila i za koje, ako insitucije ne urade nešto, neće uraditi niko.

VIDEO: Komšije pokazuju šta sve rade štićenici u Domu za lica ometena u razvoju

(D.D.S.)

Video: Mesečni horoskop za decembar Aleksandre Bjeljac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Љиљана

    28. februar 2019 | 22:05

    Да ли на директорска места долазе партијски кадрови или људи од знања? Очито ови први или грешим?

  • Gordana

    28. februar 2019 | 23:53

    Smeniti ministra zaduzenog ...kako on nezna kako mu izgleda ustanova ...bitno je da je on u fotelji Srbijo jafna ti majka i oni su necija deca ...ugledaj te se na neku zemlju Sramota je stvarno

  • Tina

    28. februar 2019 | 22:26

    Grehota

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA