Ne bacajte smeće u kanale za odvodnjavanje da se ne ponovi 2014. godina: Vojvođani u strahu od poplava već rade na ovom pitanju
Kako ne bi bilo iznenađenja i poplava, jedna od ključnih mera jeste održavanje kanala za odvodnjavanje. U poređenju sa 2016. godinom, sistemom za odvodnjavanje pokriveno je 4,9 odsto više površina. Više novca ulaže se iz vojvođanskog budžeta, ali su i veće obaveze lokalnih samouprava u vezi sa održavanjem kanala za odvodnjavanje u naseljenim mestima. Da li su naši kanali spremni da prime eventualne veće količine vode?
Ako kanali za odvodnjavanje ne budu u funkciji najveći krivac je čovek, jer od njih začas stvori mini deponiju. Ištvan Čakal, poljoprivrednik iz sela Toba u novocrnjanskoj opštini kaže da su mali kanali za odvodnjavanje u ataru njegovog sela trenutno u solidnom stanju. Takvi mogu ostati najviše pet godina, jer ih prekrije trska i drugo rastinje.
- Smeće je najgore. Jer kako se odvode kanali, ako odvode vodu, onda dođe tamo gde ima mali most i ne može da prođe posle od smeća voda - objašnjava Ištvan Čakal.
Pokrajina Vojvodina je za ovu godinu namenila 110 miliona dinara za finansiranje poslova uređenja kanalske mreže i ulaže ih zajedno sa lokalnim samoupravama. Opština Novi Bečej je na taj način rekonstrisala kanale za odvođenje viška vode iz naselja, a Grad Kikinda je revitalizovao kanale oko Ruskog Sela.
- Svake godine iz budžeta izdvajali smo dvadeset miliona dinara koje smo zajedno, da kažem spajali sa sredstvima koja smo dobijali na konkursu pokrajinskog Sekretarijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo i od tog nekog budžeta od 40 do 45 miliona koliko je to bilo na godišnjem nivou smo uređivali kanalsku mrežu, gradili je tamo gde je nismo imali - kaže Milivoj Linjački, član Gradskog veća Kikinde.
Za razliku od Vojvodine, u okolini Vranja osnov prevencije od viška vode je regulacija toka Južne Morave.
- Prošle godine smo uradili produžetak zaštitnog bedema u dužini od 1.500 do 2.000 metara, a planira se nastavak tog bedema. Opet napominjem da odavde nizvodno ka Vranjskoj banji ne postoji zaštitni bedem - ističe Žikica Antanasijević, Gradsko veće Vranja.
Javno vodoprivredno preduzeće "Vode Vojvodine" održavanjem Hidrosistema Dunav–Tisa–Dunav stvara uslove za funkcionisanje kanalske mreže i za odvodnjavanje. Za 2019. je planirano da se u održavanje hidrosistema uloži 478 miliona dinara.
VIDEO: Avgusta prošle godine stradalo je Vranje
(Telegraf.rs/Rts.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Viki
Narod nema pameti. Svako ko nesto baci pomisli da je to beznačajno i nema svest da kad velika vecina tako pomisli da se tako napravi planina od smeca. Bacanje smrca gde mu nije mesto je zlocin i greh pred Bogom.
Podelite komentar
Dusan
U Krnjaci sa zrenjaninskog puta iz kola bacaju kese sa djubretom u kanale. Zatvori se protok vode i kad je toplo vreme siri se nesnosan smrad. To nije delo prirode, vec delo poremecenih ljudi.
Podelite komentar
Aca
Sramota kakav je nas narod nista ne cuva ljudi urazumite se priroda je bitna za nas opstanak napravimo udruzenja za ciscenje nase Srbija i da se postuje da seljaci ne bacaju svakako smece u reku i na divlje deponije jedino tako mozemo da se izborimo!
Podelite komentar